Prezydent Zełenski: otrzymamy od Zachodu potężne systemy obrony powietrznej [RELACJA NA ŻYWO]

2022-07-05 06:34 aktualizacja: 2022-07-07, 06:41
Fot. PAP/The Presidential Office of Ukraine
Fot. PAP/The Presidential Office of Ukraine
Potwierdzam, że od zachodnich sojuszników nadchodzą dostawy potężnych systemów obrony powietrznej - ogłosił w środę prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Nie podał dalszych szczegółów, ale podkreślił, że wzmocnienie tej obrony umożliwi uciekinierom wojennym powrót do domów.

23:00 NEXTA: Rosjanie zamienili elektrownię jądrową Zaporoże w bazę wojskową i używają jej jako tarczy. 

22:33 Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odbył w środę rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą - podał w środę Departament Stanu USA. Blinken miał m.in. zapowiedzieć dodatkowe wsparcie dla budżetu Ukrainy.

22:10 Zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą. Broń, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów, jej dokładność jest taka, jaka powinna być - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w środę w mediach społecznościowych.

 

Ukrainian forces are currently advancing in several tactical directions, in particular in the south - in the Kherson region, in the Zaporizhzhia region. We will not give up our land - the entire sovereign territory of Ukraine will be Ukrainian. In the south of our country, in the occupied areas, Russian forces blocked any possibility for people to know the truth about what is happening. They are blocking access to social networks, messengers and YouTube. People should know it. Therefore, if you have an opportunity to speak with people in the south of our country - with Kherson, Henichesk, Berdyansk, Melitopol and other cities and villages - please spread the truth there. Use every opportunity to tell the people in the occupied areas that we remember them and we are fighting for them.

Posted by Володимир Зеленський on Wednesday, July 6, 2022

21:47 Śmigłowiec i samolot ukraińskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, uważanego przez ostatnie dwie dekady za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie, zostały przekazane władzom w Kijowie - poinformowała w środę ukraińska policja.

21:17 Jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie zboża, które pozwoli przeciwdziałać wizji głodu w Afryce i krajach arabskich - mówił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas pierwszego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.

20:37 Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuowanie się z powodu nasilania ostrzałów przez wojsko rosyjskie – poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

20:07 Zachodni wywiad: zdobycie w zeszłym tygodniu Łysychańska w obwodzie ługańskim było „prawdziwym postępem” wojsk rosyjskich w Donbasie.

19:30 Siły ukraińskie odparły natarcie wojsk rosyjskich na trzech kierunkach: charkowskim, słowiańskim i bachmuckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy 

19:00 Siły rosyjskie przeobrażają największą siłownię nuklearną Ukrainy, Zaporoską Elektrownię Atomową, w bazę wojskową, rozmieszczając tam m.in. wyrzutnie rakietowe – pisze amerykański dziennik „Wall Street Journal”.

18:30 Potwierdzam, że od zachodnich sojuszników nadchodzą dostawy potężnych systemów obrony powietrznej - ogłosił w środę prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Nie podał dalszych szczegółów, ale podkreślił, że wzmocnienie tej obrony umożliwi uciekinierom wojennym powrót do domów.

"Niezależnie od tego, jak toczy się wojna na polu bitwy priorytetem pozostaje bezpieczeństwo nieba. (...) Nikt już nie czeka na ten czy inny samolot, ale wszyscy liczymy i mamy potwierdzenie, na razie teoretyczne, na dostawę na Ukrainę potężnej obrony powietrznej" - powiedział Zełenski w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Michealem Martinem.

Od dostaw takiego sprzętu, który da ochronę przed rosyjskimi atakami rakietowymi, będzie zależeć to, jak szybko do domów będą powracać uciekinierzy wojenni; to ważne, by dzieci mogły powrócić do szkół, a dorośli - na uniwersytety i do pracy - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Zełenski dodał, że zagraniczni partnerzy już dawno otrzymali informacje o tym, jakiego konkretnie i w jakiej ilości uzbrojenia do ochrony nieba potrzebuje Ukraina. 

18:10 Niemcy. Piosenkę "Stefania" ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra wykonali uliczni artyści w Berlinie. 

17:37 Rosyjscy okupanci wywożą z zajętych terenów Ukrainy leki wysokiej jakości i zamiast nich przywożą rosyjskie preparaty o wątpliwej skuteczności – oświadczył  minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

„Jest faktem, że zabierali preparaty, jakie Ukraina dostarcza do ośrodków leczenia udarów w celu trombolizy (rozpuszczania zatorów – PAP) i wywozili je na terytorium Rosji. Zamiast nich próbują dostarczać preparaty produkcji rosyjskiej, które nie mają certyfikacji i nie są stosowane nigdzie na świecie z wyjątkiem kraju-terrorysty” – oznajmił Laszko na briefingu. Minister zaapelował do międzynarodowych organizacji przekazujących Ukrainie leki, by dostarczały tylko preparaty certyfikowane w Ukrainie, Unii Europejskiej lub w innych krajach z restrykcyjną polityką regulacyjną.

