Szef KPRM podczas otwarcia miasteczka dla uchodźców w Buczy: planujemy zbudować takie ośrodki dla 20 tysięcy osób

2022-06-24 10:10 aktualizacja: 2022-06-24, 18:57
Szef KPRM Michał Dworczyk. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Szef KPRM Michał Dworczyk. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Polski rząd planuje wybudować tymczasowe ośrodki dla 20 tys. osób poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji, w tym dla 4 tys. w obwodzie kijowskim - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia miasteczka modułowego w Buczy pod Kijowem, przeznaczonego dla uchodźców wojennych. Ośrodek powstał dzięki wsparciu polskich władz.

"Kolejne takie centra powstaną w Hostomlu i Irpieniu, gdzie rosyjskie wojska zniszczyły wiele budynków mieszkalnych, rujnując dorobek życia wielu osób" - zadeklarował minister Dworczyk w rozmowie z PAP.

Spotkanie z mieszkańcami Buczy

Szef KPRM wziął wcześniej udział w spotkaniu z mieszkańcami Buczy, którzy musieli opuścić rodzinne strony. "To były wstrząsające opowieści. Ci ludzie uciekli, a następnego dnia dowiedzieli się, że ich domy zostały zrównane z ziemią" - przyznał Dworczyk.

"Dziękuję polskiemu rządowi i społeczeństwu, poziom waszego wsparcia dla Ukrainy jest bezprecedensowy. Otwieramy już szósty ośrodek dla uchodźców wewnętrznych, a jednocześnie budujemy 15 kolejnych tego typu obiektów. Obiecuję, że mieszkańcy Buczy osiedlą się w miasteczku tylko tymczasowo, natomiast później przeniosą się do nowych domów. Będą jeszcze piękniejsze od poprzednich" - zapewnił minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow

W uroczystościach wzięli także udział szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba oraz mer Buczy Anatolij Fedoruk.

Miasteczko dla uchodźców

Miasteczko modułowe na terenie szkoły nr 3 w Buczy jest przeznaczone dla 22 rodzin. Osiem spośród nich już zamieszkało w ośrodku, cztery kolejne mają wprowadzić się w piątek, a pozostałe w ciągu najbliższych dni. Łącznie będą mogły tam przebywać 352 osoby, w tym nauczyciele z miejscowej placówki. Ponadto, polski rząd planuje wybudowanie na terenie tej szkoły drugiego ośrodka dla uchodźców wewnętrznych.

Wcześniej, 1 czerwca, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin i minister Czernyszow wzięli udział w otwarciu tymczasowego miasteczka domków kontenerowych w Borodziance, także zbudowanego dzięki wsparciu polskiego rządu. 19 kwietnia premier Morawiecki otworzył podobny ośrodek we Lwowie.

Status kandydata do Unii Europejskiej

"Gratuluję Ukrainie uzyskania statusu kandydata do Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki osobiście zabiegał o to od trzech miesięcy. To historyczna chwila, bo jeszcze niedawno niewiele osób by w to uwierzyło. (...) Dziękujemy wam, ponieważ bronicie niepodległości Polski i Europy" - dodał Dworczyk, nawiązując do czwartkowej decyzji Rady Europejskiej w sprawie Ukrainy i Mołdawii.

W położonej nieopodal Kijowa Buczy rosyjscy żołnierze dokonali masowych zbrodni na ludności cywilnej. W okresie pomiędzy końcem lutego i początkiem kwietnia zginęło tam ponad 460 osób.

Z Buczy Tatiana Artuszewska, z Warszawy Michał Szczygielski (PAP)

mj/