Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi

2022-07-05 13:43 aktualizacja: 2022-07-05, 15:32
Swiatłana Cichanouska, Andrzej Duda. Fot. KPRP/Marek Borawski
Swiatłana Cichanouska, Andrzej Duda. Fot. KPRP/Marek Borawski
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent przyjął przebywającą z wizytą w Warszawie liderkę białoruskiej opozycji w Belwederze we wtorek ok. godz. 13.

Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. Jak przekazała prezydencka kancelaria na Twitterze, prezydent rozmawiał z Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi, wsparciu, jakiego władza tego kraju udziela Rosji w konflikcie z Ukrainą oraz o sprawie Polaków więzionych na Białorusi.

Cichanouska jeszcze przed spotkaniem z Andrzejem Dudą mówiła, że będą "dyskutować kwestię wsparcia dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej".

Liderka białoruskiej opozycji przekazała też, że spotka się również z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim; zapowiedziała, że chce podnieść sprawę białoruskich lekarzy chcących kontynuować swoją praktykę w Polsce.

W poniedziałek Cichanouska rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił po spotkaniu m.in. że ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili bronią się przed rosyjską inwazją.

Cichanouska relacjonowała we wtorek, że premier Morawiecki zapewnił ją, iż Białorusini uciekający z Ukrainy znajdą w Polsce bezpieczne schronienie oraz że walczący o wolność mogą liczyć na pomoc Polski. "Poprosiłam premiera o włączenie (kwestii) demokratycznej Białorusi do wszystkich rozmów na temat bezpieczeństwa w regionie" - powiedziała Cichanouska.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

kgr/