Ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami. Terlecki przedstawia plan pracy

2022-08-03 11:22 aktualizacja: 2022-08-03, 14:36
Ryszard Terlecki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ryszard Terlecki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wątpię, żeby nowy projekt dotyczący wsparcia ogrzewania był rozpatrywany w piątek w Sejmie - przyznał w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Piątek będzie ostatnim dniem pracy Sejmu przed wakacyjną przerwą.

Szef klubu PiS w rozmowie z PAP odniósł się do kwestii dopłat do ogrzewania. "Wiadomo, że program dopłat do węgla ma być rozszerzony o instytucjonalne podmioty. Kiedy to nastąpi? Nie wiem. Jest już podobno gotowy projekt w rządzie" - powiedział Terlecki.

Jak zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła. "Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki" - powiedział premier po posiedzeniu rządu. Jak dodał, zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie odpowiednich przepisów, w tym mechanizmu, który będzie starał się uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców.

Terlecki pytany, czy rządowy projekt pojawi się na piątkowym posiedzeniu Sejmu, które jest ostatnim planowanym posiedzeniem przed wakacyjną przerwą, odpowiedział, że "decyzja marszałek (Sejmu Elżbiety Witek) jest taka, że będą tylko głosowania, więc na razie nic się nie zmieniło pod tym względem". "Raczej wątpię, żeby coś zostało dołożone do programu. We wtorek senatorowie PiS spotkali się w Sejmie z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że będzie to nowa ustawa i nowe rozwiązania. "Mamy teraz te kilka tygodni, żeby to dobrze wypracować i skierować już potem gotowe i dojrzałe do prac parlamentarnych po tych wakacjach parlamentarnych" - mówiła.

Po spotkaniu z minister Moskwą Terlecki powiedział dziennikarzom, że "minister Moskwa przedstawiła (senatorom) sytuację dotyczącą węgla, gazu i sytuacji na najbliższe miesiące, a następnie odpowiedziała na wiele pytań, bardzo merytorycznie odpowiedziała". "Myślę, że senatorowie są bardzo zadowoleni" - dodał.

Jak przyznał w rozmowie z PAP szef klubu PiS pytany o spotkanie z minister, "to było informacyjne spotkanie dla senatorów, co mają mówić, jak odpowiadać na pytania".

Wśród unijnych sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresja na Ukrainę jest m.in. embargo na węgiel. W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczał, że rząd już jakiś czas temu przekazał dyrektywę do spółek Skarbu Państwa zajmujących się wydobyciem węgla, że "należy, tam gdzie to możliwe, technicznie zwiększyć wydobycie węgla tak, żeby zwiększyć jego krajowe wydobycie i tym samym poprawić bezpieczeństwo Polski".

W drugiej połowie lipca Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że przygotowany został projekt przewidujący rządowe wsparcie również dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą; projekt na wtorkowym posiedzeniu rządu zaprezentować minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

kgr/