Izraelski minister oświaty: powiem prawdę o udziale Polaków w mordowaniu Żydów

2018-02-05 13:37 aktualizacja: 2018-09-26, 18:25
sraeli Minister of Education Naftali Bennett, also leader of the religious The Jewish Home party, arrives to attend the weekly cabinet meeting in Jerusalem, 04 February 2018.  Fot. EPA/JIM HOLLANDER
sraeli Minister of Education Naftali Bennett, also leader of the religious The Jewish Home party, arrives to attend the weekly cabinet meeting in Jerusalem, 04 February 2018. Fot. EPA/JIM HOLLANDER
Izraelski minister oświaty Naftali Bennett, który w środę przybędzie z wizytą do Polski, oświadczył, że w trakcie tej podróży "powie prawdę" o udowodnionym udziale Polaków w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu dokonanego przez nazistów.

W cytowanym przez izraelski anglojęzyczny portal Times of Israel komunikacie Bennett oświadczył: "Jestem zdeterminowany, by wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu".

Jak dodał, w Polsce powie: "Przybyłem, żeby powiedzieć prawdę tu, gdzie ta prawda się wydarzyła". "To głośne i wyraźne przesłanie: nie można napisać od nowa przeszłości, ale przyszłość napiszemy razem" - oświadczył izraelski minister.

Z kolei inny izraelski portal, Israel National News, przytacza słowa ministra w innym tłumaczeniu, pisząc, że "Polsce udowodniono, że miała udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu". "Prawda nie zależy od (polskiej) ustawy (o IPN - PAP) ani żadnej innej" - dodał Bennett.

Według Israel National News szef resortu oświaty poinformował ponadto, że wierzy, że można "zakończyć obecny konflikt z polskim rządem na drodze dialogu, a nie wymienianych w mediach oświadczeń". "Dlatego tam jadę, żeby spotkać się z młodymi studentami w Polsce i z politycznymi przywódcami tego kraju" - dodał.

Times of Israel informuje, że zgodnie z oświadczeniem biura ministra podczas swojej wizyty w Polsce spotka się on z wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, będzie rozmawiał z polskimi studentami i uda się pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie.

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o IPN wprowadzającą m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Po uchwaleniu ustawy 26 stycznia przez Sejm krytycznie zareagowały władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i członkowie Knesetu, a także amerykański Departament Stanu, zarzucając stronie polskiej m.in. chęć zablokowania niezależnych badań historycznych w sprawie Holokaustu. W czwartkowym orędziu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska chce walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci i nie zamierza ograniczać wolności debaty o Holokauście. (PAP)

ulb/ ap/ bos/