17:00 NEXTA: Prywatny samolot i helikopter aresztowanego oligarchy Medwedczuka zostały przekazane na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:54 Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji i paliwa w okupowanym Doniecku – poinformowało na Telegramie dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, czyli wojsk ukraińskich broniących wschodnich regionów kraju. Jak podano, zniszczona została prowizoryczna baza przeładunkowa amunicji i paliw, którą siły rosyjskie stworzyły w pośpiechu, by uratować materiały, jakich jeszcze nie zaatakowały siły ukraińskie. „Huk detonowanej amunicji słychać nawet w dużej odległości od miejsca pożaru” – napisano w komunikacie. Na zamieszczonym również nagraniu widać unoszące się kłęby czarnego dymu. 

16:51 Od miesięcy u boku rosyjskiej armii walczą najemnicy z tzw. grupy Wagnera, słynący z bezwzględności. Wydaje się, że nie mają już kogo wysyłać na wojnę, dlatego próbują teraz podpisywać nowe kontrakty z przestępcami, przebywającymi w rosyjskich więzieniach – informuje portal dziennika "Bild”.

„Otrzymaliśmy informacje z trzech rosyjskich więzień spod Petersburga, że pojawili się tam umundurowani mężczyźni i zaproponowali więźniom udanie się na front, gdzie mieliby walczyć z nazistami” – mówi Olga Romanowa, obrończyni praw człowieka. Romanowa kieruje od lat organizacją „Rosja za kratami”, która opiekuje się więźniami w rosyjskich obozach karnych.

16:30 W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę należy podkreślić wagę ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa obejmującego m.in. przestrzeganie i promowanie praw człowieka i podstawowych wartości - zapisano w polskiej rezolucji jednogłośnie przyjętej jako integralna część deklaracji kończącej sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

16:00 Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w środę, w przeddzień rozpoczęcia spotkania szefów dyplomacji państw G20 na Bali, że nie można pozwolić, by Rosja wykorzystała to forum jako swoją platformę propagandową.

"W interesie nas wszystkich leży to, by sprawić, że prawo międzynarodowe jest szanowne i przestrzegane" - napisała Baerbock w komunikacie. "Dlatego też nie będziemy stać z boku i nie pozwolimy Rosji na wykorzystanie tego spotkania jako platformy" - dodała.

15:30 Uruchomiliśmy inicjatywę Scheme: Support for Ukrainian researchers under Bilateral Fund of 'Applied Research' Programme, której celem jest pomoc ukraińskim naukowcom - przekazało w środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

14:58 Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się w środę debata na temat ułatwień dla eksportu ukraińskich produktów rolnych. "Rosja specjalnie utrudnia eksport żywności" - stwierdził przedstawiciel czeskiej prezydencji w Radzie UE, minister ds. europejskich Mikulasz Bek.

"Widzimy, że Rosja specjalnie utrudnia eksport żywności. Wiele państw cierpi z powodu braku bezpieczeństwa dostaw żywności. Wiele gospodarstw domowych ma problemy z zakupem żywności, która jest niezwykle droga, odkąd rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Ceny żywności w najbliższej przyszłości niestety pozostaną wysokie. Potrzebujemy szybkich działań, aby miliony osób nie znalazły się w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o żywność" - powiedział Bek.

14:50 "Ukraina: Życie pod ostrzałem" - to niespełna 50-minutowy dokument o Charkowie, miasta w północno-wschodniej Ukrainie, które jest jednym z głównych celów Rosjan od początku wojny.

14:43 Przed nami odbudowa Ukrainy, a we Lwowie powstanie centrum rehabilitacji, dzięki któremu ludzie będą mieli szasnę wrócić do normalnego życia – poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy, który w środę przebywa z wizytą w Krakowie.

14:40 "W obwodzie chersońskim płoną pola ze zbożem" - podaje Suspilne News.

14:26 "Na okupowanym przez Rosję Krymie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą; odnotowano tam też 108 pochówków żołnierzy wroga, spośród których 56 prawdopodobnie miało ukraińskie obywatelstwo" - oświadczyła w środę Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie.

14:24 "Rosjanie nie mają wystarczającej liczby jednostek bojowych i nowoczesnej broni, by pokonać Ukrainę" - powiedział w wywiadzie dla "Bilda" Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. „Dlatego potrzebujemy, by przemysł europejski i amerykański dostarczał nam więcej broni dalekiego zasięgu i systemów obrony przeciwrakietowej. Rosja prowadzi teraz wojnę terrorystyczną z ludnością cywilną” – dodał.

