Indyjski film współprodukowany przez Polaków podbija Netfliksa
27 lutego na Netfliksie zadebiutował psychologiczny thriller zatytułowany „Oskarżona”. Szybko podbił serca widzów, zajmując m.in. pierwsze miejsce na liście najchętniej oglądanych filmów dostępnych na Netfliksie w Polsce. Sukces tej produkcji jest globalny – znalazła się na liście Top 10 w aż 84 krajach. Producentem wykonawczym filmu jest Studio Agart, a zdjęcia do produkcji zostały w całości zrealizowane w Warszawie.
Nie pierwszy raz filmowcy z Indii odwiedzają Polskę. Jedną z pierwszych głośnych produkcji, jakie tu powstały, był kręcony w Zakopanem romantyczny thriller „Fanaa” z 2006 roku z Aamirem Khanem i Kajol w rolach głównych. Później Warszawa była tłem do wydarzeń przedstawionych w sensacyjnym „Kick” z 2014 roku z Salmanem Khanem. W następnym roku w sensacyjnej komedii „Bangistan” zobaczyć można było nie tylko ojczyste krajobrazy, ale też polskich aktorów, czyli m.in. Cezarego Pazurę i Tomasza Karolaka.
Teraz rekordy popularności bije dostępny na Netfliksie i nakręcony w całości w Polsce z udziałem polskich twórców thriller „Oskarżona”. Bohaterką filmu jest ceniona ginekolożka, doktor Geetika, której dotychczasowe, poukładane życie w Londynie (podobnie jak w „Kick”, Warszawa odgrywa Londyn) zmienia się w koszmar w ciągu jednej chwili. Szanowana lekarka staje w obliczu szokujących oskarżeń o napaść seksualną, co błyskawicznie czyni z niej obiekt publicznego potępienia. Skandal nie tylko rujnuje jej karierę, ale uderza w fundamenty jej małżeństwa z Meerą. Choć dowody wydają się przytłaczające, Meera odmawia uwierzenia w winę partnerki. Zdeterminowana kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo.
„Dzięki współpracy ze Studio Agart, które nadzorowało zdjęcia w Polsce, »Oskarżona« stała się projektem łączącym indyjską wrażliwość narracyjną z europejskim zapleczem produkcyjnym. Udział polskich twórców oraz realizacja produkcji w Polsce podkreślają rosnącą rolę naszego kraju jako centrum międzynarodowych produkcji filmowych” – podkreśla współproducent filmu, Dawid Szurmiej.
„Ten film wymagał Wielkiej Brytanii jako miejsca akcji. Bardzo ciężko pracowaliśmy nad znalezieniem lokacji w Londynie czy Szkocji. Z komercyjnych i logistycznych powodów nie mieliśmy zbyt wiele czasu, więc nakręcenie go tam stawało się ekstremalnie trudne. Rozważaliśmy kilka opcji i Polska wydawała się najlepsza. Kiedy zaczęliśmy rozmowy z polską stroną, wyczuliśmy dobrą energię i umieściliśmy plan filmowy tutaj” – tłumaczy producent Parth Dholakia w przygotowanym przez twórców materiale zza kulis „Oskarżonej”.
Producent Mohit Lalwani przekonuje, że polskie lokacje i proponowane tu warunki finansowe sprawiają, że już wkrótce do Polski zawitają kolejne indyjskie produkcje. Już teraz na premierę czeka nakręcony częściowo w Warszawie „King”, którego gwiazdą jest Shah Rukh Khan. Jest to pierwsza tak duża produkcja, w której King wystąpił u boku swojej córki, Suhany Khan.
„To świetna druga Wielka Brytania. To dobry zamiennik dla Wielkiej Brytanii” – dodaje ze śmiechem reżyserka filmu, Anubhuti Kashyap. O Polsce wyraża się w samych superlatywach i podkreśla, że było to idealne miejsce do powstania filmu podejmującego kontrowersyjny w Indiach wątek społeczności LGBT. (PAP Life)
kal/ag/ ał/