Trwa Komitet Polityczny PiS ws. powołania nowych pełnomocników okręgowych

2022-06-28 13:59 aktualizacja: 2022-06-28, 16:46
Warszawa, 27.05.2020. Logo Prawa i Sprawiedliwości w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w stolicy, 27. bm. (dw) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 27.05.2020. Logo Prawa i Sprawiedliwości w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w stolicy, 27. bm. (dw) PAP/Mateusz Marek
We wtorek po godz. 13 zebrał się Komitet Polityczny PiS, który ma omówić kwestię powołania 94. pełnomocników okręgowych ugrupowania; w spotkaniu uczestniczą m.in. prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wchodząc na spotkanie powiedział dziennikarzom, że głównym tematem posiedzenia komitetu będzie zmiana w strukturze ugrupowania.

"Obsada tych okręgów będzie dzisiaj dyskutowana i zatwierdzana przez komitet polityczny" - powiedział.

Zaznaczył, że decyzja co do większości nowych pełnomocników jest już znana. "Być może co do niektórych będzie jeszcze dyskusja, ale sądzę, że to już w gruncie rzeczy jest tylko formalność" - ocenił Terlecki.

Pod koniec maja władze PiS zdecydowały o nowym podziale struktury partyjnej na 94 okręgi w miejsce 41. działających dotychczas; mają być one dostosowane swoim zakresem terytorialnym do okręgów senackich. Ze względu na zapis w uchwale, że osoby, które zostaną powołane na pełnomocników okręgowych nie mogą pełnić funkcji ministerialnych, wiceministerialnych oraz być członkami prezydium Sejmu i Senatu o to stanowisko nie może się ubiegać część dotychczasowych szefów okręgów. Chodzi o: marszałek Sejmu Elżbietę Witek, wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, szefa KPRM Michała Dworczyka.

W tym gronie znaleźli się również: wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, wiceminister infrastruktury Marcin Horała, wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.

Posiedzenie komitetu politycznego miało się odbyć w ubiegłym tygodniu, ale - jak mówił wówczas PAP sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski - spotkanie zostało przeniesione ze względu na dużą liczbę komisji sejmowych, które zajmowały się opiniowaniem wykonania budżetu państwa za zeszły rok. (PAP)

autor: Rafał Białkowski