Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosja przekazała ciała kolejnych 25 obrońców Azowstalu

2022-06-21 14:23 aktualizacja: 2022-09-08, 19:38
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Strona rosyjska przekazała Ukrainie ciała kolejnych 25 żołnierzy poległych podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; łącznie do kraju powróciły szczątki 35 osób w ramach wymiany za 50 ciał najeźdźców - poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Trwają działania na rzecz zwrócenia Ukrainie ciał (wszystkich) poległych żołnierzy. (...) Zmarli bohaterowie zostaną pożegnani z należnymi honorami wojskowymi" - podkreślono w komunikacie HUR.

14 czerwca ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych poinformowało, że w wyniku wymiany do kraju przekazano ciała 64 obrońców Azowstalu. Wcześniej, 12 czerwca, oświadczono, że do Kijowa dostarczono już szczątki 220 żołnierzy poległych w Mariupolu, w tym wojskowych z pułku Azow, którzy walczyli na terenie kombinatu.

Mariupol nad Morzem Azowskim został zablokowany przez siły rosyjskie 1 marca. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał 16 maja, że obrońcy ostatniego punktu ukraińskiego oporu w mieście, fabryki Azowstal, "wypełnili swoje zadanie", dlatego "naczelne dowództwo poleciło dowódcom ratować życie personelu".

W kolejnych dniach pojawiały się doniesienia o stopniowej ewakuacji ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej zakłady opuścili chroniący się tam cywile. Strona rosyjska poinformowała 20 kwietnia o poddaniu się ostatnich ukraińskich obrońców i przejęciu kontroli nad całym kombinatem.

Władze Ukrainy wielokrotnie zapowiadały, że wszyscy przebywający w rosyjskiej niewoli żołnierze Azowstalu zostaną zwolnieni w drodze wymiany jeńców. (PAP)

kgr/