Porozumienie w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy dostaną do 6,4 tys. zł jednorazowego świadczenia

2022-07-15 21:34 aktualizacja: 2022-07-16, 08:47
Szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek (L), Rafał Jedwabny (C) ze Związku Zawodowego "Sierpień '80" i przewodniczący Związku Zawodowego Górników Dołowych Jerzy Demski (2L). Fot. PAP/Tomasz Wiktor
Szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek (L), Rafał Jedwabny (C) ze Związku Zawodowego "Sierpień '80" i przewodniczący Związku Zawodowego Górników Dołowych Jerzy Demski (2L). Fot. PAP/Tomasz Wiktor
Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w piątek wieczorem podpisali porozumienie z zarządem spółki. Ustalono, że przed końcem lipca górnicy dołowi otrzymają 6,4 tys. zł jednorazowego świadczenia, pracownicy zakładów przeróbki węgla 5,2 tys. zł brutto, a pracownicy powierzchni 4 tys. zł brutto.

Po podpisaniu porozumienia związkowcy przerwali prowadzoną od poniedziałku okupację katowickiej siedziby PGG.

Ponadto ustalono, że do 30 września ustalona zostanie wysokość rekompensaty inflacyjnej dla załogi PGG za trzeci kwartał tego roku, a do 30 listopada - za czwarty kwartał. Uzgodniono także wzrost wartości należnych górnikom posiłków profilaktycznych o ok. 6-7 zł za jeden posiłek.

Rozmowy na temat innych zgłoszonych przez związkowców postulatów - w tym na temat zmian w umowie społecznej dla górnictwa - mają być kontynuowane.

Prezes PGG: porozumienie ze związkami dobre i optymalne - koszt ponad 200 mln zł

Wypłata jednorazowego świadczenia rekompensującego koszty inflacji będzie kosztować Polską Grupę Górniczą ponad 200 mln zł - poinformował w piątek prezes spółki Tomasz Rogala. Osiągnięte w tej sprawie porozumienie ze związkami prezes określił jako dobre i optymalne.

"Cieszymy się, że po tych pięciu dniach (protestu okupacyjnego w siedzibie PGG - PAP) udało nam się znaleźć tę równowagę, balans między żądaniami strony społecznej a tym, na co spółka może sobie pozwolić" - powiedział prezes po podpisaniu porozumienia.

Zarząd PGG zgodził się na wypłacenie ok. 36-tysięcznej załodze spółki jednorazowego świadczenia w średniej wysokości ok. 6 tys. zł brutto. Pracownicy dołowi otrzymają 6,4 tys. zł brutto, pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla 5,2 tys. zł brutto, a pracownicy powierzchni kopalń 4 tys. zł.

"Świadczenie zostanie wypłacone do 29 lipca i pozwala osiągnąć podstawowe cele, czyli utrzymanie produkcji i brak zakłóceń w produkcji węgla kamiennego, który dziś jest dobrem kluczowym i strategicznym, ale przede wszystkim pozwala prowadzić i kontynuować tę produkcję w sposób niezakłócony nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w dni wolne od pracy, co jest konieczne ze względu na aktualną sytuację rynkową" - tłumaczył Rogala.

Jak mówił prezes, kwota przeznaczona na jednorazową wypłatę to równowartość ok. 5 proc. funduszu płac w PGG - łącznie ponad 200 mln zł. Rogala zapewnił, że firma korzysta obecnie z boomu na rynku węgla w największym możliwym zakresie, co pozwalana na zrealizowanie świadczenia dla załogi, przewidzianego w piątkowym porozumieniu.

Po podpisaniu porozumienia związkowcy przerwali prowadzoną od poniedziałku okupację siedziby PGG w Katowicach. Podpisanie dokumentu poprzedziło spotkanie delegacji protestujących z wicepremierem Jackiem Sasinem w Warszawie.(PAP)

kgr/