13:58 "Mieszkańcy Mariupola są zmuszani przez okupantów do podawania swoich danych osobowych, co ma umożliwić przeprowadzenie w mieście referendum w sprawie przyłączenia do Rosji; ludziom obiecuje się, że ich domy zostaną odbudowane, ale dopiero po głosowaniu" - poinformował lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

12:58 Przyjechałem w takim stanie, że mój półtoraroczny synek nie poznał mnie i rozpłakał się; dopiero później, gdy widzieliśmy się już dwa czy trzy razy, zrozumiał, że tata wrócił z wojny - opowiada uwolniony z rosyjskiej niewoli żołnierz ukraiński w środowym reportażu agencji Ukrinform.

12:57 Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską inwazją - zapowiedział w środę w ukraińskiej telewizji wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

12:33 Rosyjscy okupanci ogłosili, że mają zamiar przywozić nauczycieli i rozpocząć nowy rok szkolny zgodnie z programem nauczania obowiązującym w Rosji - poinformował w środę na Telegramie Dmytro Orłow, mer miasta Enerhodar, położonego w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy.

 

12:21 W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie odbyło się spotkanie duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) i Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował w środę minister kultury Oleksandr Tkaczenko nazywając je "historycznym".

 

Крига скресла! Сьогодні, коли війна ставить перед нами нові виклики, все зайве залишається позаду. Вчора, у день пам'яті...

Posted by Олександр Ткаченко on Wednesday, July 6, 2022

 

12:04 Przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w Unii Europejskiej - zadeklarował w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas debaty w Parlamencie Europejskim, podsumowującej wyniki szczytu unijnych przywódców w dniach 23-24 czerwca.

12:03 “Jak możemy ulec Rosji Putina i zaakceptować krzywdzący nas, Ukraińców, kompromis po przemocy i niesprawiedliwości, jaką nam zadano?” - zapytała w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

11:38 Planując odbudowę Mariupola, współpracujemy z ekspertami z miast, które ucierpiały podczas II wojny światowej; weźmiemy pod uwagę doświadczenia Warszawy, Gdańska, Drezna czy Rotterdamu - oświadczył w środę lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany na kanale ukraińskiej rady miasta na Telegramie.

11:22 Siły ukraińskie powstrzymują wroga na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego. Rosyjskie wojska ponoszą znaczne straty, pod Lisiczańskiem tysiące najeźdźców zginęło i zostało rannych - poinformował w środę rano na Telegramie szef władz regionu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 

11:13 Premier Irlandii Micheal Martin podczas wizyty na Ukrainie odwiedził w środę Borodziankę pod Kijowem. Celem wizyty jest zademonstrowanie solidarności z Ukrainą w rozpoczętej przez Rosję wojnie, którą Martin określił jako "niemoralną i niesprowokowaną".

11:12 Wbrew oświadczeniom Kremla rosyjskie wojska nie zajęły całego obwodu ługańskiego na Ukrainie, ponieważ w dwóch miejscowościach wciąż trwają walki; najeźdźcy ponieśli na tym odcinku frontu tak duże straty, że nawet już nie liczą, ilu żołnierzy poległo - poinformował w środę szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

10:55 Ewentualne odrzucenie tzw. taksonomii podczas głosowania w Parlamencie Europejskim spowoduje brak finansowania inwestycji gazowych i w energetyce jądrowej w UE - przekonywał w środę podczas debaty w PE europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Rząd Ukrainy (...) prosi nas, posłów, o poparcie taksonomii. To nas zobowiązuje" - powiedział eurodeputowany PO Jerzy Buzek.

10:31 Razem pomożemy odbudować Ukrainę - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim podczas debaty na temat priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugim półroczu 2022 r. "Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję" - ostrzegła szefowa KE.

10:06 Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy przechodzi szkolenie w Wielkiej Brytanii w ramach programu ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona podczas wizyty w Kijowie.

W połowie czerwca, podczas swojej drugiej od początku wojny wizyty w Kijowie, Johnson zaoferował szkolenie ukraińskich żołnierzy. Według przedstawionego plan, w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy. 

10:03 Deputowany niemieckiej postkomunistycznej partii Lewica Klaus Ernst ocenił w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”, że sankcje wprowadzone wobec Rosji zawodzą, a Niemcy, pozostając przy nich, „strzelają sobie w stopę”. Przekonywał, że mimo wojny na Ukrainie trzeba rozmawiać z Rosją o uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, by zapobiec racjonowaniu gazu w kraju.

09:40 "Razem pomożemy odbudować Ukrainę" - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim podczas debaty na temat priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugim półroczu 2022 r.

09:14 Wojska rosyjskie umacniają swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim na Ukrainie, a także zbliżają się do Słowiańska, który zapewne będzie celem kolejnego kluczowego starcia w walce o Donbas - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:02 "Pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy zginął Iwan "Brest" Marczuk, jeden z dowódców białoruskiego ochotniczego pułku im. Kastusia Kalinouskiego, walczącego po stronie Kijowa; pięciu innych żołnierzy tej formacji uznaje się za zaginionych" - poinformowali niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan i opozycyjny portal Nasza Niwa.

