Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Będzie nowy ambasador RP w Watykanie

2022-06-28 13:02 aktualizacja: 2022-06-28, 17:23
Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Fot. PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda odwołał we wtorek Adama Kwiatkowskiego z funkcji sekretarza stanu w swojej kancelarii. Kwiatkowski obejmie funkcję nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, będzie też doradcą społecznym prezydenta.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że postanowienie prezydenta o odwołaniu Kwiatkowskiego zostało wydane w poniedziałek, a wejdzie w życie w czwartek. Jednocześnie Kwiatkowski został powołany na doradcę społecznego prezydenta i obejmie tę funkcję w piątek.

Kwiatkowski został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie państwowej i publicznej oraz za działalność na rzecz środowiska polonijnego.

Andrzej Duda podziękował Kwiatkowskiemu za prawie siedem lat współpracy w Kancelarii Prezydenta. "Chciałem ci z tego miejsca z całego serca podziękować w imieniu (pierwszej damy) Agaty (Kornhauser-Dudy) i swoim za całą prace, którą wykonałeś dla Rzeczypospolitej przez ten czas, dla Polaków mieszkających poza granicami, dla Polonii, a także wspierając nas w naszych działaniach" - powiedział prezydent zwracając się do Kwiatkowskiego.

Podkreślił, że przyznał Kwiatkowskiemu odznaczenie państwowe nie tylko w uznaniu za pracę w Kancelarii Prezydenta, ale również za wcześniejszą aktywność na rzecz Polski. "Było nam trudno przyjąć z Agatą tę decyzję, że chcesz dokonać zmiany, ale nigdy nie mieliśmy cienia wątpliwości, że jest ona całkowicie dla nas zrozumiała" - powiedział prezydent nawiązując do objęcia przez Kwiatkowskiego funkcji ambasadora przy Stolicy Apostolskiej.

Duda powiedział, że cieszy się, iż Kwiatkowski podejmuje kolejne wyzwanie dla Polski, a nie np. wyzwanie biznesowe. Podkreślił, że Kwiatkowski będzie reprezentował Polskę w bardzo ważnym miejscu i dodał, że nie ma wątpliwości, że Kwiatkowski "poradzi sobie z tym znakomicie".

Pod koniec maja Kwiatkowski odebrał z rąk szefa MSZ Zbigniewa Raua nominację na nowego ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. Będzie nowym ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich. Zastąpi Janusza Kotańskiego, który ambasadorem był od 2016 roku.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała kandydaturę Kwiatkowskiego na początku marca. Kwiatkowski wówczas podkreślał, że Stolica Apostolska to ważny podmiot prawa międzynarodowego, z którym należy współpracować i wzajemnie wspierać się w wielu inicjatywach - w tym w zakresie działań humanitarnych oraz kulturalnych - na całym świecie.

Kwiatkowski jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odpowiadał m.in. za sprawy związane z Polonią. Wcześniej, od 2015 do 2017 r., pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kw/