Główny doradca medyczny Białego Domu: szczepionki nie są zbyt skuteczne w powstrzymywaniu infekcji

2022-07-13 17:56 aktualizacja: 2022-07-14, 08:40
Szczepienie przeciwko COVID-19, Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Szczepienie przeciwko COVID-19, Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena przyznał, że szczepionki przeciwko Covid-19 nie działają "zbyt dobrze", jeżeli chodzi o powstrzymywanie zakażenia - poinformował w środę australijski portal news.com.au. Ekspert jednak apeluje: jeśli się nie zaszczepisz, prawdopodobne jest, że ciężej będziesz przechodził chorobę.

Skuteczność szczepionek przeciwko Covid-19 w ostatnich tygodniach została zakwestionowana, gdy nowe subwarianty rozprzestrzeniły się w Australii i na całym świecie - twierdzi dr Fauci. Dodał jednak, że nadal w pełni zaleca zaszczepienie się, ponieważ szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby

"Z dostępnych danych jasno wynika, że nawet jeśli szczepionki - ze względu na wysoki stopień przenoszenia się tego wirusa - nie chronią zbyt dobrze przed zakażeniem, to dość dobrze chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, prowadzącym do hospitalizacji i śmierci" - powiedział Fauci, który od chwili wybuchu pandemii stał się w USA głównym ekspertem medycznym i centralną postacią w walce z koronawirusem.

"Wierzę, że to jest powód, dla którego w moim wieku (Fauci ma 81 lat - PAP) przeszedłem chorobę stosunkowo łagodnie, choć nie udało mi się uniknąć zakażenia. Jestem przekonany, że szczepienie odegrało tu dużą rolę" - dodał.

"Tak więc moje przesłanie do ludzi, którzy nie są przekonani do szczepień, gdyż pomimo szczepienia można się zarazić, jest następujące: jeśli się nie zaszczepisz, prawdopodobne jest, że ciężej będziesz przechodził chorobę" - zaznaczył dr Fauci.

Nowe subwarianty szczepu Omikron wydają się być odporne na szczepionki, co prowadzi do dużego wzrostu liczby zakażeń i większej liczby hospitalizacji. Pojawiły się apele o powrót społecznego dystansu i przymusowego noszenia maseczek, aby ograniczyć przenoszenie choroby. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poparł apele o przywrócenie niektórych środków bezpieczeństwa. Powiedział, że jest zaniepokojony tym, że liczba zakażeń rośnie.

Liczba przypadków Covid-19 zgłoszonych do WHO wzrosła o 30 procent w ciągu ostatnich dwóch tygodni - przypomniał australijski portal. (PAP)

kw/