08:29 "Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20" – powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Pekinie Andriejowi Denisowowi wiceszef MSZ ChRL Ma Zhaoxu, cytowany w środę na stronie resortu.

08:24 "Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli się tym wnioskiem, myślę, że nie będzie z tym problemu" – powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel.

07:45 "Pięciu cywilów zginęło, a 21 osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; ustalenie dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze wciąż nie jest możliwe" - poinformował w środę rano na Telegramie szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

07:38 Dwa statki pływające pod banderami Liberii i Panamy zostały zajęte w Mariupolu na Ukrainie przez władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) - przekazała agencja Reutera. Jak dodała, w ocenie ukraińskiego MSZ prorosyjska administracja DRL planuje stworzyć "flotę narodową" na bazie skonfiskowanych zagranicznych statków.

07:02 Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 km na północny zachód od Słowiańska. W pobliżu nieodległej miejscowości Dołyna siły ukraińskie odparły atak - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

02:30 W nocy 6 lipca w niemal we wszystkich regionach kraju ogłoszono alarmy przeciwlotnicze - podała Ukraińska Prawda. 

01:12 Rosyjska armia ostrzelała miasto Sumy w północno-wschodniej Ukrainie. W wyniku ostrzału zniszczone zostały budynki mieszkalne oraz przedsiębiorstwo. Jedna osoba została ranna - podał portal Nexta.

00:22 "Zmasowany ostrzał rosyjskiej artylerii Słowiańska, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, spowodował, że centralny plac targowy w tym mieście stanął w płomieniach. Dwie osoby zginęły a siedem zostało rannych" - poinformował mer Słowiańska Wadym Lach.

21:52 Ukraina może do końca roku zwyciężyć w wojnie z Rosją, jeśli otrzyma wystarczającą ilość wysokiej jakości broni - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany we wtorek przez portal NV.ua.

21:35 O potrzebie zapewnienia obywatelom Ukrainy ochrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu we wtorek.

 

21:11 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz razem ze swoją partią socjaldemokratyczną SPD wydaje się być coraz bardziej odosobniony w niesłychanie ostrożnym podejściu do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję – pisze we wtorek portal dziennika „Bild”.

20:48 "Ukraińskie władze wzywają mieszkańców obwodu donieckiego do ewakuacji w związku z rosyjskimi atakami. Wojska rosyjskie prowadzą chaotyczne ostrzały, które mają powodować ofiary wśród ludności cywilnej i wywoływać panikę" - podkreślił szef władz tego regionu na wschodzie kraju Pawło Kyryłenko.

20:22 "Na okupowanych terenach siły rosyjskie niszczą ukraińskie książki w bibliotekach, z mieszkań wynoszona jest i niszczona ukraińska odzież" - powiedział szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

20:20 "Polska będzie koncentrować swoją pomoc w odbudowie Ukrainy na obwodzie charkowskim; są tam już poczynione pierwsze projekty" - poinformował  wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zdaniem wiceministra, odbudowa bezpiecznych rejonów Ukrainy powinna zacząć się już dziś.

20:05 MSZ Francji poinformowało we wtorek, że drugi francuski ochotnik zginął w walce na Ukrainie. Potwierdzono w ten sposób poniedziałkowe doniesienia radia RTL.

19:51 Mer Chmielnickiego w zachodniej części Ukrainy poinformował we wtorek wieczorem o uderzeniach rosyjskich pocisków rakietowych w okolicach miasta. Wcześniej na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

18:53 Siły rosyjskie na kierunku donieckim koncentrują główne wysiłki na przejęciu kontroli nad drogą prowadzącą z Bachmutu do Lisiczańska - informuje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 05.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, July 5, 2022

 

18:43 Siły rosyjskie stosują taktykę spalonej ziemi, prowadzą wojnę haniebnie, jak zwykli terroryści – oświadczył szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Zaapelował o dostawy większej ilości systemów HIMARS i uznanie Rosji za kraj sponsorujący terroryzm. Jermak opublikował na Telegramie nagranie ze Słowiańska w obwodzie donieckim, który we wtorek znów stał się celem zmasowanego ostrzału rosyjskiego. Zginęła co najmniej jedna osoba, siedem zostało rannych. Przeciwnik zaatakował od razu kilka dzielnic, uderzając w cele cywilne.

„Rosjanie stosują taktykę spalonej ziemi przeciwko zwykłym ludziom i celom cywilnym. Walczą haniebnie, jak zwykli terroryści” – napisał Jermak.

„Potrzebujemy więcej broni, jeszcze więcej (wyrzutni) HIMARS, by nie dawać im możliwości odpalania dziesiątek tysięcy pocisków na dobę w nasze miasta” – dodał.

18:42 Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Doszło do tego podczas dyskusji na temat praktycznej realizacji Planu Odbudowy Ukrainy w ramach konferencji w szwajcarskim mieście Lugano.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest organizacją międzyrządową zrzeszającą 38 państw członkowskich, które wytwarzają ponad 62% światowego PKB. Członkowie OECD deklarują przywiązanie do zasad demokracji i gospodarki rynkowej.

