O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MON zatwierdził umowę na dostawę niszczycieli czołgów. Pierwsze sztuki będą gotowe w 2023 r.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę na dostawę niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza dla Wojska Polskiego. Pierwsze egzemplarze-prototypy będą gotowe już w przyszłym roku - zapowiedział minister .

Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Leszek Szymański
Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Leszek Szymański

Po zatwierdzeniu umowy Błaszczak podkreślił, że dostawa niszczycieli czołgów to bardzo ważny projekt, którego realizacja stanowić będzie znaczące wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych.

Zapowiedział, że pierwsze egzemplarze-prototypy niszczycieli czołgów będą gotowe już w przyszłym roku i trafią do 14. Pułku Przeciwpancernego z siedzibą w Suwałkach w rejonie przesmyku suwalskiego.

"Naszym założeniem jest, by nasycić Wojsko Polskie takimi jednostkami. W każdej dywizji będą pułki przeciwpancerne (...) Naszym zamiarem jest to, żeby pierwsze baterie osiągnęły gotowość operacyjną w ciągu najbliższych trzech lat. Myślę, że ten termin możliwy jest do zrealizowania w krótszym czasie. Sądzę, że za dwa lata w przypadku pułku przeciwpancernego w Suwałkach będziemy mieć gotowość operacyjną" - powiedział szef MON.

W jednej baterii będzie osiem niszczycieli czołgów, każdy z nich będzie mógł naraz wystrzelić osiem pocisków Brimstone o zasięgu 12 km. Pociski będą dostarczane przez brytyjski przemysł obronne. Polskie MON chce, żeby w przyszłości pociski były produkowane w Polsce. Niszczyciele będą posadowione na podwoziu 4x4 produkowanym w zakładach Autosan na licencji czeskiej Tatry. W baterii, oprócz niszczycieli, będą także wozy: dowodzenia, amunicyjne, wsparcia technicznego oraz rozpoznania.

Błaszczak: jednostki będą przygotowane do sprostania wymogom dzisiejszego pola walki.

"Jednostki będą przygotowane do sprostania wymogom dzisiejszego pola walki. Jakie są te wymagania, wiemy doskonale, bo obserwujemy sytuację na Ukrainie, obserwujemy, w jaki sposób Ukraińcy odpierają inwazję rosyjską" - podkreślił wicepremier, dodając, że broń przeciwpancerna ma olbrzymie znaczenie ma olbrzymie znaczenie w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek zapewnił, że państwowy przemysł zbrojeniowy jest przygotowany do realizacji tego projektu. Zapowiedział, że PGZ dołoży wszelkich starań, by dostawy niszczycieli odbyły się przed zaplanowanym terminem.

Wskazywał, że dostawa niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza to olbrzymie wzmocnienie zdolności bojowych polskiej armii.

Przedmiotem umowy ramowej na realizację programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Jej stronami są Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-OTTOKAR, w skład którego wchodzą również: Huta Stalowa Wola, Mesko oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne. Podstawowym zadaniem niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza będzie niszczenie celów opancerzonych z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy.(PAP)

Autorzy: Mateusz Mikowski, Aleksandra Rebelińska

dsk/

Zobacz także

  • Marek Kuchciński w 2018 r. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Marek Kuchciński w 2018 r. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Historia partyjnych rozliczeń i zawieszeń: jak PiS reaguje na własne afery [ANALIZA]

  • Posłowie PiS Robert Telus; Rafał Romanowski. Fot. PAP/Leszek Szymański/Radek Pietruszka
    Posłowie PiS Robert Telus; Rafał Romanowski. Fot. PAP/Leszek Szymański/Radek Pietruszka

    Błaszczak: w PiS powstanie zespół, któremu zawieszeni posłowie złożą wyjaśnienia ws. działki pod CPK

  • Donald Tusk(L) i Mariusz Błaszczak (P). Fot. PAP/Piotr Nowak/Leszek Szymański
    Donald Tusk(L) i Mariusz Błaszczak (P). Fot. PAP/Piotr Nowak/Leszek Szymański

    Błaszczak o oskarżeniu: to akt zemsty Tuska. Premier odpowiada

  • Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (P) oraz poseł PiS Andrzej Śliwka (L). Fot. PAP/Leszek Szymański
    Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak (P) oraz poseł PiS Andrzej Śliwka (L). Fot. PAP/Leszek Szymański

    Politycy PiS: w rozmowach w Waszyngtonie powinien był uczestniczyć premier Tusk

Serwisy ogólnodostępne PAP