Rosja kontynuuje ataki na południu Ukrainy. Posiada okręty z wyrzutniami rakiet o wysokiej precyzji rażenia [RELACJA NA ŻYWO]

2022-07-01 07:50 aktualizacja: 2022-07-02, 07:09
Fot. PAP/GDPPRU
Fot. PAP/GDPPRU
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny opublikował w piątek w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazano w działaniu polskie armatohaubice samobieżne Krab.

06:30 We Lwowie jest 150 tys. uchodźców, niektórzy nie mają gdzie wrócić, dlatego są gotowi kupić tu mieszkania. Po wojnie, we Lwowie zostanie ok. 50 tysięcy z nich. Budowa mieszkań wyniesie 800 mln euro. Mamy możliwości budowalne, ale pozostaje pytanie o finanse - mówi PAP mer Lwowa Andrij Sadowy.

04:36 Bardzo silne eksplozje dały się słyszeć w sobotę nad ranem w Mikołajowie, mieście na południu Ukrainy, nad Morzem Czrnym - poinformował mer Ołeksandr Senkewycz na Telegramie.

00:41 Ukraina prowadzi intensywne rozmowy z partnerami na temat dostaw nowych broni aby zniwelować przewagę rosyjskich agresorów - oświadczył prezydent Ukrainy w piątek wieczorem w nagraniu wideo.

 

Three cruise missiles hit Serhiivka. Missiles also hit Zatoka. 12 missiles hit Mykolaiv at once - various objects in the city. It's only one night and morning... My condolences to all relatives, loved ones of all whose lives were taken by such strikes. I am especially grateful to the United States of America and personally to Biden for the new support package for Ukraine announced today, which includes very powerful NASAMS systems. An anti-aircraft missile complex that will significantly strengthen our air defense. We have worked hard for this supply.

Posted by Володимир Зеленський on Friday, July 1, 2022

 

22:50 Dostawy systemu artylerii rakietowej HIMARS z USA pozwoliły Ukrainie zmniejszyć przewagę Rosji w sile ognia - pisze w piątek "Wall Street Journal", powołując się na opinię ukraińskich żołnierzy. Ukraińcy mają używać rakiet do ataków na składy amunicji i zgrupowania wojsk za linią frontu.

22:38 Ponad 30 oligarchów związanych z handlem bronią i co najmniej 14 firm zbrojeniowych z Rosji uniknęło zachodnich sankcji – pisze w piątek Reuters, opierając się o swoją analizę.

22:02 Rosja wszczęła wojnę na Ukrainie, by - jak twierdziła - uniemożliwić przybliżanie się NATO do jej granic, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie; Rosja na tym szczycie przegra najbardziej - mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.

21:45 Pentagon ogłosił w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 mln dolarów. W jego skład weszły systemy obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie i dodatkowe pociski do systemów HIMARS.

21:13 Siły rosyjskie zaatakowały w piątek bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Wyspa była do czwartku okupowana przez wojska rosyjskie.

20:27 Dla prezydenta Rosji Władimira Putina jest zbyt późno, by „ratować twarz”, o czym wciąż mówią niektórzy partnerzy – ocenił minister obrony Ukrainy podczas spotkania z delegacją Bundestagu. Ołeksij Reznikow mówił, że Ukraina jest zainteresowana przyspieszeniem dostaw broni z Niemiec.

20:08 Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:45 Premier Norwegii Jonas Gahr Store obiecał w piątek w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 10 mld koron (1 mld euro) pomocy dla kraju odpierającego rosyjską inwazję.

19:12 Najtrudniej jest rozmawiać z bliskimi osób, które uznano za zaginione – powiedział rosyjskiemu portalowi Meduza Witalij Małecki, mer Krzemieńczuka, w którym w poniedziałek rosyjska rakieta zniszczyła centrum handlowe Amstor, zabijając co najmniej 19 osób.

18:56 Ukraina zwróciła się do polskiej prezydencji OBWE o zwołanie specjalnego posiedzenia Stałej Rady organizacji w celu omówienia rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę – poinformował w piątek agencję Ukrinform stały przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Jewhenij Cymbaluk.