18:13 Rosja zwiększyła swoje zgrupowanie okrętów na Morzu Czarnym, obecnie jest na nich 40 pocisków rakietowych Kalibr – powiadomił Serhij Bratczuk, rzecznik administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy. „Obecnie w akwenie (Morza Czarnego) znajdują się cztery okręty nawodne i dwa podwodne. W sumie jest na nich 40 rakiet Kalibr” – poinformował Bratczuk w serwisie Telegram. „W północno-zachodniej części Morza Czarnego znajdują się obecnie trzy nawodne i dwa podwodne okręty wroga gotowe do użycia ponad 30 pocisków Kalibr” – podawało ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe w nocy z poniedziałku na wtorek. (https://tinyurl.com/5a4pvp8k) (PAP)

17:45 Mieszkańcy okupowanych przez siły rosyjskie miejscowości w obwodach zaporoskim i chersońskim na południu Ukrainy są porywani, torturowani, zabijani - pisze BBC Ukraina. Obrońcy praw człowieka określają sytuację na południu kraju jako "chersońska Bucza".

Rosjanie na okupowanych terytoriach najczęściej uprowadzają mężczyzn, a przyczyną "zatrzymania" może być jakiekolwiek doświadczenie pracy w strukturach siłowych, np. w policji, ale też w ochronie supermarketu - pisze BBC.

17:03 Władze okupacyjne sprowadzają rosyjski personel do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – podała Ukrainska Prawda, powołując się na portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Przyczyną ma być odmowa współpracy ze strony ukraińskiego personelu.

Sprotyw informuje, że władze okupacyjne, kontrolujące Zaporoską Elektrownię Atomową, są zmuszone do sprowadzania do niej rosyjskiego personelu – pracowników Rosenergoatomu. Według tych informacji Rosjanie planują do końca miesiąca stworzyć nową listę pracowników, a ci, którzy odmawiają współpracy, mają odejść ze swoich stanowisk. Do końca września elektrownia atomowa ma zostać odłączona od ukraińskiej sieci energetycznej – twierdzi Sprotyw.

16:27 Granicząca z ostrzeliwanym od miesięcy przez wojska rosyjskie obwodem mikołajowskim Odessa jest gotowa do walki. Punkty kontrolne są ustawione we wszystkich kluczowych dla miasta miejscach. Do większości zabytków nie ma dostępu. Przejść mogą jedynie mieszkańcy okolicznych budynków. Jednak strategicznym miejscem jest wybrzeże, które przygotowane jest na ewentualny atak Rosjan.

16:07 Spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc. – oświadczył premier tego kraju Denys Szmyhal podczas konferencji w Lugano w Szwajcarii.

Zaznaczył, że pomimo trwającej wojny z Rosją Ukrainie „udało się przeprowadzić w miarę udaną kampanię siewną, wznowić logistykę przez granice zachodnie”. Ukraińską gospodarkę czeka jednak duży spadek. „Spadek PKB w tym roku jest oczekiwany na poziomie nie mniejszym niż 35 proc.” – powiedział Szmyhal cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wcześniej Państwowa Służba Statystyki informowała, że z powodu rosyjskiej inwazji realny PKB Ukrainy spadł w pierwszym kwartale 2022 roku o 15,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

16:06 Siły obrony powietrznej zestrzeliły trzy pociski nad morzem w pobliżu Odessy.

16:06 Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał we wtorek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, m.in. o pomocy wojskowej, odbudowie Ukrainy, sposobach na wywiezienie zablokowanego zboża i losie schwytanych przez Rosjan Brytyjczyków.

"Premier powiedział, że świat jest z Ukrainą i wierzy, że wojsko prezydenta Zełenskiego może odzyskać terytorium niedawno zdobyte przez siły Putina" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street. Dodano, że Johnson przekazał Zełenskiemu informacje o rozmowach prowadzonych podczas szczytów G7 i NATO w zeszłym tygodniu, a także podczas konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która odbyła się w Lugano w Szwajcarii. Z kolei ukraiński prezydent miał poinformować swojego rozmówcę o aktualnej sytuacji na froncie.

15:56 Ukraiński reżyser i były więzień Kremla Ołeh Sencow opuścił linię frontu, by wziąć ślub. Artysta poinformował o uroczystości we wtorek na Facebooku. Żoną Sencowa została działaczka społeczna i prawniczka Weronika Wełcz. 

Jak pisze portal Ukrainska Prawda, pierwsza żona Sencowa, Ałła, pozostała na Krymie. Kobieta uznała aneksję półwyspu przez Rosję. Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku. Po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie Sencow wstąpił w szeregi Obrony Terytorialnej, a później wyjechał walczyć na wschód kraju.

15:33 Dania, Norwegia oraz Islandia jako pierwsze kraje NATO ratyfikowały we wtorek akcesję Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szybkie zatwierdzenie dokumentów było możliwe dzięki specjalnej zgodzie udzielonej poprzednio przez parlamenty w Kopenhadze, Oslo i Reykjaviku.

