Ukraińcy: siły rosyjskie próbują podejść pod Bachmut w obwodzie donieckim [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-22 06:58 aktualizacja: 2022-06-23, 06:44
Fot. Maxim Shipenkov PAP/EPA
Fot. Maxim Shipenkov PAP/EPA
Siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Bachmutu w obwodzie donieckim, a w Siewierodoniecku dążą do przejęcia kontroli nad miastem; w Donbasie wojska rosyjskie zwiększyły intensywność nalotów – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii w środę wieczorem.

22:37 Rosjanie ściągają rezerwy do Siewierodoniecka, a także na kierunek Toszkiwka-Zołote, gdzie trwają walki; wojska przeciwnika próbują otoczyć zgrupowanie sił ukraińskich – poinformował w środę wieczorem szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 

22:30 W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tys. cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował w środę ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

22:27 Rosjanie ściągają rezerwy do Siewierodoniecka, a także na kierunek Toszkiwka-Zołote, gdzie trwają walki; wojska przeciwnika próbują otoczyć zgrupowanie sił ukraińskich – poinformował w środę wieczorem szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 

22:22 W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tys. cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował w środę ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

22:00 W obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy siły przeciwnika kontrolują 55 proc. terytorium – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

21:40 Na kary do 15 lat więzienia skazał sąd w obwodzie połtawskim na Ukrainie dziewięciu bojowników kontrolowanej przez Rosję tzw. Donieckiej Republiki Ludowej – poinformowała portal Suspilne rzeczniczka obwodowych struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Inna Usowa.

21:10 Portal tvp.info: Ukraińcy wykorzystują drony do śledzenia nadlatujących pocisków artyleryjskich w okolicach miasta Izium.

20:37 Systematycznie rozwijaliśmy naszą zdolność do militarnej obrony, szczególnie pod kątem takiego rodzaju działań wojennych, jakie Rosja prowadzi obecnie na Ukrainie, tj. z użyciem zmasowanej siły ognia, zarówno sił pancernych, jak i lotnictwa – powiedział generał Timo Kivinen, główny dowódca Fińskich Sił Zbrojnych.

20:07 W obwodzie donieckim wojska rosyjskie próbują zbliżyć się do Bachmutu – podał sztab na Facebooku. W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w dalszym ciągu toczą się walki o kontrolę nad miastem. Siły ukraińskie zdołały odeprzeć szturm w rejonie Nowobachmutiwki w obwodzie donieckim i zmusić przeciwnika do wycofania się. Działania na froncie zintensyfikowało rosyjskie lotnictwo w obwodach ługańskim i donieckim – wynika ze środowego podsumowania operacyjnego. 

19:57 Białoruś. Atrapy czołgów na granicy z Ukrainą - informuje Biełsat. 

19:37 Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Mają potrwać do 1 lipca.

19:09 Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą - podano w opublikowanym w środę raporcie Microsoftu.

18:34 Korespondent dziennika "Bild": Rosjanie ostrzelali naszych dziennikarzy.

18:23 Prezydent Chin Xi Jinping, który wygłosił online przemówienie przed rozpoczęciem w Pekinie szczytu państw BRICS, oznajmił, że za kryzys na Ukrainie odpowiada "rozszerzanie sojuszy militarnych". Jak komentuje AFP, chiński przywódca udzielił w ten sposób poparcia Rosji.

18:07 Ponad 2600 ofert pomocy dla ukraińskich naukowców zebrano przez trzy miesiące w ramach akcji #ScienceForUkraine – przekazali jej organizatorzy. Polski zespół wolontariuszy od początku mocno włączył się w tę inicjatywę.

17:30 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środowym wystąpieniu w Bundestagu zaapelował o stworzenie programu na wzór planu Marshalla, który pomógłby w odbudowie Ukrainy. Zadeklarował też poparcie Niemiec dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do członkostwa w UE.

17:11 Rząd Mołdawii zatwierdził w środę przedłożony mu przez MSW dokument wydłużający o 45 dni obowiązywanie w tym kraju stanu wyjątkowego w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Po posiedzeniu rządu gabinet Natalii Gavrility poinformował, że opowiedział się za utrzymaniem stanu wyjątkowego ze względu na to, że wydłuża się konflikt na Ukrainie.

