Wiceminister finansów: likwidujemy patologię dualizmu zaliczkowego w systemie podatkowym

2022-06-20 14:26 aktualizacja: 2022-06-20, 15:55
grafika ilustracyjna/ Fot. pixabay
grafika ilustracyjna/ Fot. pixabay
Likwidujemy patologię dualizmu zaliczkowego, który mieliśmy w związku z przepisami systemu podatkowego obowiązującego od 1 stycznia – powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do nowelizacji ustawy o PIT, która wejdzie w życie 1 lipca br.

Wiceminister finansów Artur Soboń uczestniczył w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w konferencji prasowej na temat zmian w prawie podatkowym.

„Dzisiaj rozpoczynamy cykl spotkań (informacyjnych – PAP), tuż przed wejściem w życie ustawy z dniem 1 lipca br. To w praktyce oznacza, że już w lipcu te zaliczki, które mamy pobierane na podatek dochodowy, będą pobierane w oparciu o jednolity system zaliczek, który ta ustawa wprowadza. Likwidujemy tym samym patologię dualizmu zaliczkowego, który mieliśmy dzisiaj w związku z przepisami systemu podatkowego, który obowiązywał od 1 stycznia br., ale także tymi zmianami, które weszły w życie później” – powiedział Soboń.

Według niego dzięki wprowadzonym zmianom w całym roku podatkowym od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. rozliczymy się „w oparciu o jednolity, spójny, przewidywalny i zrozumiały system podatkowy”.

„System podatkowy, który zaproponowaliśmy w trakcie roku podatkowego jest czymś niestandardowym, ale jednocześnie gwarantuje – zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego – że te zmiany w skali roku, są zmianami, które muszą być neutralne, bądź na korzyść podatnika” – podkreślił wiceminister finansów.

Jak dodał, proponowane zmiany podatkowe są uzupełnieniem przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r., o nową stawkę w skali podatkowej - 12 proc. zamiast 17 proc. „To w praktyce oznacza, że dokonaliśmy +demontażu+ w ramach tych podatkowych rozwiązań Polskiego Ładu, które były skomplikowane, nieprzewidywalne i niezrozumiałe dla podatników, takich jak ulga dla klasy średniej, na rzecz rozwiązań powszechnych, systemowych i zrozumiałych” – stwierdził Soboń.

Zwrócił uwagę, że zmiany konsultowane były m.in. z środowiskiem księgowych, biur rachunkowych, dostawców oprogramowania, doradców podatkowych, organizacji społecznych, przedsiębiorców, a także ze związkami zawodowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pożytku publicznego.

Na poniedziałkowej konferencji przekazano również, że Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały akcję informacyjną na temat zmian w systemie podatkowym. Jak podkreślił dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Artur Krukowski, podczas bezpłatnych szkoleń stacjonarnych i online eksperci przekażą wszelkie informacje dotyczące zmian w systemie podatkowym oraz odpowiedzą na pytania związane z nowymi regulacjami.

„Pierwsze spotkania webinarowe już się odbyły (…). Taki webinar ma bardzo duży zasięg, bo jednorazowo może korzystać z niego nawet 2 tys. uczestników. Trzeba się tylko wcześniej zarejestrować. Przeznaczone są one głównie dla przedsiębiorców, ale także dla służb księgowo-kadrowych, które rozliczają podatek dochodowy. Oczywiście na webinar mogą zarejestrować się też osoby fizyczne, aby dowiedzieć się, jak będą wyglądać zmiany podatkowe od pierwszego lipca” – przekazał Krukowski.

Dodał, że pierwsze w regionie spotkanie stacjonarne z ekspertami zaplanowano na 30 czerwca w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 lipca br. stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Ustawa likwiduje także tzw. ulgę dla klasy średniej. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

an/