Minister Buda: emigracja z bliskich kręgów cywilizacyjnych jest dla nas zbawieniem

2022-07-08 11:55 aktualizacja: 2022-07-08, 19:49
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Dzięki temu, że część Ukraińców zostanie w Polsce, będziemy mogli próbować utrzymać dotychczasowy poziom produkcji. Dla nas emigracja z bliskich kręgów cywilizacyjnych jest zbawieniem - powiedział w piątek w PR Łódź minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Najniższe od lat bezrobocie - jak tłumaczył minister - powodują, że poszukujący zatrudnienia w Polsce Ukraińcy są szansą dla polskiego rynku pracy.

"Musimy wierzyć w to, że dzięki temu, iż chociaż część Ukraińców zostanie w Polsce, będziemy mogli próbować utrzymać wzrost gospodarczy i dotychczasowy poziom produkcji" - powiedział w piątek w Polskim Radiu Łódź szef resortu rozwoju i technologii.

"Coraz więcej jest miejsc na rynku pracy, więc dla nas emigracja z bliskich kręgów cywilizacyjnych jest zbawieniem" - podkreślił i przypomniał, że pracodawcy zatrudniający uchodźców mogą liczyć na dofinansowanie szkoleń dla obywateli Ukrainy.

"Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, a niedobory na rynku uzupełniają obywatele Ukrainy" – powiedziała w czwartek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że od 24 lutego pracę w Polsce podjęło 300 tys. Ukraińców.

Z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt proc. Według MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych, o 30,5 tys. mniej niż w maju. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

mar/