Jak poinformowało MSZ Danii, ambasador tego kraju w Waszyngtonie był jednym z pierwszych, który złożył oficjalne dokumenty w Departamencie Stanu USA. 

15:14 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wziął udział online w konferencji gospodarczej w Atenach, skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy mimo sankcji nałożonych na Moskwę przez UE i USA. "To sprzeczne z interesami Europy, Grecji i Ukrainy" - zwrócił uwagę Zełenski. Podkreślił, że armatorzy z Grecji przewożą rosyjski surowiec w okresie, w którym Kreml wykorzystuje ropę i gaz "jako broń przeciw Europie".

AFP podaje, że greckie firmy kontrolują większość floty w Unii Europejskiej. Szefowa Stowarzyszenia Greckich Armatorów Melina Trawlos w czerwcu broniła stanowiska Grecji, przekonując, że nie dochodzi do "łamania żadnego embargo" - przypomina agencja. Według agencji Bloomberga morski transport rosyjskiej ropy stał się działalnością bardzo lukratywną od początku wojny na Ukrainie, a obecnie zajmują się nim głównie przedsiębiorstwa greckie, tureckie i chińskie.

15:05 Rosyjscy więźniowie są werbowani do wyjazdu do Donbasu na Ukrainie w ramach najemniczej firmy wojskowej, tzw. grupy Wagnera - pisze niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii, powołując się na bliskich osadzonych.

Tzw. grupa Wagnera werbuje więźniów do wyjazdu do Donbasu w charakterze "ochotników" - relacjonuje serwis, powołując się na bliskich osadzonych w koloniach karnych nr 7 (Jabłoniewka) i 6 (Obuchowo) w Petersburgu.

Więźniom mówi się, by "szli w awangardzie i pomagali wykrywać nazistów" - czytamy. Początkowo więźniom przekazano, że z Donbasu wróci ok. 20 proc. z nich, później - że "prawie nikt nie wróci" - opowiada bliski jednego z osadzonych. Tym, którzy przeżyją, za pół roku "służby" obiecuje się 200 tys. rubli (ok. 14,6 tys. zł) i amnestię. W przypadku śmierci więźnia obiecano wypłacenie 5 mln rubli (ok. 370 tys. zł) jego rodzinie. "Na początku mówiono im, że (władze) będą rozpatrywać tylko tych, którzy służyli albo walczyli. Ale po kilku godzinach okazało się, że na listę wpisują wszystkich chętnych. Zapisać chciało się ok. 200 osób, ale w sumie zapisano ok. 40, badano ich nawet poligrafem" - opowiada bliski więźnia, który również chciał pojechać na Ukrainę. Ostatecznie wycofał się ze względu na reakcję rodziny.

14:27 Siły rosyjskie prowadzą zmasowany ostrzał Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował mer miasta Wadym Lach. "Słowiańsk! Zmasowany ostrzał miasta! (...) Wszyscy mają pozostać w schronach. Dodatkowe informacje podamy później" - napisał mer w mediach społecznościowych. Ostrzelano centrum i osiedle Północne.

Korespondent Radia Swoboda relacjonuje, że rosyjskie wojska ostrzelały od razu kilka osiedli, powodując liczne pożary. Zginęła co najmniej jedna osoba. Słowiańsk jest wymieniany przez ekspertów i przedstawicieli ukraińskich władz jako miasto będące kolejnym celem rosyjskiego natarcia w Donbasie. 

14:21 Około 200 Rosjan zginęło w niedawnym ataku sił ukraińskich na bazę wojsk rosyjskich w okupowanym Melitopolu, a ponad 300 zostało rannych - powiedział we wtorek Iwan Fedorow, mer miasta lojalny wobec władz w Kijowie.

13:49 Nie ma obecnie podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy - oświadczył prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis w Lugano na zakończenie międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy.

"Prawo własności jest podstawowym prawem człowieka, które może być naruszone, ale tylko jeśli mamy podstawę prawną. Obecnie w większości krajów europejskich możemy zamrozić aktywa, by dociekać ich pochodzenia, musimy jednak być bardzo ostrożni przy dawaniu państwu zbyt dużej władzy nad indywidualną własnością" - powiedział Cassis na konferencji prasowej. "Możemy podjąć teraz decyzję idealną dla obecnej sytuacji Ukrainy, jednak tworzymy w ten sposób możliwość, że taka sama decyzja będzie podjęta w zupełnie innych okolicznościach i prawa zostaną odebrane jednostkom na rzecz państwa" - przestrzegał szwajcarski polityk.

13:41 Czołgi dostarczone przez naszych przyjaciół z Polski i Czech są niezwykle przydatne w obronie Ukrainy i całej Europy przed rosyjskim najeźdźcą. Razem jesteśmy silniejsi! Dziękuję - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Ukrainy.