18:23 Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło w czwartek zamrożenie ponad 1 mld dolarów należących do związanego z Władimirem Putinem oligarchy i senatora Sulejmana Kerimowa. Jest to jedna z największych tego typu akcji.

17:58 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy powołała w piątek Dmytra Łubinca na stanowisko rzecznika praw człowieka. Jego poprzedniczka Ludmyła Denisowa została zwolniona 31 maja po fali krytyki dotyczącej sposobu wykonywania przez nią obowiązków w czasie rosyjskiej inwazji.

Łubinec to deputowany, szef parlamentarnej komisji ds. praw człowieka, deokupacji i reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Poprzednia rzecznika praw człowieka Denisowa oświadczyła po swoim zwolnieniu, że zaskarży tę decyzję.

Wcześniej, jak zwraca uwagę portal Hromadske, Denisowa była krytykowana za niewłaściwe informowanie o popełnianych przez rosyjskich żołnierzy zbrodniach wojennych i o ich ofiarach. W liście otwartym podpisanym przez dziennikarzy, aktywistów i lekarzy zaapelowano do niej o skupianie się na faktach i unikanie sensacyjności oraz respektowanie prywatności ofiar. 

17:58 Komisja Europejska zaproponowała pożyczkę w wysokości 1 mld euro dla Ukrainy. To pierwsza część pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 9 mld euro.

KE podała, że zgodnie z propozycją, środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Gdy tylko Parlament Europejski oraz Rada zatwierdzą propozycję i z władzami ukraińskimi podpisana zostanie umowa pożyczki, Komisja udostępni Ukrainie kwotę 1 mld euro.

17:50 Tak wygląda dom mieszkanki Siewierodoniecka, w którym stacjonowali kadyrowcy. Wszędzie porozrzucali opróżnione butelki po alkoholu, zamiast używać toalety - używali wiadra po farbie, a na brudnej podłodze porzucili Koran - napisał na Twitterze BIełsat, który opublikował nagranie telewizji RIA Melitopol.

17:42 Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zaapelował o jak najszybsze dostarczenia Ukrainie nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej. "Pomóżcie nam ratować życie i zakończyć tę wojnę" - napisał na Twitterze.

17:32 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał rosyjski atak rakietowy na cywilną infrastrukturę w obwodzie odeskim celowym aktem terroryzmu przeciwko narodowi ukraińskiemu.

„Dziś armia rosyjska przeprowadziła kolejny brutalny atak rakietowy. To była ponaddźwiękowa przeciwokrętowa rakieta manewrująca. Trafiła w zwykły dom mieszkalny w obwodzie odeskim. Takie rakiety tworzono do niszczenia lotniskowców i innych wielkich okrętów wojennych” – powiedział Zełenski w piątek na wspólnym briefingu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store. Według Zełenskiego ten atak nie był przypadkowy. „To celowy atak rakietowy Rosji, terror Rosji przeciw – powiedzmy to wprost – naszym miastom i wioskom, przeciw naszym mieszkańcom, dorosłym i dzieciom” – oznajmił.

17:20 Kijów rozpatruje możliwość zawieszenia broni wyłącznie, jeśli będzie to krok do wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy – oświadczył szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

„Jeśli przerwanie ognia to pierwszy krok do zakończenia wojny i wycofania wojsk rosyjskich, to możemy to rozważyć. A przerwanie ognia jako krok do zamrożenia konfliktu nas nie interesuje”- powiedział Jermak w czasie briefingu, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. „To nie jest ukraiński plan. Nas interesuje zwycięstwo w tej wojnie. I ono obowiązkowo nastąpi” – dodał najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

17:19 W Kijowie odbyło się w piątek pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. Gwarancji Bezpieczeństwa dla Ukrainy. W spotkaniu zdalnie uczestniczyła eurodeputowana PiS Anna Fotyga, która oświadczyła, że Ukraina musi wygrać wojnę z Rosją i odzyskać wszystkie terytoria.

17:11 Ataki na ludność cywilną na Ukrainie to zbrodnie wojenne i prezydent Rosji Władimir Putin oraz osoby współodpowiedzialne będą musiały zostać pociągnięte za to do odpowiedzialności – przekazał w piątek w Berlinie rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit.

