Ochotnicy WOT szkolili się z Gwardią Narodową USA

2022-08-03 13:22 aktualizacja: 2022-08-03, 15:46
Szkolenie ochotników WOT z Gwardią Narodową stanu Illinois Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Szkolenie ochotników WOT z Gwardią Narodową stanu Illinois Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Kilkuset ochotników WOT wzięło udział w szkoleniach zorganizowanych we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej stanu Illinois – poinformowało w środę Centrum Szkolenia WOT.

Przez trzy miesiące żołnierze szkolili się w użyciu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, medycynie pola walki, uczestniczyli w kursach snajperskich. Był to pierwszy cykl szkoleń ochotników WOT z gwardzistami z Illinois.

Jak przekazało CSWOT, zastępca dowódcy Gwardii Narodowej stanu Illinois gen. bryg. Rodney Boyd, który odwiedził uczestników kursu, podkreślił realistyczne warunki szkolenia.

"Tą edycją szkolenia snajperów kończymy pierwszy cykl kursów organizowanych we współpracy z gwardzistami. Ostatnie trzy miesiące pozwoliły nam na przeszkolenie kilkuset żołnierzy, ale przede wszystkim na wymianę wiedzy i doświadczeń z amerykańskimi instruktorami" – powiedział cytowany w komunikacie komendant CSWOT płk Edward Chyła.

W ostatnich trzech miesiącach Centrum zorganizowało dla ochotników z różnych brygad OT kilkanaście specjalistycznych kursów zwalczania czołgów, prowadzenia ognia precyzyjnego i pomocy medycznej na polu walki. Kursanci uczyli się wykorzystywania przez snajperów terenu zurbanizowanego, zakładania stanowisk strzeleckich w pomieszczeniach i pojazdach.

"Na co dzień swoją wiedzę otrzymujemy od instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, jednakże w tym wypadku współpraca i wspólna wymiana doświadczeń z amerykańskimi gwardzistami dała nam nowe spojrzenie na taktykę działania snajperów" – powiedział cytowany przez CSWOT  dodał uczestnik szkolenia z 9. Łódzkiej Brygady OT. Dodał, że Amerykanie byli zainteresow3ani rozwiązaniami stosowanymi przez WOT.

Szkolenia z rezerwistami z Gwardii Narodowej Illinois trwały od maja, w każdym kursie uczestniczyło po kilkudziesięciu ochotników WOT.

W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin, które zostały dostarczone w ubiegłym roku. To jeden z typów broni, którą USA wsparły w ostatnich miesiącach Ukrainę.

Główny partner WOT

Gwardia Narodowa stanu Illinois jest głównym partnerem dla WOT. Z rezerwistami wojsk lądowych z Illinois od blisko 30 lat współpracują także polskie wojska operacyjne. Polacy i Amerykanie razem szkolili się przed misjami i służyli w Iraku oraz Afganistanie; gwardziści z Illinois wspierali też specjalistów z polskiego wojska, którzy pomagali służbom cywilnym w zabezpieczeniu przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi piłkarskich mistrzostw Euro 2012.(PAP)

mar/