13:37 W okupowanym Doniecku eksplodował rosyjski skład amunicji.

13:20 Nie można wykluczać, że władze Rosji traktują Ukrainę jako przyczółek do atakowania kolejnych krajów sąsiednich - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek podczas obrad okrągłego stołu tygodnika "The Economist".

13:16 Kolejne kłamstwa szerzone przez Rosję i Białoruś przeciwko Polsce dowodzą, że współpraca Polski i Ukrainy stanowi zagrożenie dla interesów Kremla - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

13:02 Planujemy osiągnąć cud gospodarczy w trakcie i po zakończeniu wojny z Rosją; agresor musi zapłacić za niesprowokowany atak - powiedział we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal na zakończenie międzynarodowej konferencji w Lugano w Szwajcarii poświęconej odbudowie Ukrainy.

12:38 Austria włączy się w odbudowę i rozwój Ukrainy. Jak poinformowała korespondentka Ukrinformu, zapewniła to minister austriackiej Kancelarii Federalnej do Spraw Europejskich Karoline Edtstadler na konferencji na temat odbudowy Ukrainy w Lugano w Szwajcarii.

11:47 Nie po wojnie, ale już teraz trzeba odbudowywać Ukrainę - powiedział we wtorek w szwajcarskim Lugano wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Apelujemy do wszystkich partnerów na świecie, nie tylko europejskich o to, żeby przechodzić od słów do czynów - dodał.

11:22 Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny podziękował we wtorek Polsce i Czechom za czołgi przekazane jego krajowi do obrony przed rosyjską inwazją. „Wsparcie bratnich narodów polskiego i czeskiego jest dla nas najcenniejsze” – napisał na Facebooku.

 

Допомога братніх Польщі та Чехії для нас безцінна. Завдяки вашим танкам ми боремося з нашим спільним багатовіковим...

Posted by Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine on Tuesday, July 5, 2022

11:01 Z okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola wywieziono plac zabaw, by zamontować go w Doniecku będącym pod władzą separatystów, demontowana i wywożona jest kostka brukowa - poinformował we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera miasta.

10:49 Życie nie jest po to, by wykonywać zbrodnicze rozkazy reżimu Putina – napisał  szef władz obwodu odeskiego na południu Ukrainy Maksym Marczenko, apelując do rosyjskich żołnierzy, by złożyli broń i nie brali udziału w zbrodniach przeciwko ludzkości.

10:25 Mimo postępów poczynionych przez Rosję nie wygrywa ona wojny, a walka będzie trwała, dopóki Ukraina otrzymuje wsparcie wojskowe i finansowe – oceniła we wtorek w rozmowie ze stacją Sky News ukraińska deputowana Łesia Wasyłenko.

10:12 Zatrzymana w Rosji pod zarzutem posiadania pojemników na e-papierosy z olejem konopnym amerykańska koszykarka Brittney Griner napisała list do prezydenta USA Joe Bidena z prośbą o pomoc. W piątek w rozpoczął się jej proces. Grozi jej 10 lat więzienia.

10:04 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 36 350 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby – ogłosił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 05.07 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, July 5, 2022

09:45 Polska jest gotowa odegrać aktywną rolę w powojennej odbudowie kraju - powiedział we wtorek w szwajcarskim Lugano wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że proces odbudowy nie powinien ograniczać się tylko do przywrócenia przedwojennego status quo.

09:18 Władze Białorusi poinformowały we wtorek o zakazie sprzedawania udziałów przez zagranicznych akcjonariuszy w 190 firmach; jest to reakcja na sankcje zachodnie nałożone na Mińsk, m.in. w związku z jego wsparciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

08:53 Sky News podkreśla, że po zajęciu Lisiczańska Rosjanie opanowali zasadniczo cały obwód ługański i teraz najprawdopodobniej skupią się na obwodzie donieckim. Moskwa żądała od Kijowa, aby przekazał oba te obwody prorosyjskim separatystom.

08:32 Zajęcie przez wojska rosyjskie Lisiczańska na wschodzie Ukrainy pociągnęło za sobą znaczne straty Rosjan i nie przesądza o losach wojny; siły ukraińskie liczą na kontrofensywę na południu kraju – podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskich urzędników.

08:16 Wraz z szalejącą wojną, która trwa na Ukrainie piąty miesiąc, i represjami skierowanymi przeciwko wolnościom obywatelskim w kraju, rosyjscy Żydzi obawiają się, że wkrótce mogą stać się celem Kremla i w pośpiechu opuszczają Rosję - opisuje Politico, podkreślając, że ci, którzy decydują się na pozostanie w kraju, żyją w strachu.

07:57 Były przedstawiciel USA ds. Donbasu na rozmowach z Rosją Kurt Volker powiedział mediom ukraińskim, że broń z Zachodu dociera na Ukrainę i już wpływa w pewien sposób na działania bojowe; jednocześnie USA i ich sojusznicy poszukają metod przyspieszenia dostaw.