16:58 Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku transportowego pod rosyjską banderą wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku - wynika z dokumentu, który widziała agencja Reutera.

16:42 Ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na terytorium Ukrainy utrzymuje się, jednak obecnie bezpośredni atak jest mało prawdopodobny – ocenił w piątek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. Dodał, że siedem batalionów białoruskiego wojska przy granicy zmusza Ukrainę do utrzymywania części sił na tym kierunku.

16:22 W wyniku ostrzału miejscowości Serhijewka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginął pracownik rządowego mołdawskiego sanatorium dla dzieci, a pięcioro pracowników tego ośrodka zostało rannych - poinformowała agencja UNIAN za minister zdrowia Mołdawii Alą Nemerenco.

 

Ministerul Sănătății deține în Sergheevca un Centru de reabilitare pentru copii. Este un sanatoriu renovat, cu condiții...

Posted by Ala Nemerenco on Friday, July 1, 2022

16:08 Konsekwencje ataku rakietowego na dawne uzdrowisko Serhijewka w obwodzie odeskim.

16:07 W wyniku ostrzału miejscowości Serhijewka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginął pracownik rządowego mołdawskiego sanatorium dla dzieci, a pięcioro pracowników tego ośrodka zostało rannych - poinformowała agencja UNIAN za minister zdrowia Mołdawii Alą Nemerenco.

Centrum rehabilitacji dla dzieci nie zostało poważnie uszkodzone, lecz ucierpieli pracownicy sanatorium, mieszkający w ostrzelanym budynku. "Nie ma niczego gorszego, niż wojna. Cieszmy się, dopóki nie przelatują nad nami pociski i doceniajmy to. Resztę (spraw) można rozwiązać" - napisała Nemerenco na Facebooku.

16:03 Już 1027 miejscowości spod rosyjskiej okupacji wyzwoliły siły ukraińskie – poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

Tymoszenko przekazał też, że w ciągu ostatniego tygodnia okolice Charkowa oraz 20 innych miejscowości obwodu charkowskiego ostrzelano aż 40-krotnie. Poinformował ponadto, że w obwodzie żytomierskim zniszczonych zostało ponad 2600 obiektów infrastruktury, z czego 87 proc. to budynki mieszkalne.

15:51 W trakcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku we Frankfurcie pracownik wdał się w spór z Ukrainką, która jechała z ulotkami do Madrytu na demonstrację podczas szczytu NATO – opisuje w piątek portal dziennika Bild. „To nie jest moja wojna. Idź, zabij więcej Rosjan” – krzyczał do kobiety pracownik lotniska.

15:35Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w piątek w imieniu Polski przekazał Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego. Uroczyste przekazanie tych pojazdów odbyło się we Lwowie obok siedziby władz obwodowych.

15:27 Dwadzieścia osób zginęło w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie odeskim na południu Ukrainy w nocy z czwartku na piątek. 2 lipca będzie w obwodzie dniem żałoby – poinformowała na Telegramie Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Szesnaście osób poniosło śmierć wskutek rakietowego ataku na 8-piętrowy dom mieszkalny w miejscowości Serhijiwka, a cztery, w tym jedno dziecko – na ośrodek wypoczynkowy. Rannych zostało 38 osób. Wcześniej informowano o 17 zabitych i 31 rannych.

Ratownikom udało się uratować osiem osób, w tym troje dzieci. Prace ratunkowe nadal trwają.

14:58 Rankiem 1 lipca Mikołajów znalazł się pod zmasowanym ostrzałem rakietowym Rosjan - na miasto wystrzelono 12 rakiet. Burmistrz Mikołajów Ołeksandr Senkiewicz podał w Telegramie, że okupanci wzięli na cel prywatne przedsiębiorstwa. Jedeno z nich zostało poważnie uszkodzone, pozostałe mają niewielkie uszkodzenia. Z kolei szef Obwodowej Administracji Wojskowej Witalij Kim powiedział, że niektóre z 12 wystrzelonych pocisków zostały zestrzelone przez obronę powietrzną. Nie było ofiar.

14:29 Ukraina zbiera drony. Każdy może przekazać swojego drona na potrzeby ukraińskiego wojska.

