Będzie uniwersalna szczepionka przeciwko COVID-19? W drugiej połowie roku ruszają badania kliniczne

2022-06-30 17:37 aktualizacja: 2022-06-30, 17:43
Szczepienia przeciwko COVID-19 Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Szczepienia przeciwko COVID-19 Fot. PAP/Wojtek Jargiło
W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.

Szczepionka bazuje na technologii mRNA. Dotychczas chroniła ona przed wirusem SARS-CoV-2, który wywołał pandemię. Pojawienie się nowych wariantów tego patogenu sprawiło, że jest ona mniej skuteczna (podobnie jak inne szczepionki przeciwko COVID-19). Stąd intensywne prace nad preparatami nowej generacji, lepiej chroniącymi przed tym zakażeniem.

Amerykańska firma Moderna poinformowała przed kilkoma dniami, że opracowana została nowa dwuwalentna szczepionka przeciwko COVID-19, również bazująca na technologii mRNA. Lepiej chroni ona również przed nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2, takimi jak Omikron z jego podtypami BA.4 i BA.5. Trwają obecnie starania o jej zatwierdzenie do użycia.

Szczepionka Pfizera i BioNTeh ma być jeszcze bardziej wszechstronna i powinna chronić przed większa liczbą koronawirusów wywołujących COVID-19. Bardziej zatem przypomina szczepionkę przeciwko grypie sezonowej, który co roku jest aktualizowana. Nowy preparat jak stwierdzono, „ma zapewnić bardziej trwałą ochronę”. Z pewnością w tym roku nie będzie jednak jeszcze dostępny. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

mar/