"Systemy uzbrojenia i amunicja z USA nadchodzą, ale jeszcze nie przybyło wszystko" - powiedział Volker w telewizji ukraińskiej; jego wypowiedź przekazała we wtorek agencja Ukrinform. Volker zapewnił, że broń ta czyni oddziały rosyjskie bardziej podatnymi na ataki.

07:01 W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wznowione zostały działania bojowe, wojska rosyjskie atakują w rejonie miejscowości Spirne i Nowołuhańske - podał w komunikacie we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Działania ofensywne w kierunku Spirnego Rosjanie prowadzą "z częściowym powodzeniem" - głosi komunikat sztabu. Rosjanie atakują tam przy użyciu artylerii i lotnictwa.

Do ostrzałów rakietowych i lotniczych doszło w pobliżu Słowiańska. Na kierunku Słowiańska siły ukraińskie odparły próbę szturmu w kierunku miejscowości Dołyna.

06:01 Rząd Szkocji przeznaczył 65 mln funtów na pomoc wojskową dla Ukrainy, zaś rząd Walii 35 milionów funtów, napisał w poniedziałek na Twitterze brytyjski premier Boris Johnson, informuje Ukrinform.

04:00 Ze wsi Atinskie w obwodzie sumskim w poniedziałek ewakuowano szkolny ośrodek psychoneurologiczny , który w niedzielę został ostrzelany z moździerzy przez rosyjskich najeźdźców, napisał w Telegramie szef obwodowej administracji Dmytro Żywickij, informuje Ukrinform.

„Dzisiaj ewakuowano atiński ośrodek psychoneurologiczny z internatem. Od początku wojny proponowaliśmy ewakuację tego obiektu, ale nauczyciele i wychowawcy odmówili. Po zmianie sytuacji z ostrzałem na granicy ponownie podnieśliśmy kwestię ewakuacji obiektu. Zaplanowaliśmy to na początek tego tygodnia” – zaznaczył Żywickij.

03:41 Obecnie Rosja ma na Morzu Czarnym trzy okręty i dwie łodzie podwodne, wyposażone łącznie w ponad 30 pocisków Kalibr, poinformowało we wtorek na Facebooku Dowództwo Operacyjne „Południe”, donosi Ukrinform.

„W północno-zachodniej części Morza Czarnego znajdują się obecnie trzy nawodne i dwa podwodne okręty wroga gotowe do użycia ponad 30 pocisków Kalibr” – czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego „Południe”.

Jak donosi Ukrinform, Rosja dodatkowo wzmocniła grupę morską na Morzu Czarnym okrętem podwodnym

00:04 Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie gwarancji na eksport zboża z ukraińskich portów, powiedział w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.

„Rzeczywiście toczą się teraz rozmowy z Turcją i ONZ (i) naszymi przedstawicielami, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo zboża opuszczającego nasze porty” – powiedział Zełenski w Kijowie podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magaleną Andersson, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

22:34 Bitwy, które przesądzą o losie wojny na Ukrainie, dopiero się odbędą - uważają Neil Melvin z londyńskiego think tanku RUSI i Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej. Zdaniem Lee "strategiczna bitwa o Ukrainę będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu" tego kraju.

22:17 Stoimy przy Polsce w kwestiach bezpieczeństwa, musimy rozmawiać z Polską o sprawach, które wymagają pracy z obu stron - o demokracji, praworządności i wartościach - powiedział w poniedziałek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

22:08 "Analizowałem (Władimira) Putina od momentu jego wejścia na scenę polityczną pod koniec lat 90., od szefa stacji KGB w Sankt Petersburgu po premiera i prezydenta. Byłem dyrektorem ds. Rosji w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa za czasów prezydenta (Billa) Clintona. Putin był przedmiotem moich badań od bardzo dawna. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci mój ojciec powtarzał: za bardzo ufamy temu Putinowi, wciągamy go na Zachód bez odpowiedniego rozliczenia z jego czynów" - wskazał ambasador Mark Brzezinski.

21:17 Głównym źródłem finansowania powojennej odbudowy Ukrainy powinny być środki skonfiskowane Rosji i rosyjskim oligarchom - powiedział w poniedziałek w Lugano premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przywołał wyliczenia według których zamrożono 300-500 mld dolarów rosyjskiego majątku. Koszty odbudowy Ukrainy ocenił na 750 mld USD.

20:52 "Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie, wspierana przez Białoruś, każe nam zastanowić się nad systemem bezpieczeństwa, który został zbudowany po zakończeniu zimnej wojny. Rozpoczynając pełnoskalową wojnę przeciwko Ukrainie Rosja pokazała, że nie jest ani w stanie, ani nie jest zainteresowana, kontynuacją istnienia swojego państwa jako opartego na europejskim systemie bezpieczeństwa. Rosja postrzega ten system jako konstrukcję, którą trzeba zniszczyć" - oznajmił Rau.

20:19 Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.