Premier: armia nie może być reliktem przeszłości, musi być gwarantem przyszłości

2022-07-03 20:14 aktualizacja: 2022-07-04, 12:06
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w niedzielę na Poligonie w Orzyszu z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO. Po tym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska buduje "siłę ognia artyleryjskiego w oparciu o nasze własne zasoby, a także zasoby nabywane od naszych sojuszników".

"Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości i armia jest gwarantem polskiej przyszłości, polskiego bezpieczeństwa" - podkreślił premier.

"Jak mówił jeden z wielkich dowódców - jeśli nie łożymy na własną armię, to będziemy łożyć pieniądze na cudze armie, na obce armie. To wielka mądrość, z której my powinniśmy wyciągnąć lekcję" - powiedział.

Dodał, że polska armia jest coraz mocniejsza. "My wyciągnęliśmy tę lekcję już sześć lat temu. Umacniamy naszą armię, jako podstawę naszego bezpieczeństwa. Nie ma silnej armii bez silnej, stabilnej gospodarki. To właśnie naprawa finansów publicznych stworzyła możliwość zdecydowanej poprawy polskiej armii, lepszego uzbrojenia, naszego własnego, zwielokrotnionej produkcji, a także nabywanej z zagranicy" - powiedział.

Premier: silna Polska silną armią i silnymi sojuszami z naszymi partnerami 

Silna Polska silną armią i silnymi sojuszami z naszymi partnerami - mówił premier Morawiecki. Podkreślał bardzo dobre decyzje ze strony dowództwa NATO, które - jak mówił - umacniają polską armię i całą wschodnią flankę NATO, a także wzmacniają potencjał bezpieczeństwa i potencjał obronny.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

"Silna Polska, silną armią i silnymi sojuszami z naszymi  partnerami, których maluteńką cząstkę ćwiczeń tutaj mieliśmy szansę doświadczyć" - powiedział Morawiecki. Premier podziękował też wszystkim dowódcom wojsk amerykańskich w Polsce, a także dowództwu wojsk brytyjskich, rumuńskich i chorwackich, które brały udział w ćwiczeniach.

Morawiecki odniósł się także do sobotniego wystąpienia lidera PO Donalda Tuska. "Wczoraj na tym pokazie nienawiści, niemocy, pustki w głównym wystąpieniu, pan Donald Tusk nie zaprezentował nic o bezpieczeństwie, nic o wojnie na Ukrainie, nic o tym, jaka dzisiaj jest polska armia, bo właśnie w zestawieniu z tym, jaką zostawił, jest zdecydowanie silniejsza. Jest to zupełnie inna armia" - powiedział Morawiecki.

Wicepremier Błaszczak: te ćwiczenia świadczą o przygotowaniu do odstraszenia agresora 

Te ćwiczenia świadczą o przygotowaniu sił sojuszniczych do tego, aby odstraszyć agresora – mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z żołnierzami.

Podkreślił, że takie ćwiczenia, jak w Orzyszu mają miejsce również w innych miejscach kraju, szczególnie na wschodzie Polski.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

„To świadczy o przygotowaniu sił sojuszniczych do tego, aby odstraszyć agresora. To świadczy, że traktujemy bardzo poważnie swoje zobowiązania sojusznicze” – dodał.

Wicepremier przypomniał, że na ostatnim szczycie NATO w Madrycie podjęte zostały „historyczne decyzje”. W tym kontekście wymienił m.in. nazwanie Rosji zagrożeniem. „To jest przełom” – ocenił.

Drugim ważnym przełomem madryckiego szczytu NATO jest, w ocenie Błaszczaka, decyzja o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

„Trzecim przełomowym wydarzeniem szczytu jest przyjęcie do sojuszu Szwecji i Finlandii. Obecność tych państw jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa Polski” – dodał.

Minister zaznaczył, że rząd PiS konsekwentnie wzmacnia potencjał polskich sił zbrojnych. Przypomniał, że Polska w ramach NATO należy do państw, które wydają na obronność najwięcej.(PAP)


Autorzy: Marcin Chomiuk, Jacek Buraczewski, Wojciech Huk

mar/