Są sondażowe wyniki I tury wyborów parlamentarnych we Francji. Czy Macron będzie miał większość?

2022-06-12 20:12 aktualizacja: 2022-06-13, 09:56
Wybory parlamentarne we Francji. Prezydencka para w lokalu wyborczym Fot. Ludovic Marin/PAP/EPA
Wybory parlamentarne we Francji. Prezydencka para w lokalu wyborczym Fot. Ludovic Marin/PAP/EPA
W I turze wyborów parlamentarnych we Francji w niedzielę koalicja lewicy uzyskała 26,2 proc., zaś koalicja prezydencka Razem 25,8 proc. - wynika z sondażu instytutu Elabe -SFR-Express.

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen uzyskało 19,1 proc. głosów, koalicja Republikanów -UDI 11,1 proc., zaś pozostałe ugrupowania łącznie 5,9 proc. głosów. Wskaźnik absencji wyborczej wyniósł 52,8 proc. – podał instytut Elabe w swoim badaniu sondażowym.

Jednak według sondażu to właśnie koalicja prezydencka Razem powinna pozyskać w przyszłym Zgromadzeniu najliczniejszą grupę deputowanych z uwagi na geograficzne uwarunkowania i niuanse ordynacji wyborczej: od 270 do 310 mandatów, zaś Nupes może zdobyć od 170 do 220 deputowanych.

Sondażowe wyniki pokazują, że bezwzględna większość (289 deputowanych) nie jest gwarantowana dla prezydenta Emmanuela Macrona w parlamencie.

Inny sondaż, instytutu Ifop wskazuje, że Nupes uzyskał 25,7 proc. głosów, koalicja prezydencka Razem 25 proc., Zjednoczenie Narodowe 19,3 proc. Republikanie z UDI 11,6 proc., zaś Rekonkwista Erica Zemmoura 4 proc., a pozostałe ugrupowania 14,4 proc.

Druga tura wyborów odbędzie się za tydzień, 19 czerwca. W wyborach parlamentarnych w 2017 r. sama prezydencka La Republique en Marche (LREM) bez wchodzenia w koalicję uzyskała bezwzględną większość i 308 deputowanych w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

Szef lewicy Melenchon: partia prezydencka jest pobita i pokonana

„Partia prezydencka jest pobita i pokonana” – stwierdził w niedzielę wieczorem  szef koalicji lewicy Nupes Jean-Luc Melenchon.

Koalicja Nupes w drugiej turze (19 czerwca – red) będzie obecna w ponad 500 okręgach wyborczych – stwierdził Melenchon, gratulując lewicy i ekologom wyniku wyborczego i „historycznego porozumienia”, które „umożliwiło narodziny nowej, ludowej unii ekologicznej i społecznej”.

„Partia prezydencka (Renesans- red) zostaje pobita i pokonana. Po raz pierwszy w V Republice nowo wybrany prezydent (Emmanuel Macron – red) nie zdobędzie większości w wyborach parlamentarnych. Wzywam naszych ludzi do mobilizacji w związku z tym rezultatem i niezwykłą szansą, jaką stwarza dla naszego życia osobistego i losu ojczyzny. Apeluję do głosowania w następną niedzielę” – stwierdził Melenchon, wzywając do „stworzenia przyszłości w harmonii między ludźmi i naturą”.

Marine Le Pen wezwała wyborców do poparcia dla Zjednoczenia Narodowego w II turze

Marine Le Pen wezwała wyborców w niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów I tury wyborów parlamentarnych do potwierdzenia i wzmocnienia  poparcia dla Zjednoczenia Narodowego w II turze. „Nie musimy wybierać między prezydencką Razem a lewicową Nupes” – podkreśliła liderka skrajnej prawicy.

„Francja nie jest ani salą handlową, ani ZAD (strefą nielegalnie zajęta przez aktywistów-PAP)” – powiedziała Le Pen.

Partia Marine Le Pen, której obecnie przewodniczy Jordan Bardella, powinna otrzymać od 15 do 30 deputowanych według sondażu instytutu Elabe dla stacji BFMTV i gazety „L'Express”. Obecnie Zjednoczenie Narodowe posiada 8 deputowanych w niższej izbie parlamentu.
 

Z Paryża Katarzyna Stańko 

mar/