16:47 Będziemy mieli Ukrainę w Unii Europejskiej, ale nikt nie powie precyzyjnie ile dni, miesięcy, miesięcy czy lat potrwa proces akcesyjny - mówił w środę lider PO Donald Tusk. Pytany o ewentualne szanse akcesyjne Białorusi przyznał, że trudno o tym mówić, gdy jest tam "bezwzględny reżim".

16:45 Kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu ze strony Niemiec i krajów europejskich w walce z rosyjską agresją. Do wsparcia tego zaliczył też broń i szkolenia dla żołnierzy. Przed maratonem szczytów UE, grupy G7 i NATO kanclerz zapewnił, że „Europa jest zjednoczona po stronie narodu ukraińskiego”.

16:27 Narodowy Instytut Muzyki i Tańca uruchamia Program wspieraMY Ukrainę skierowany do artystów, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 oraz rodzimych instytucji kultury, które są otwarte na nawiązanie z nimi współpracy. Program potrwa do końca 2022 roku.

Fot. https://nimit.pl/

16:07 Systemy artylerii rakietowej HIMARS są już na Ukrainie - powiedziała w środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman. Jak dodała, pozwoli to bronić się Ukrainie w "bardziej znaczący sposób".

"Kontynuujemy dostarczanie Ukrainie pomocy wojskowej, a ten bardzo kluczowy system HIMARS MLRS jest teraz na Ukrainie i da jej możliwość bronić się w bardziej znaczący i solidny sposób" - powiedziała Sherman podczas dyskusji na konferencji US-EU Future and Defense Forum w Waszyngtonie. Nie podała więcej szczegółów na ten temat, ale jak dotąd USA zobowiązały się przekazać cztery wyrzutnie tego systemu i ok. 1000 rakiet o zasięgu ok. 70 km. Przedstawiciele administracji zapewniali jednak, że jest to jedynie początkowy zestaw.

15:30 Celem nie jest odbudowanie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie w takiej formie, w jakiej funkcjonował on przed wybuchem wojny. Chcemy odbudować go mądrzej, by jeszcze lepiej służył niż wcześniej – powiedział w środę na Kongresie 590 dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge.

15:00 Ukraina. Ostrzał Mikołajowa. Rakiety trafiły m.in. w domy mieszkalne - podał Biełsat. 

14:30 Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.

14:02 Obiekty przemysłowe i budynki mieszkalne w Mikołajowie na południu Ukrainy zostały zaatakowane przez rosyjskie wojska, które ostrzelały miasto siedmioma rakietami - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Brak doniesień o ofiarach.

13:48 Aby Polska była silna, potrzebuje mocnej, niepodległej i suwerennej Ukrainy jako części Europy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, otwierając w Warszawie 7. edycję Kongresu 590. Dodał, że Ukraina jest skarbnicą na przyszłe dziesięciolecia rozwoju.

13:25 Cztery osoby zginęły, a jedna została ranna w środę w wyniku eksplozji pocisku w składzie amunicji na terenie rosyjskiej jednostki wojskowej w miejscowości Barsowo w obwodzie włodzimierskim, około 200 km na południowy wschód od Moskwy - poinformowały służby ratunkowe.

13:02 "Ukraina musi się bronić przed rosyjską inwazją, a wysyłanie jej broni i sankcje wobec Rosji właśnie temu służą" - powiedział premier Włoch Mario Draghi w środę w Izbie Deputowanych w Rzymie. Podkreślił, że winą Rosji jest "tragedia humanitarna", która z powodu wojny dotknie najbiedniejsze kraje świata.

12:32 "W nocy z wtorku na środę rosyjskie wojska ostrzelały Charków i miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. W wyniku ataków zginęły co najmniej trzy osoby, a sześć zostało rannych" - poinformował szef regionalnej administracji Ołeh Syniehubow.

12:05 "W poniedziałek udało nam się dostarczyć pomoc humanitarną do ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska miast Kramatorsk i Słowiańsk na wschodzie Ukrainy; dotarło tam 12 ciężarówek z najbardziej potrzebnymi produktami" - poinformował rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric.