1 lipca globalna platforma fundraisingowa prezydenta Zełenskiego UNITED24 wraz ze Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych i Ministerstwem Transformacji Cyfrowej ogłosiła rozpoczęcie kampanii „Armia Dronów”. Army of Drones to złożony program, który obejmuje zakup, konserwację i wymianę dronów, a także szkolenie pilotów. „Armia Dronów” pozwoli armii ukraińskiej stale monitorować linię frontu o długości 2470 km i prowadzić skuteczną reakcję na ataki wroga.

14:26 W związku z sankcjami gospodarczymi, nałożonymi na Kreml, siły rosyjskie zaczęły oszczędzać nowoczesne rakiety i ostrzeliwują Ukrainę przestarzałymi pociskami, których mają wciąż bardzo wiele - poinformował rzecznik prasowy ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

W ocenie Ihnata na początku inwazji, pod koniec lutego i w marcu, wróg często wykorzystywał pociski manewrujące typu Ch-101 i Kalibr (SS-N-27 Sizzler w kodzie NATO) czy rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander (SS-26 Stone). Później doszło jednak do zmiany rosyjskiej taktyki, co było związane m.in. z zatopieniem przez Ukraińców krążownika Moskwa w połowie kwietnia (co ograniczyło możliwości prowadzenia ostrzałów z akwenu Morza Czarnego - PAP) i kolejnymi pakietami zachodnich sankcji gospodarczych, uderzających w przemysł zbrojeniowy Kremla.

"Rosjanie zorientowali się, że zasoby (zaawansowanych technologicznie) rakiet kończą się. Przemyśleli sprawę i doszli do wniosku, że z powodu sankcji może w końcu zabraknąć podzespołów do produkcji tych rakiet. Podzespoły pochodzą natomiast z wysoko rozwiniętych państw. Dlatego wydaje się oczywiste, że wydano rozkaz o oszczędzaniu tych pocisków i używaniu ich tylko na najważniejszych kierunkach - tam, gdzie jest to niezbędne" - wyjaśnił rzecznik sił powietrznych w rozmowie z portalem nv.ua.

14:25 Naruszenie praw i zwyczajów wojennych: SBU zaczęła badać okoliczności ataku rakietowego na region Odessy - podaje Odesa News.

14:10 Fundacja Potrzebującym Płock (Mazowieckie) i jeden z tamtejszych przedsiębiorców, przy wsparciu płockiego Starostwa Powiatowego, dostarczyli na Ukrainę transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej i wojska. Trafił on m.in. do Borodzianki i do jednostki w Kijowie.

14:05 Nie jesteśmy już dłużej sąsiadami Europy, ale członkami wspólnej europejskiej rodziny i podzielamy te same wartości; integracja z UE oznacza dla obywateli Ukrainy lepszą przyszłość, razem uczynimy Europę silniejszą - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w parlamencie.

14:00 Biełsat. UNESCO uznało "kulturę przygotowywania ukraińskiego barszczu" za niematerialne dziedzictwo kulturowe wymagające natychmiastowej ochrony.

13:54 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu czterech rosyjskich agentów, którzy zbierali informacje o obronie Kijowa.

Według SBU agenci prowadzili rozpoznanie pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy, geolokalizacji obiektów strategicznych i wzywali Ukraińców do wspierania Rosjan - czytamy w komunikacie.

SBU podaje, że grupa została utworzona przez funkcjonariusza wywiadu wojskowego Rosji (GRU) Władysława Dońca, by prowadzić działalność wywrotową przeciwko Ukrainie. Pułkownik był w składzie okupacyjnych rosyjskich sił na terytorium obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Koordynował działania rosyjskich agentów.

13:31 "Obecnie sankcje na Rosję są niewystarczające, potrzebny jest ich nowy pakiet" - powiedział w Helsinkach szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Wskazał, że po inwazji Rosji na Ukrainę cała Europa znalazła się w nowej sytuacji strategicznej. "Rosji nie można już postrzegać jako partnera" - podkreślił.

13:10 NEXTA: w Mariupolu odkryto nowy masowy grób cywilów.

