Polska krajem niebezpiecznym do podróżowania? Jest sprostowanie po interwencji MSZ

2022-07-07 16:00 aktualizacja: 2022-07-07, 16:00
Rynek w Tykocinie  fot. PAP/Jerzy Ochoński
Rynek w Tykocinie fot. PAP/Jerzy Ochoński
W wyniku interwencji polskiej ambasady w Madrycie w czwartek hiszpański dziennik „ABC” natychmiast wycofał treści dotyczące Polski z opublikowanego w środowym wydaniu internetowym artykułu pt. „Niebezpieczne kraje Europy, do których nie powinieneś podróżować”.

 

Zgodnie z pierwotną wersją artykułu, którego autorka powoływała się na źródła MSZ w Madrycie Polska została zaliczona do krajów niebezpiecznych do podróżowania tego lata.

W artykule autorka stwierdziła, że to „pomoc Warszawy dla Ukrainy jest przyczyną odradzania podróżowania do Polski w ciągu najbliższych kilku miesięcy”, a szczególną uwagę zwróciła na obszar przy granicy z Białorusią: „podróżowanie na to terytorium może stanowić problem dla obywateli Hiszpanii”.

Na opublikowanej przez dziennik mapie reprezentującej wskaźnik zagrożenia dla podróżujących po Europie, Ukraina została zaznaczona kolorem czarnym, oznaczającym najniebezpieczniejsze terytorium w Europie, dokąd w żadnym wypadku nie należy podróżować; Rosja, Białoruś, Obwód Kaliningradzki i Armenia - czerwonym, dokąd jechać się nie zaleca, jeżeli nie ma takiej konieczności, zaś Polska, Mołdawia, Serbia, Gruzja i Azerbejdżan - kolorem pomarańczowym, jako obszary objęte ryzykiem.

Tymczasem - „zgodnie z aktualną klasyfikacją MSZ w Hiszpanii - umieszczenie (przez dziennik „ABC”) naszego kraju w kategorii niższej pod względem bezpieczeństwa było efektem błędu ze strony autorki i redakcji, a treść artykułu zostanie niezwłocznie poprawiona” - poinformowały w rozmowie z PAP źródła ambasady RP, powołując się na oświadczenie redakcji dziennika „ABC”.

Zgodnie z MSZ, „sytuacja bezpieczeństwa w Polsce jest stabilna i w zasadzie nie ma zagrożeń dla integralności osób. Polskie siły bezpieczeństwa są skuteczne w walce z przestępczością, a poruszając się po Polsce można cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa, choć wskazane jest omijanie pewnych dzielnic (…)” - czytamy na stronach internetowych MSZ.

Czytaj więcej: Media: Polska przejmuje europejskie przywództwo w walce z rosyjskim imperializmem

Fragment artykułu „ABC” dotyczący klasyfikacji Polski jako kraju niebezpiecznego do podróżowania został usunięty natychmiast po interwencji polskiej placówki, a Polska została zakwalifikowana do grupy krajów „bezpiecznych i bez szczególnych ograniczeń dotyczących podróżowania”. Na mapie Europy teraz jest zaznaczona kolorem niebieskim, tak jak inne „najbardziej bezpieczne kraje Europy”: Niemcy, Wielka Brytania, Portugalia, Holandia, Belgia, Estonia, Finlandia, Rumunia i Węgry.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

mru/