Rozpoczęły się zdjęcia do drugiej części "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego [ZDJĘCIA Z PLANU]

2022-07-05 14:44 aktualizacja: 2022-07-05, 15:35
5 lipca w Centrum Bankowo-Finansowym w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do filmu fabularnego "Różyczka 2” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. To kontynuacja "Różyczki" nagrodzonej trzema Złotymi Lwami i Orłem na festiwalu w Gdyni w 2010 r. W potrójnej roli wystąpi Magdalena Boczarska.

5 lipca, o godz. 9.43 w sali Centrum Bankowo-Finansowego przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie padł pierwszy klaps poprzedzający otwierające ujęcie filmu "Różyczka 2". 

Produkcja jest kontynuacją nagrodzonej Złotymi Lwami na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2010) w trzech kategoriach, "Różyczki" - zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami (m.in. historią pisarza Pawła Jasienicy i jego związku z drugą żoną, która po latach okazała się być donoszącą na niego agentką SB). 

"Różyczka 2 to jest sequel, forma kontynuacji pierwszego filmu. Bohaterką jest córka Różyczki z pierwszej części. Ma na imię Joanna. Tam była scena, o którą pytało mnie mnóstwo widzów po projekcji. Widać było Kamilę w ciąży. Pytano mnie, kto jest ojcem? W Różyczce 2, odpowiemy na to pytanie" - powiedział PAP reżyser Jan Kidawa-Błoński.

Zapytany o główną bohaterkę, graną przez Magdalenę Boczarską filmowiec wyjaśnił: "będzie ona w potrójnej roli, ponieważ gra Kamilę z pierwszej Różyczki, Joannę - córkę Kamili i jeszcze mamy - w formie retrospekcji - sekwencję, kiedy Kamila z córeczką pojechała do Wiednia, pracować tam w końcu lat 70.". 

"Nie miałam jeszcze nigdy takiej sytuacji, żeby w jednym filmie był casting jeden, dwa i trzy" - stwierdziła, obecna na planie, Magdalena Boczarska. 

"Różyczka 2" to - jak czytamy w materiale prasowym - "współczesny dramat psychologiczny z elementami politycznego thrillera, dotykający wielu istotnych spraw i dylematów, z którymi widz styka się niemal codziennie". Film będzie opowieścią o dramatycznej prawdzie, która zmusza do przewartościowania całego życia i dokonania najtrudniejszego wyboru. "Historia nie ogranicza się do polskich dylematów i realiów, lecz ukazuje uniwersalne problemy człowieka, próbującego odnaleźć własną tożsamość, zmuszonego do weryfikacji utrwalanego od lat systemu wartości" - wyjaśnił Jan Kidawa-Błoński.

W obsadzie, obok Magdaleny Boczarskiej wystąpią m.in. Janusz Gajos, Robert Więckiewicz i Jacek Braciak. Operatorem jest Łukasz Gutt, laureat tegorocznej Polskiej Nagrody Filmowej Orły za "Wszystkie nasze strachy". Autorami scenariusza są Maciej Karpiński i Agatha Dominik.

Zdjęcia do "Różyczki 2", realizowane w Polsce, Belgii (Bruksela), Niemczech (Kolonia) i w Izraelu (Tel Awiw), zakończą się we wrześniu. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz

kgr/