Krzemieńczuk: 13 ofiar, 59 rannych, 40 osób zaginionych [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-27 08:34 aktualizacja: 2022-06-28, 06:43
Akcja ratunkowa w centrum handlowym w Krzemieńczuku, Fot/PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT
Akcja ratunkowa w centrum handlowym w Krzemieńczuku, Fot/PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT
Rosyjski pocisk rakietowy, który trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie zabił 13 osób. Jak podała Ukrainska Prawda, 59 osób zostało rannych, z czego połowa jest w ciężkim stanie. Z kolei co najmniej 40 osób jest nadal poszukiwanych - na wniosek ich krewnych.

22:20 Po rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku wpłynęło ponad 40 wniosków od obywateli w sprawie zaginięcia ich krewnych - napisała Ukrainska Prawda powołując się na Biuro Prokuratora Generalnego.

21:43 Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy.

"Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną świata. To fakt. I ma być to prawny fakt. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie czy przewożenie rosyjskiej ropy, utrzymywanie powiązań z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom" - powiedział prezydent w wieczornym nagraniu.

21:30 W wyniku rosyjskiego ostrzału w poniedziałek w Doniecku - w Słowiańsku i Selidowie - zginęło dwóch cywilów, a 13 zostało rannych - podała Ukrainska Prawda powołując się na szefa Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Pawła Kyrylenko. Dodał, że obecnie nie jest możliwe ustalenie dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowacha.

21:04 Armia rosyjska ostrzelała ludzi, którzy przyszli po wodę w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz regionu Serhij Hajdaj. Jak przekazał, co najmniej osiem osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych. Według gubernatora armia przeciwnika ostrzelała grupę mieszkańców miasta z systemu Uragan. Cywile trafili pod ostrzał, kiedy przyszli po wodę z podstawionej cysterny. Osiem osób zginęło, 21 trafiło do szpitala. Pięciu poszkodowanych po otrzymaniu pomocy medycznej pozostało w mieście, a 16 przewieziono do szpitali w innych regionach

20:55 Turecka firma Baykar przekaże za darmo trzy drony Bayraktar TB2,na które w ramach prowadzonej zbiórki złożyli się obywatele Ukrainy - informują ukraińskie media. Zgromadzone na ich zakup środki finansowe mają być przeznaczono dla ludności Ukrainy

20:25 Atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to barbarzyński akt terroru, celowo uderzono w miejsce, gdzie gromadzili się ludzie - stwierdził w TVN24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Według niego, atak będzie przedmiotem dyskusji podczas szczytu NATO w Madrycie. Najlepszą odpowiedzią na ten akt będzie - w jego ocenie - przygotowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego na wzmocnioną politykę obrony i odstraszania Rosji. "To po pierwsze. Po drugie - kontynuacja, albo nawet wzmożenie wsparcia dla Ukrainy, w tym także wsparcia militarnego i gospodarczego. Tak, jak mówiłem, rafineria w Krzemieńczuku jest jedyną funkcjonującą, ale tak na pół gwizdka, bo już wcześniej była wielokrotnie bombardowana, więc to wsparcie w postaci paliwa również powinno iść na Ukrainę, aby Ukraina mogła skutecznie się bronić" - powiedział Przydacz.

20:20 Cierpiący głód mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Mariupola zmuszeni są do polowania na gołębie - poinformowały władze miasta. Poważnym problemem jest też brak wody pitnej.

19:48 W momencie wybuchu w centrum handlowym w Krzemieńczuku, które zostało ostrzelane w poniedziałek przez wojsko rosyjskie, było bardzo dużo ludzi - pisze ukraińska redakcja BBC, powołując się na świadków.