12:35 Dezerterzy z rosyjskiej armii próbują uciekać z obwodu chersońskiego na południu Ukrainy na okupowany Krym; wśród zbiegów są nastolatkowie, którzy proszą okolicznych mieszkańców o żywność i wodę - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

12:10 Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazano w działaniu polskie armatohaubice samobieżne Krab.

Na nikogo nie napadaliśmy. Bronimy swojego" - napisał Załużny na Facebooku. Podkreślił, że w obronie pokoju na Ukrainie i w całej Europie stronie ukraińskiej pomaga uzbrojenie, amunicja i sprzęt od krajów partnerskich. "Na nagraniu - polskie działa samobieżne Krab" - wskazał.

 

Ми ні на кого не нападали. Ми захищаємо своє. Ми - перша армія миру. Захищати мир в Україні та всій Європі нам допомагає озброєння, боєприпаси і техніка, надані країнами-партнерами. На відео - робота польских САУ "Краб". Разом до Перемоги!

Posted by Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine on Friday, July 1, 2022

Na filmiku pokazano w działaniu polskie uzbrojenie, w tle słychać melodię "Deszcze niespokojne". Pod koniec pojawia się plansza z napisem: "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne Polakom za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy, że możemy się oprzeć na waszym ramieniu".

Pod koniec maja Polska przekazała Ukrainie 18 samobieżnych armatohaubic AHS Krab kalibru 155 mm. Podpisano też umowę na zakup ok. 50 kolejnych sztuk tego uzbrojenia.

11:41  Biełsat. Ukraińscy wojskowi są szkoleni obsługi haubic i wyrzutni. 

11:30 Pentagon analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, które są gotowe wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją - poinformowała w nocy z czwartku na piątek stacja CNN.

11:00 Pod gruzami ostrzelanego przez siły rosyjskie ośrodka wypoczynkowego w obwodzie odeskim na Ukrainie są trzy osoby, w tym dwoje dzieci - poinformował w piątek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Według biura prokuratora generalnego w atakach zginęło 19 osób, a 38 zostało rannych.

10:24 "W okupowanym przez Rosjan Siewierodoniecku siły rosyjskie poszukują osób, które popierają Ukrainę"  - powiedział w piątek ukraiński mer tego miasta na wschodzie kraju Ołeksandr Striuk. Do Siewierodoniecka nie ma regularnych dostaw żywności.

10:00 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.

 ​​​​​09:47 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,456 mln osób - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24 tys. osób.

09:30 Straty poniesione przez rosyjską armię na Ukrainie minionej doby wyniosły 150 wojskowych - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Łącznie strona rosyjska straciła od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę ok. 35 750 żołnierzy.

08:47 Mężczyzna rzucił butelką z łatwopalną cieczą w budynek w którym mieścił się punkt kontrolny FSB.

 

08:17 Biełsat. Rosja zarzuca "niemoralność" Norwegii. 

07:47 Siły rosyjskie atakują rafinerię w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim i kontrolują jej część; w mieście niszczony jest budynek za budynkiem - informuje w piątek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Armia Rosji próbuje okrążyć ukraińskie siły, atakując Lisiczańsk z południa i zachodu, próbuje też przejąć kontrolę nad trasą łączącą miasto z Bachmutem - pisze Hajdaj w komunikatorze Telegram.

Mieszkańcy ostrzeliwanego Lisiczańska praktycznie całymi dniami przebywają w domach i piwnicach. W mieście wybuchają pożary infrastruktury, w tym mieszkalnej; płonęły też dwa domy towarowe 

Rosjanie prowadzą szturm lisiczańskiej rafinerii i kontrolują część tych zakładów - podaje Hajdaj.

07:30 Rosyjska armia próbuje okrążyć ukraińskie siły pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim, zaktywizowała działania zbrojne na kierunku kramatorskim - informuje w piątek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:00 14 osób zginęło, a 30 zostało rannych wskutek uderzenia wrogiej rakiety w blok mieszkalny w obwodzie odeskim na południu Ukrainy - poinformował w piątek rzecznik władz obwodowych Serhij Bratczuk. Trzy kolejne osoby zginęły, a jedna została ranna w ataku na ośrodek wypoczynkowy w tym regionie.