"Nie da się zagwarantować bezpieczeństwa w Europie bez Ukrainy"

2022-06-30 07:09 aktualizacja: 2022-06-30, 13:47
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na szczycie NATO w Madrycie sformułowano nową koncepcję strategiczną sojuszu, uznając Rosję za najważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim, podkreślił, że nie sposób zagwarantować bezpieczeństwa w Europie bez Ukrainy.

Zełenski powiedział, że spotkanie w Madrycie było "szczytem transformacyjnym", podczas którego Sojusz zmienił swoją strategię w odpowiedzi na agresywną antyeuropejską politykę Rosji. Ukraiński przywódca zaznaczył, że w chwili, gdy Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, oczywiste jest, że zagrożona jest cała Europa. Tę oczywistość trzeba przełożyć na konkretne decyzje dla Ukrainy i Sojuszu - dodał ukraiński polityk.

"Ukraina potrzebuje jasnych gwarancji bezpieczeństwa i je otrzyma" - podkreślił prezydent Ukrainy. Zełenski powiedział, że dziś zaapelował do członków NATO o znalezienia formuły podejmowania decyzji, która pozwoliłaby na pełne uczestnictwo Ukrainy we wspólnej europejskiej architekturze bezpieczeństwa. Prezydent poinformował, że zwrócił się również do państw NATO o przyspieszenie dostaw systemów obrony przeciwrakietowej.

Syria uznała niepodległość separatystycznych republik w Donbasie

W reakcji na uznanie przez Syrię niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej Zełenski oświadczył, że nie będzie żadnych dwustronnych stosunków między Ukrainą a Syrią.

Prezydent przypomniał, że dziś, po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy, z wizytą przybył prezydent Indonezji. Kraju, który może bardzo ucierpieć z powodu kryzysu żywnościowego wywołanego przez Rosję. Dziś Ukrainę odwiedził także przedsiębiorca Richard Branson. Branson, który, jak podkreślił ukraiński prezydent, jest nie tylko przedsiębiorcą, ale wizjonerem i człowiekiem, który pracuje na rzecz postępu dla całej ludzkości, rozmawiał dziś o możliwości odbudowy lotniska w Hostomelu i budowie największego samolotu na świecie "Mrija". Podczas inwazji rosyjskiej samolot ten znajdował się w hangarze, gdzie w wyniku bombardowań został zniszczony.

Zełenski zakończył swoje przemówienie optymistyczny akcentem oznajmiając, że dziś z rosyjskiej niewoli powróciło do domu 144 ukraińskich wojowników. Wśród powracających znalazło się min. 95 obrońców Azowstalu. (PAP)

mmi/