Ukraina wystąpiła o specjalne posiedzenie OBWE na temat rosyjskich ataków rakietowych

2022-07-01 19:18 aktualizacja: 2022-07-02, 07:43
Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Ukraina zwróciła się do polskiej prezydencji OBWE o zwołanie specjalnego posiedzenia Stałej Rady organizacji w celu omówienia rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę – poinformował w piątek agencję Ukrinform stały przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Jewhenij Cymbaluk.

Fot. PAP/Maria Samczuk , Maciej Zieliński

Z taką inicjatywą Ukraina wystąpiła w związku z kolejnym rosyjskim atakiem rakietowym na obwód odeski, w wyniku którego według najnowszych danych zginęło 21 osób, a prawie 40 odniosło obrażenia.

Według Cymbaluka przypuszczając ataki na obiekty cywilne Rosja „nie tylko poważnie łamie międzynarodowe prawo humanitarne, ale przede wszystkim ma na celu terroryzowanie ludności”. Atak w obwodzie odeskim w nocy z czwartku na piątek nie był według niego odosobniony, a taka taktyka Rosji przybrała już charakter systematyczny – wymienił m.in. ataki w obwodach lwowskim, żytomierskim, czernihowskim, w Mikołajowie i Kijowie.

„Ataki rakietowe dowodzą, że jest nam potrzebna poważna dyskusja o bezpieczeństwie europejskim i światowym. Ale przebudowa systemu bezpieczeństwa w Europie musi wyjść z uznania faktu, że stara mantra, iż +bez Rosji nie może być pokoju w Europie”, była błędna. Obecne realia dowodzą, że w Europie nie może być pokoju z taką agresywną Rosją” – podkreślił Cymbaluk.

Zdaniem ukraińskiego dyplomaty OBWE może i powinna stać się platformą dyskusji na ten temat. (PAP)

kgr/