Diamentowa Liga. W Chorzowie wystartuje 49 medalistów mistrzostw świata w Eugene

2022-07-29 12:04 aktualizacja: 2022-07-29, 12:21
Szwed Armand Duplantis podczas finałowego konkursu skoku o tyczce podczas mistrzostw świata Fot. PAP/Adam Warżawa
Szwed Armand Duplantis podczas finałowego konkursu skoku o tyczce podczas mistrzostw świata Fot. PAP/Adam Warżawa
W mityngu Diamentowej Ligi w Chorzowie 6 sierpnia wystartuje 49 medalistów zakończonych kilka dni temu mistrzostw świata w Eugene. Wśród gwiazd "królowej sportu", które pojawią w Polsce, będzie m.in. tyczkarz Armand Duplantis, który w USA wynikiem 6,21 po raz kolejny poprawił rekord świata.

Organizatorzy Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej, który po raz pierwszy w historii odbędzie się w ramach prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi, zapowiadają udział w zawodach aż 19 mistrzów świata w Eugene.

Sam Duplantis po występie w USA, gdzie zdobył złoty medal i poprawił rekord świata, w rozmowie z dziennikarzami w mix-zonie powiedział, że nie może się doczekać mityngu Diamentowej Ligi w Polsce.

Gwiazd lekkiej atletyki, które pojawią się na Stadionie Śląskim 6 sierpnia, będzie znacznie więcej.

W biegu na 200 m wystartuje mistrzyni świata z Eugene w biegu na 200 m Jamajka Shericka Jackson. Wygrała ona w Eugene z drugim wynikiem w historii w tej konkurencji - 21,45. Jej rywalką będzie złota medalistka z USA w biegu na 400 m Bahamka Shaunae Miller-Uibo.

"Gdy Jamajczycy nas na to nakręcali w USA, uwierzyliśmy, że rekord świata na 200 m jest faktycznie możliwy. Może uda się już w kolejnym starcie? Tak się składa, że najbliższym będzie Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej. Jackson pobiegnie u nas m.in. obok wybitnej Shaunae Miller-Uibo. Bahamka w sobotę wygrała w Eugene bieg na 400 metrów, ale na Śląsku chce sprawdzić się szybkościowo. To będzie fantastyczny pojedynek" – wskazuje w komunikacie organizatorów dyrektor sportowy Diamentowej Ligi na Stadionie Śląskim, były dyskobol Piotr Małachowski.

W Polsce pojawić ma się także mistrz świata w biegu na 400 m ppł Brazylijczyk Allison dos Santos.

"W męskim sprincie na 100 m wystąpią fantastyczni Fred Kerley i Trayvon Brommel, a wśród kobiet również złota Shelly-Ann Fraser-Pryce. Będzie ścigała rekord mityngu, ale również mierzyła się m.in. z naszą Ewą Swobodą. Do męskiej kuli zaprosiliśmy Ryana Crousera i Joe'ego Kovacsa, a w młocie Wojciech Nowicki ma zamiar odegrać się na Pawle Fajdku" - zapowiada w komunikacie organizatorów marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Rywalką najszybszych Polek w biegu na 400 m będzie m.in. wicemistrzyni świata Marileidy Paulino z Dominikany.

Małachowski dodaje, że "program jest napakowany wydarzeniami tak, jak jeszcze nie był nigdy wcześniej w Polsce żaden mityng lekkoatletyczny".

"W kilku przykładach mówimy o całych trójkach z podium w MŚ, a w większości to pod względem jakości skład godny olimpijskich finałów" – dodał dyrektor sportowy. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

mar/