Szefowa MRiPS: stopa bezrobocia w Polsce najniższa od 32 lat

2022-07-25 11:52 aktualizacja: 2022-07-25, 12:58
Marlena Maląg. Fot. PAP/Albert Zawada
Marlena Maląg. Fot. PAP/Albert Zawada
Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki MRiPS o historycznie niskim bezrobociu w Polsce. Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. i była niższa o 0,2 proc. niż w maju. Tak dobrego wyniku nie odnotowano od 32 lat - przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 proc. i w porównaniu do maja spadła o 0,2 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 818 tys. wobec 850,2 tys. osób w maju.

"Główny Urząd Statystyczny potwierdził dziś szacunki MRiPS o historycznie niskim bezrobociu w Polsce. Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. i była niższa o 0,2 proc. niż w maju. To wspaniałe informacje. Tak dobrego wyniku nie odnotowano w Polsce od 32 lat" - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podkreśliła, że "praca daje poczucie godności, bezpieczeństwa, stabilizacji, możliwość realizacji swoich planów i ambicji".

"To niezmiernie ważne, by każda osoba, która chce podjąć zatrudnienie mogła znaleźć pracę. Cieszę się, że udało nam się ochronić miejsca pracy w czasie pandemii, a bezrobocie w Polsce spada nadal mimo niełatwej sytuacji geopolitycznej w naszej części świata. Kolejny raz udowadniamy, że nasz rząd potrafi szybko i adekwatnie reagować na trudne sytuacje, tak by w pierwszej kolejności ochronić polskie rodziny" - dodała szefowa resortu rodziny.

Zaznaczyła, że "aż tak dobra sytuacja na rynku pracy nie jest normą w krajach europejskich". "Z szacunków Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce jest o ponad połowę niższe niż średnia dla całej Unii. Spośród krajów UE jedynie w Czechach notowany jest niższy poziom bezrobocia niż w Polsce" - podała minister.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kgr/