Szef wywiadu Korei Południowej z niezapowiadaną wizytą w USA. Powodem prowokacje Korei Północnej

2022-07-20 11:58 aktualizacja: 2022-07-20, 12:53
 Kim Kiu Hiun, Fot. PAP/EPA/YONHAP/POOL
Kim Kiu Hiun, Fot. PAP/EPA/YONHAP/POOL
Dyrektor południowokoreańskiej agencji wywiadowczej NIS Kim Kiu Hiun złożył niezapowiadaną wizytę w USA – podała w środę agencja prasowa Yonhap, łącząc to z obawami, że Korea Północna może szykować się do próby bomby jądrowej lub innych prowokacji.

Kim był widziany, gdy wychodził z lotniska Dulles na przedmieściach Waszyngtonu we wtorek. NIS z zasady nie potwierdziła jednak, że jej szef przebywa w USA – podał Yonhap.

Plan wizyty nie jest znany, ale według Yonhapu Kim spotka się najprawdopodobniej z wysokiej rangi urzędnikami amerykańskiego wywiadu, w tym dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines lub dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Williamem Burnsem.

Podczas pobytu w Waszyngtonie Kim skupi się zapewne na wzmocnieniu odstraszania przed potencjalnymi prowokacjami ze strony Korei Północnej – ocenia Yonhap. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zapowiadał dalsze zbrojenia, a eksperci zwracali uwagę na oznaki, że reżim może się szykować do swojej siódmej próby broni jądrowej.(PAP)

kw/