O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Sputnik nad Opolem" - trzecia edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich

Projekcją rosyjskiego kandydata do Oskara - "Niemiłości" w reżyserii Andrieja Zwiagnicewa rozpoczął się we wtorek Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Opolem". Organizowany po raz trzeci opolski festiwal jest regionalną repliką organizowanego od 2007 r. "Sputnika nad Polską".

Szczecin, 20.12.2013. Kino Zamek działa od 1963 roku. Architektura wnętrza oraz umiejscowienie w Zamku Książąt Pomorskich a także niewielka - 50 miejscowa sala wpływają na to, iż panuje w nim kameralny, niepowtarzalny klimat. Cyfryzacja i Modernizacja kina "Zamek" na jubileusz 50-lecia. Historia kina Zamek rozpoczęła się w roku 1963, kiedy to zakupiono pierwszą aparaturę kinową w tym projektor 16-mm AP-13 (księgi inwentarzowe Wojewódzkiego Domu Kultury). Ówczesne działania stanowiły zalążek obecnej działalności kina. Wraz z przebudową skrzydła wschodniego rozpoczętego w roku 1972 zmodernizowano kabinę projekcyjną i salę kinową z widownią amfiteatralną. Architektura wnętrza i niewielka sala kinowa stwarza kameralny, niepowtarzalny klimat i sprzyja spotkaniom i dyskusjom filmowym. (mb/awol) PAP/Marcin Bielecki Archiwum PAP © 2018 / Marcin Bielecki
Archiwum PAP © 2018 / Marcin Bielecki / Szczecin, 20.12.2013. Kino Zamek działa od 1963 roku. Architektura wnętrza oraz umiejscowienie w Zamku Książąt Pomorskich a także niewielka - 50 miejscowa sala wpływają na to, iż panuje w nim kameralny, niepowtarzalny klimat. Cyfryzacja i Modernizacja kina "Zamek" na jubileusz 50-lecia. Historia kina Zamek rozpoczęła się w roku 1963, kiedy to zakupiono pierwszą aparaturę kinową w tym projektor 16-mm AP-13 (księgi inwentarzowe Wojewódzkiego Domu Kultury). Ówczesne działania stanowiły zalążek obecnej działalności kina. Wraz z przebudową skrzydła wschodniego rozpoczętego w roku 1972 zmodernizowano kabinę projekcyjną i salę kinową z widownią amfiteatralną. Architektura wnętrza i niewielka sala kinowa stwarza kameralny, niepowtarzalny klimat i sprzyja spotkaniom i dyskusjom filmowym. (mb/awol) PAP/Marcin Bielecki Archiwum PAP © 2018 / Marcin Bielecki

"Dzisiejsza Rosja jest tyglem, w którym stopiło się wiele kultur na olbrzymich i radykalnie różniących się od siebie terenach. Chociażby dlatego jest krajem wielu kontrastów i tajemniczym dla mieszkańców Polski" - powiedział PAP Maciej Kochański rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego, współorganizatora festiwalu. "W ciągu kilku dni będziemy mieli szansę na zbliżenie się do Rosji i sposobu, w jaki jej mieszkańcy widzą świat i swoje najbliższe otoczenie. Myślę, że każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego" - dodał.

Do niedzieli miłośnicy współczesnego rosyjskiego kina mogą podczas ośmiu seansów w kinie "Meduza" oraz Narodowym Centrum Polskiej Piosenki zobaczyć - oprócz "Niemiłości" - m.in. "Damę Pikową" (reż. Paweł Łungin), "Siodło tureckie" (reż. Jusup Razykow), "Bolszoj" (reż. Walerij Todorowskij) i "Czas pionierów" w reżyserii Dmitrija Kisielowa.

Organizatorzy "Sputnika nad Opolem" przygotowali też szereg imprez towarzyszących - m.in. koncert ballad Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej w wykonaniu trio "Ponad chmurami", ogólnopolską konferencję naukową "Film zwierciadłem duszy rosyjskiej" i spotkania z podróżnikami, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i obserwacjami ze swoich wypraw do Rosji.

Na najmłodszych w sobotę i niedzielę czekają produkcje filmowe składające się z najbardziej znanych rosyjskich bajek. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Stowarzyszenie Opolskie Lamy i Uniwersytet Opolski. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ pat/

Serwisy ogólnodostępne PAP