Szczerski: rozmowy na Węgrzech bardzo konkretne, m.in. o przyszłości Europy

2018-03-24 11:00 aktualizacja: 2018-10-05, 22:00
Veszprem, Węgry, 23.03.2018. Prezydent Andrzej Duda (L), szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski (3L) i prezydent Węgier Janos Ader (2P) wraz z delegacjami podczas rozmów plenarnych w Veszprem, 23 bm. Para prezydencka weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  (sko) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2018 / Jacek Turczyk
Veszprem, Węgry, 23.03.2018. Prezydent Andrzej Duda (L), szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski (3L) i prezydent Węgier Janos Ader (2P) wraz z delegacjami podczas rozmów plenarnych w Veszprem, 23 bm. Para prezydencka weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. (sko) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2018 / Jacek Turczyk
Rozmowy prezydentów Polski i Węgier dotyczyły bardzo konkretnych projektów, jak działania dla przyszłości Europy, energetyka, rozwój infrastruktury - powiedział w sobotę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w Veszprem na Węgrzech, gdzie obchodzono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W piątek po południu Duda spotkał się z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Wieczorem obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystej gali, podczas której przekazano Flagę Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej prezydentowi Kielc, gdzie odbędą się przyszłoroczne obchody.

Podczas odbywających się przy tej okazji rozmów prezydentów Polski i Węgier poruszono m.in. temat połączeń drogowych na osi Północ-Południe, w tym budowy drogi S3 oraz trasy Via Carpatia, a także szybkiego połączenia kolejowego między Polską a Węgrami. Była też mowa o bezpieczeństwo energetycznym i dywersyfikacji dostaw gazu m.in. korytarzu gazowym na osi Północ-Południe.

Jak ocenił Szczerski, rozmowy potwierdziły też, że Polacy i Węgrzy "po prostu się lubią".

"To jest coś, co rzeczywiście jest - jak wczoraj podkreślali obaj prezydenci - w skali Europy wyjątkowe i warte kultywowania, i warte podkreślania: że rzeczywiście jest coś takiego jak dwa narody, które po prostu się lubią i to nie od dziś" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

"Zmieniają się - jak mówił wczoraj prezydent Ader - czasy, zmieniają się symbole, a my mamy wciąż tę samą (...) przyjaźń. I dzisiaj też ona jest bardzo konkretna, bo te rozmowy wczoraj nie były rozmowami kurtuazyjnymi - były rozmowami o rzeczach bardzo konkretnych, jak rozwój infrastruktury, jak energetyka, jak działanie dla przyszłości Europy, działanie wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, na Wschodzie" - powiedział Szczerski.

Dodał, że rozmowy polityczne pokazały też, że sieć współpracy polsko-węgierskiej "od społecznej, kulturalnej, przez samorządową, po tę polityczną na najwyższym szczeblu" jest bardzo "gęsta". Potwierdza to - jak wskazywał Szczerski - liczba organizacji międzynarodowych, w których Polska uczestniczy razem z Węgrami, liczba spotkań tegorocznych, które "już są zaplanowane między prezydentami Polski i Węgier w różnych formatach - czy to wschodniej flanki NATO czy Trójmorza, Wyszehradu".

"I to wspaniałe, że tutaj w Veszprem - w dniu, gdzie spotykają się prezydenci - towarzyszył cały tydzień polsko-węgierski, w którym uczestniczyli także samorządowcy, organizacje społeczne, grupy kulturalne, zespoły muzyczne. To wszystko razem pokazuje tę panoramę polsko-węgierskiej współpracy, która, jak powiedziałem, jest nadzwyczajna, jeżeli chodzi o gęstość, jeżeli chodzi o sympatię, jeżeli chodzi o pozytywne emocje, które towarzyszą tej wspólnocie polsko-węgierskiej" - mówił Szczerski.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W 2017 roku obchody odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku odbywają się w Veszprem, około 100 km na południowy zachód od Budapesztu. (PAP)

js/ mzk/ son/