Wiceminister zdrowia: trwają rozmowy o bezpośrednim zakupie od producenta leku na małpią ospę

2022-06-20 08:27 aktualizacja: 2022-06-20, 12:21
Anton Raharjo / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Anton Raharjo / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Trwają rozmowy o bezpośrednim zakupie od producenta przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych leku na małpią ospę, powodem problemy z zakupem przez hurtownie ogólnodostępne - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Miłkowski poinformował, że resort chce wprowadzić zmiany w ustawie refundacyjnej - ministerstwo samo będzie obejmowało refundacją leki, które są popularne, nie czekając na ruch ze strony producenta. Obecnie, żeby lek był refundowany, firma musi się do zgłosić do resortu i za to zapłacić. "Chcemy, żeby pewne podstawowe preparaty były refundowane w większym stopniu, niż było dotychczas. Ta zasada ma dotyczyć również tych leków, które na naszym rynku są obecne od dawna" - powiedział wiceminister.

Dopytany, czy ministerstwo będzie analizować rynek i wybierać, które leki refundowane są najczęściej kupowane, potwierdził, dodając, że będzie się tym zajmować Agencja Oceny Technologii Medycznej.

Na pytanie, czy będą w Polsce dostępne leki na małpią ospę, Miłkowski poinformował, że do ministerstwa zwrócili się konsultanci krajowy oraz wojewódzcy celem wyrażenia zgody na import docelowy dla szpitali. "Wydaliśmy zgodę, ale trwają rozmowy o bezpośrednim zakupie od producenta przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, z powodu problemów z zakupem przez hurtownie ogólnodostępne" - powiedział.

Przekazał też, że Polska czeka na rozstrzygnięcie unijnego przetargu na szczepionki przeciw małpiej ospie. Jak oznajmił, Polska zamówiła na razie ok. 1 tys. szczepionek. "Chcemy mieć otwartą ścieżkę, ale nie wiemy, jakie będą potrzeby" - powiedział. (PAP)

an/