Miejscowa dziennikarka Alona Duszenko poinformowała BBC, że w chwili wybuchu pożaru wiał silny wiatr, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzenienia ognia. Świadkowie mówią, że w czasie eksplozji w centrum handlowym było bardzo dużo ludzi. "Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy 10 minut po alarmie przeciwlotniczym opuścili centrum handlowe. Mówili, że w środku zostało bardzo dużo ludzi - pracowników i klientów" - przekazała Duszenko. Dziennikarka dodała, że w budynku zawalił się dach. Wskutek ostrzału uszkodzone zostały też zaparkowane obok centrum handlowego samochody. W centrum handlowym Amstor był supermarket, sklepy z odzieżą, zabawkami, obuwiem itd.

18:50 10 osób zginęło i ponad 40 zostało rannych wskutek rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin. Gubernator zaznaczył, że jest to bilans ofiar i rannych według stanu z godz. 19.30 miejscowego czasu. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w budynek trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3. Samoloty wyleciały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, a pociski wystrzeliły w obwodzie kurskim.

18:19 Wojsko rosyjskie ostrzelało w poniedziałek Charków na wschodzie Ukrainy. Trafiono w podwórza i ulice. Co najmniej cztery osoby zginęły, a 19 zostało rannych, w tym czworo dzieci - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Gubernator przekazał, że rannym udzielana jest pomoc medyczna. Podkreślił, że dane w sprawie liczby poszkodowanych są aktualizowane.

"Okupanci trafiali w podwórza, ulice - wyłącznie cywilną infrastrukturę, gdzie są tylko cywile" - dodał. Syniehubow napisał w komunikatorze Telegram, że armia rosyjska "świadomie terroryzuje cywilnych mieszkańców". Zaapelował o ostrożność i niewychodzenie na ulice bez pilnej potrzeby 

17:41 Szef biura prezydenta Andrij Jermak w reakcji na ostrzał zaapelował o uznanie Rosji za kraj sponsorujący terroryzm. Trwa walka z pożarem i akcja ratunkowa. Z pożarem walczy ponad stu strażaków. Na miejsce zmierza pociąg gaśniczy. Powierzchnia pożaru przekroczyła 10 tys. m kw.

16:57 Co najmniej dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Jak przekazał, dziewięciu rannych jest w stanie ciężkim. Trwa akcja ratunkowa. W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania z miejsca zdarzenia,

16:30 Film przedstawiający palące się centrum handlowe po rosyjskim ataku w Krzemieńczuku. 

15:31 Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan poinformował w poniedziałek, że USA finalizują pakiet pomocy wojskowej zawierający zaawansowany system obrony powietrznej średniego zasięgu. Tę informację miał przekazać Joe Biden podczas rozmowy przywódców G7 z Wołodymyrem Zełenskim.

15:09 Najbogatszy człowiek na Ukrainie, który jest m.in. właścicielem zakładów Azowstal w Mariupolu, Rinat Achmetow złożył w poniedziałek pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się rekompensaty za liczone w miliardach dolarów straty w interesach od początku rosyjskiej inwazji - przekazał holding finansowy Achmetowa System Capital Management (SCM).

15:00 W 420 kijowskich lokalach przeprowadzono kontrole pod kątem przestrzegania reguł godziny policyjnej; pracownicy wojskowych komend uzupełnień wręczyli 219 mężczyznom w wieku poborowym wezwania do służby w armii - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN za komendantem policji Kijowa Iwanem Wyhiwskim.

14:38 Cena wolności jest warta zapłacenia - podkreślił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy. Porównał sytuację do przeciwstawiania się nazistowskim Niemcom, co też było bardzo kosztowne, ale przyniosło długoterminową stabilność.

14:17 W ukraińskich portach zablokowanych jest około 80 zagranicznych statków – powiadomił w poniedziałek wiceszef Administracji Portów Morskich Dmytro Barinow. Z powodu rosyjskiej inwazji nie działa 15 z 18 ukraińskich portów.

14:08 Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.

14:02 Siły ukraińskie kontynuują operację przeciw wojskom rosyjskim na Wyspie Węży i minionej nocy przeprowadziły skuteczne ostrzały, trafiony został zestaw rakietowy Pancyr-S - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.

