O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Suski: nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić

Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić; jak widać - nawet niemiecki MSZ wydał oświadczenie mówiące, że ponoszą odpowiedzialność za Holokaust - powiedział w niedzielę szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

Warszawa, 18.12.2017. Nowy szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego nt. zmian w Kancelarii Premiera, 18 bm. w KPRM w Warszawie. Premier Morawiecki powołał Joannę Kopcińską na rzecznika rządu, Marka Suskiego na szefa gabinetu politycznego premiera, a Michała Dworczyka na szefa KPRM. (obm/awol) PAP/Marcin Obara archiwum fot. PAP © 2018 / Marcin Obara
archiwum fot. PAP © 2018 / Marcin Obara / Warszawa, 18.12.2017. Nowy szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego nt. zmian w Kancelarii Premiera, 18 bm. w KPRM w Warszawie. Premier Morawiecki powołał Joannę Kopcińską na rzecznika rządu, Marka Suskiego na szefa gabinetu politycznego premiera, a Michała Dworczyka na szefa KPRM. (obm/awol) PAP/Marcin Obara archiwum fot. PAP © 2018 / Marcin Obara

"Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić, a jak widać - nawet niemiecki MSZ wydał oświadczenie mówiące, że ponoszą odpowiedzialność za Holokaust" - powiedział Marek Suski w TVP Info. "Mówienie o polskich obozach koncentracyjnych jest szerzeniem nieprawdy. Myślę, że po tych kilku dniach burzy, zaczyna gdzieś, przez te chmury, słońce się przebijać" - dodał.

Mówiąc o nowelizacji ustawy o IPN zauważył, że "jest to ustawa, która broni prawdy historycznej, dobrego imienia Polski. Polska ma prawo uchwalać ustawy, które bronią prawdy, bronią historii, bronią nas też przed nieuzasadnionymi atakami" - zaznaczył.

"Nie widzimy podstaw do tego, aby wstrzymać prace, nawet jeżeli gdzieś na świecie komuś taka ustawa się nie podoba" - stwierdził.

Zdaniem szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, rozwiązaniem kryzysu w wzajemnych relacjach z Izraelem ma być "powołany zespół, który będzie prowadził dialog". "Myślę, że ten zespół wypracuje wspólne stanowisko i razem ze stroną izraelską, wspólnie będziemy bronić prawdy o Holokauście" - dodał.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". (PAP)

autor: Maciej Puchłowski

mmmp/ je/

Serwisy ogólnodostępne PAP