Niemiecki kardynał: patriarcha Cyryl dopuszcza się herezji. W wojnie "giną również prawosławni chrześcijanie"

2022-06-30 20:54 aktualizacja: 2022-07-01, 11:49
Patriarcha Cyryl. EPA/MAXIM SHIPENKOV
Patriarcha Cyryl. EPA/MAXIM SHIPENKOV
To, że patriarcha Cyryl legitymizuje wojnę na Ukrainie z pseudoreligijnych powodów, jest herezją - mówi kardynał Kurt Koch w wywiadzie dla gazety "Tagespost". Wobec stanowiska Cyryla w tej wojnie, kardynał Koch uważa, że ponowne spotkanie papieża z głową rosyjskiego prawosławia nie wchodzi w rachubę.

Kardynał Koch, który jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przypomina, że w wojnie Rosji z Ukrainą "giną również prawosławni chrześcijanie Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, a ich kościoły są niszczone".

Zdaniem Kocha "pseudoreligijne uzasadnienie wojny przez patriarchę Cyryla musi wstrząsnąć każdym ekumenicznym sercem". "W ujęciu chrześcijańskim nie można usprawiedliwiać wojny napastniczej, co najwyżej, w określonych warunkach, obronę przed niesprawiedliwym agresorem" - zauważył.

Bagatelizowanie brutalnej agresji Putina jako "operacji specjalnej" było nadużyciem języka - powiedział. "Muszę to potępić jako stanowisko absolutnie niemożliwe" - powiedział Koch. (PAP)

kgr/