13:49 Po inwazji na Ukrainę Rosja nadal wykorzystuje gaz ziemny jako broń polityczną i gospodarczą; rosyjski przymus energetyczny wywarł presję na rynki energii, podniósł ceny dla konsumentów i zagroził światowemu bezpieczeństwu energetycznemu - ogłosili we wspólnym oświadczeniu prezydent USA Joe Biden i szefowa KE Ursula von der Leyen.

13:45 Według ukraińskiego ministerstwa rolnictwa w ciągu pierwszych 22 dni czerwca eksport zboża spadł ok. 44 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł on 1,11 mln ton - podał w poniedziałek Reuters.

13:05 Prezydent Mołdawii Maia Sandu odwiedziła w poniedziałek miejscowości pod Kijowem, m.in. Buczę - poinformował szef obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Mołdawska polityk przyjechała, by zobaczyć "skutki okupacji rosyjskiej" tych terenów - dodał Kułeba.

Sandu, która przebywa na Ukrainie z roboczą wizytą, odwiedziła Borodziankę, Buczę i Irpień - przekazał Kułeba. 

13:00 Sytuacja w obwodzie kaliningradzkim i wokół tego obszaru nie jest powodem agresywnych działań Kremla, lecz pretekstem do nich; prowokacje w tym regionie służą głównie wybadaniu możliwości reakcji NATO – oceniła w poniedziałek w rozmowie z PAP Paulina Siegień, polska ekspertka ds. Rosji i autorka książki o Kaliningradzie.

12:30 Podczas szczytu NATO w Madrycie Rosja z powodu inwazji na Ukrainę zostanie uznana za bezpośrednie zagrożenie dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, zaś Chiny - za wyzwanie geostrategiczne; NATO zostanie zrestrukturyzowane i zaadaptowane do bezprecedensowej od zakończenia zimnej wojny sytuacji militarnej - podaje dziennik „El Pais”, powołując się na źródła w Sojuszu.

12:00 Biełsat: lokalne media poinformowały o wybuchu w rosyjskim składzie amunicji w okupowanym Zymohirju. 

11:30 NEXTA: Terytorium zakładów chemicznych „Azot” w #Severodonieck znalazło się pod kontrolą separatystów i rosyjskich najeźdźców. 

11:00 Wiele środowisk twierdziło, że rosyjska armia jest niepokonana, że trzeba się za wszelką cenę się z Rosją porozumieć. Wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu pokazuje, że Rosjan można pokonać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia wystawy "Za wolność naszą i waszą" w Warszawie.

10:17 W związku z realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia wzywamy do pilnej ewakuacji – zaapelował do mieszkańców Lisiczańska szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Miasto jest kolejnym celem rosyjskiej ofensywy po tym, jak siły ukraińskie wycofały się z sąsiedniego Siewierodoniecka.

09:59 Ukraińskie siły specjalne po raz pierwszy przyznały, że faktycznie prowadzą działania na terytorium Rosji, wysadzając w powietrze rafinerie, składy broni czy inną krytyczną dla wojny infrastrukturę - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times".

09:37 Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków, lecz przewidziano wyjątek w postaci tzw. białej listy z nazwiskami artystów potępiających inwazję; aby znaleźć się na tej liście, należy złożyć deklarację poparcia dla suwerenności Ukrainy - przekazał w poniedziałek resort kultury tego państwa.

09:11 Niewywiązanie się przez Rosję ze spłaty długu zagranicznego świadczy o tym, że nałożone na nią sankcje działają; potrzebne są dalsze restrykcje wobec rosyjskiego sektora bankowego - ocenił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

09:05 Oczekujemy, aby w sposób jednoznaczny określić Rosję, jako wroga oraz nowej strategii odstraszania NATO, by reagowało natychmiast na naruszenie terytorium państw Sojuszu, bez manewru dopuszczającego czasową okupację – mówił szef prezydenckiego BBN Paweł Soloch pytany o szczyt NATO w Madrycie.