11:43 Obiekty przemysłowe i budynki mieszkalne w Mikołajowie na południu Ukrainy zostały zaatakowane przez rosyjskie wojska, które ostrzelały miasto siedmioma rakietami - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Na razie brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

11:08 "W Kijowie i obwodzie lwowskim wykrywa się najwięcej oszustów, zajmujących się przywłaszczaniem pomocy humanitarnej" – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. W niechlubnej czołówce są też obwody charkowski i kirowohradzki.

10:45 "Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym; na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga" - przekazał ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.

10:17 "Rosyjskie wojska ostrzelały we wtorek pociskami kasetowymi mieszkańców miasta Czasiw Jar, którzy odpoczywali na plaży nad stawem; w wyniku ataku jedna osoba zginęła, a 11 zostało rannych" - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

09:45 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 34 230 żołnierzy, w tym około 130 w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:27 "Aktualnie sankcje energetyczne dotykają bardziej Europę, niż Rosję; problem polega na tym, że zachodni przywódcy nigdy wcześniej nie negocjowali z gangsterem takim jak Putin, z którym można zacząć rozmawiać tylko wtedy, gdy gangster wie, że jest na słabszej pozycji" - ocenił rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski w rozmowie z portalem Politico.

09:07 "Na Morzu Bałtyckim co rusz są prowokacje rosyjskich myśliwców; mamy czas wojny i musimy być na to przygotowani" - mówił w środę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

"Działania Putina, Kremla, Rosji w stosunku do państw bałtyckich, do Polski są bardzo agresywne w ostatnich miesiącach czy latach" - dodał.

08:25 Rosja od 25 marca nie podała żadnych informacji o swoich stratach w czasie inwazji na Ukrainę, ale dane publikowane przez władze prorosyjskich separatystów wskazują na nadzwyczajną skalę strat w Donbasie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:55 Wojska rosyjskie zbliżają się do Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zdobywając przyczółki w okolicznych miejscowościach - poinformował w środę rano na Telegramie Serhij Hajdaj, szef władz tego obwodu na wschodzie Ukrainy.

 

07:43 Doniesienia o drastycznych przetasowaniach wśród wyższych rangą oficerów rosyjskiej armii sugerują czystki związane z niepowodzeniami w czasie inwazji na Ukrainę; tymczasem na front wciąż trafiają ochotnicy i rekruci bez odpowiedniego przeszkolenia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:08 Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu Ukrainy 49 rosyjskich żołnierzy; przeprowadziły również atak na rosyjski system przeciwlotniczy na okupowanej Wyspie Węży – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

06:56 W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".

06:55 Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe na infrastrukturę wojskową i cywilną Ukrainy; nadal blokują żeglugę morską - podał w środę w komunikacie opublikowanym na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 22.06.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, June 21, 2022

06:50 Nie sądzę, żeby Ukrainę było stać na wieloletni konflikt, Rosję chyba też nie; będzie jeszcze wiele ofiar, wiele zbrodni, ale nie sądzę, żeby ten konflikt mógł trwać przez lata na tym poziomie intensywności - powiedział PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

23:32 Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą i Rosją - ocenił we wtorek prezydent USA Joe Biden.

23:27 Siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji powinien być przyjęty tak szybko jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu wideo. Jak informuje agencja Ukrinform Zełenski powiedział też, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka.

 

Today was a day of extremely active foreign policy activity – almost a marathon of phone conversations. We are increasing the number of those who stand for Ukraine’s candidacy and adding confidence that the decision of the European Council on Friday will be positive. In all negotiations, I always emphasize that the seventh package of the EU sanctions is needed as soon as possible. Russia must feel constant increase in pressure for the war.

Posted by Володимир Зеленський on Tuesday, June 21, 2022

22:53 Ukraińscy piloci są sceptycznie nastawieni do ewentualnego zakupu dronów MQ-1C Gray Eagle, wątpiąc w ich przydatność w walce w Donbasie - informuje portal "Foreign Policy". Ich zdaniem drony mogłyby zostać szybko strącone przez rosyjską obronę powietrzną.