Rosja stara się wykorzystać blokadę eksportu zboża, by zmusić Zachód do ustępstw

2022-06-21 07:24 aktualizacja: 2022-06-21, 11:51
Fot. PAP/Lech Muszyński
Fot. PAP/Lech Muszyński
Rosyjskie kanały informacyjne próbują usprawiedliwiać niepowodzenia rosyjskiej armii pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy – czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Rosja stara się wykorzystać blokadę eksportu zboża, by zmusić Zachód do ustępstw - dodano.

Ukraińscy urzędnicy podkreślają, że nadchodzący tydzień będzie kluczowy dla bitwy o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Przyznali też, że w poniedziałek siły rosyjskie kontrolowały całe miasto z wyjątkiem zakładów chemicznych Azot, w których bronią się Ukraińcy.

Tymczasem rosyjskie kanały informacyjne najprawdopodobniej przygotowują grunt, by usprawiedliwiać powolne i w dużej mierze nieskuteczne podejścia rosyjskiej armii w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim – ocenili eksperci ISW. Ich zdaniem Rosjanie wciąż raczej nie są w stanie przeprowadzić ofensywy na miasto, ponieważ skupiają swoje siły na Siewierodoniecku.

W raporcie odnotowano również opinię brytyjskiego ministerstwa obrony, że ciągłe niepowodzenia rosyjskiego lotnictwa w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, że siły rosyjskie nie były w stanie osiągnąć założonych celów na Ukrainie.

Wojska rosyjskie zwiększyły wysiłki na rzecz przecięcia ukraińskich linii komunikacji, by wzmocnić atak na Siewierodonieck i pobliski Lisiczańsk. W obwodzie charkowskim Rosjanie wciąż skupiali się na obronie przed ukraińską ofensywą w kierunku granicy państwowej. Prowadzili również operacje defensywne na południu kraju.

Tymczasem działalność ukraińskich partyzantów wciąż przeszkadza w konsolidacji władzy przez rosyjską administrację na okupowanych terenach Ukrainy – napisano.(PAP)

kgr/