08:47 Na około 35 tys. żołnierzy oszacował w poniedziałek straty osobowe Rosji od początku inwazji na Ukrainę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu minionej doby wojska rosyjskie straciły - według sztabu - około 150 ludzi i 20 czołgów.

08:35 Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału jednej z miejscowości w rejonie (powiecie) czuhujewskim obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy; zaatakowano też Charków, lecz nie odnotowano tam ofiar - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Jak podano w komunikacie oddziału DSNS w regionie charkowskim, dwie kobiety poniosły śmierć we wsi Kałuhino-Baszkyriwka. W stolicy obwodu rosyjskie wojska ostrzelały m.in. szkołę i budynek administracyjny. Łącznie straż pożarna była zaangażowana w gaszenie siedmiu pożarów wywołanych atakami wroga - przekazano w komunikacie ukraińskiej służby 

08:33 W nadchodzących tygodniach rosyjska kampania militarna na Ukrainie w coraz większym stopniu opierać się będzie na siłach rezerwy; część z nich niemal na pewno jest już wystawiana w walkach - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Podczas gdy głównym celem operacyjnym Rosji pozostaje enklawa Siewierodonieck-Lisiczańsk, tydzień nieustannego ciężkiego ostrzału sugeruje, że Rosja próbuje teraz odzyskać impet na północnej osi Izium. Siły ukraińskie nadal utrzymują pozycję w tym sektorze, dobrze wykorzystując zalesiony teren do obrony" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:12 Rosyjskie wojska atakują Lisiczańsk w obwodzie ługańskim od strony południowej; w mieście bardzo dużo zniszczeń – powiadomił w poniedziałek rano szef administracji tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

„Przeciwnik zmierza do zablokowania miasta od południa, przy tym niszczy wszystko, czego dosięga jego artyleria i wyrzutnie” - powiadomił Hajdaj na Telegramie. 

07:54 Niedzielny rosyjski atak rakietowy na Kijów był najpoważniejszym uderzeniem na stolicę Ukrainy od 29 kwietnia; ostrzał zakładów zbrojeniowych Artem należy odczytywać jako sygnał Kremla wobec Zachodu w kontekście trwającego szczytu G7 i planów dalszego wsparcia strony ukraińskiej - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).

07:11  Wojska rosyjskie prowadzą działania bojowe wokół miasta Lisiczańsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; trwają walki w rejonie Wowczojariwki, a koło miejscowości Werchniokamjanka wojska ukraińskie zadały wrogowi znaczne straty - podał w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Przeciwnik stara się blokować Lisiczańsk od południa" - opisuje sztab sytuację na froncie. Wojska rosyjskie ostrzeliwują obiekty infrastruktury wojskowej w okolicach Lisiczańska i mniejszych miejscowości: Wowczojariwki, Łoskutiwki i Werchniokamjanki.

Koło Lisiczańska, ostatniego dużego ośrodka miejskiego w obwodzie ługańskim pozostającego w rękach ukraińskich, nastąpił atak rosyjskiego lotnictwa szturmowego.

"Trwają działania bojowe w rejonie Wowczojariwki. Koło Werchniokamjanki siły obrony zadały wrogowi znaczne straty i zmusiły go odejścia" - głosi komunikat. 

 

06:02 Sześć osób zostało rannych w wyniku ataku rakietowego w rejonie Odessy na południu Ukrainy. Pocisk został wystrzelony przez rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22 - poinformowało na Telegramie ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe”.

01:28 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie udzielonym w niedzielę wieczorem w programie "heute journal" dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu miałby wziąć udział prezydent Rosji Władimir Putin.

22:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. "Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte" - oznajmił.

21:48 Filmik z niedzielnego  ataku rakietowego na Kijów.

21:45 Pociski rakietowe Ch-22, którymi w niedzielę siły rosyjskie ostrzelały Kijów, mają bardzo małą precyzję - ocenia ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję Ukrinform. Według niego Rosjanie mają ponad 1000 sztuk tej amunicji.