MSZ: Polska sygnatariuszem deklaracji popierającej skargę Ukrainy przed MTS

2022-07-14 13:25 aktualizacja: 2022-07-14, 15:00
Warszawa, 18.01.2022. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 18 bm. (az/doro) PAP/Albert Zawada
Warszawa, 18.01.2022. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 18 bm. (az/doro) PAP/Albert Zawada
Polska, wraz z Unią Europejską oraz szeregiem innych państw, opublikowała wspólną deklarację w sprawie poparcia dla skargi Ukrainy, która wszczęła postępowanie przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - poinformowało w czwartek MSZ.

"Ponawiamy nasze poparcie dla skargi Ukrainy wszczynającej postępowania przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa z 1948 r., która ma na celu ustalenie, że Rosja nie ma podstaw prawnych do podejmowania działań zbrojnych na Ukrainie na podstawie bezpodstawnych zarzutów o ludobójstwo" - napisano w tej deklaracji.

Jednocześnie zadeklarowano, że "w interesie wszystkich państw - stron Konwencji o ludobójstwie, a szerzej społeczności międzynarodowej jako całości, jest, aby Konwencja nie była nadużywana lub niewłaściwie stosowana". "Dlatego sygnatariusze niniejszej deklaracji, będący Stronami Konwencji o ludobójstwie, zamierzają interweniować w tym postępowaniu" - zapewniono.

"Podkreślamy znaczenie tego postępowania i ponownie wzywamy Rosję do natychmiastowego zawieszenia operacji wojskowych na Ukrainie, zgodnie z wydanym przez Trybunał zarządzeniem w sprawie środków tymczasowych z dnia 16 marca 2022 r." - dodali sygnatariusze tego dokumentu.

Jak zaznaczyli "Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje działania". "W związku z tym uważamy, że naruszenia prawa międzynarodowego przez Rosję pociągają za sobą jej odpowiedzialność międzynarodową oraz że straty i szkody poniesione przez Ukrainę w wyniku naruszeń prawa międzynarodowego przez Rosję wymagają pełnego i pilnego zadośćuczynienia przez Rosję, zgodnie z prawem dotyczącym odpowiedzialności państw" - napisali autorzy deklaracji.

Pod deklaracją podpisali się przedstawiciele w imieniu: Albanii, Andory, Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Republiki Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Macedonii Północnej, Malty, Mołdawii, Monako, Niemiec, Niderlandów, Nowej Zelandii, Norwegii, Palau; Polski, Portugalii, Rumunii, San Marino, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Wysp Marshalla i Unii Europejskiej.

"Równocześnie należy odnotować, że problematyka naruszeń prawa międzynarodowego w trakcie trwającej agresji Rosji przeciwko Ukrainie jest przedmiotem analizy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego na podstawie przekazania mu sytuacji na Ukrainie przez 43 państwa, w tym Polskę" - przypomniał w czwartkowym komunikacie MSZ rzecznik resortu Łukasz Jasina.

W czwartek w Hadze trwa konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji. W rozmowach bierze udział polska delegacja pod przewodnictwem szefa MSZ Zbigniewa Raua. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

an/