Berlin TXL. Dawne lotnisko Tegel zmieni się w eko dzielnicę

2022-08-04 15:49 aktualizacja: 2022-08-04, 15:59
Schumacher Quartier pomieści do 10 tys. mieszkańców. Będą oni jednak musieli obyć się bez samochodów, bo tym wjazd wzbroniony. Dzielnica mieszkaniowa wejdzie w skład zlokalizowanego w północno-zachodniej części miasta obszaru, nazwanego Berlin TXL – Urban Tech Republic (lub po prostu Berlin TXL). Znajdzie się tam ponadto centrum badań technologicznych (dla ok. tysiąca firm realizujących innowacyjne projekty) i rezerwat krajobrazowy.

Jak podaje serwis internetowy Dezeen, budowa osiedla rozpocznie się jeszcze w tym roku. W 2027 roku będą mogli się tam wprowadzić pierwsi mieszkańcy. Nie tylko ci z grubymi portfelami. „W Berlinie, podobnie jak w wielu innych miastach, brakuje tanich mieszkań” – oświadczył Philipp Bouteiller, dyrektor generalny firmy zarządzającej projektem - Tegel Projekt GmbH.

„To powoduje, że ludzie o niższych dochodach są wypychani ze śródmieść. Nasza wizja jest inna: Berlin TXL nie powinien być miejscem jedynie dla klientów o wysokich dochodach, ale zrównoważoną, zdatną do życia przestrzenią dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od ich zarobków” – dodał Bouteiller.

Na pewno skorzystają studenci, bo 10 proc. mieszkań będzie przeznaczonych tyko dla nich. I miłośnicy nowoczesnego, zrównoważonego stylu życia, bo dzielnica wolna od samochodów będzie miała własne ścieżki i autostrady rowerowe. To w nawiązaniu do kampanii ustawodawczej Berlin Autofrei, której zwolennicy chcą uczynić centrum Berlina największym wolnym od samochodów obszarem miejskim na świecie.

Lotnisko Tegel, wyróżniające się brutalistyczną architekturą, zostało zamknięte 30 października 2020 r. (PAP Life)

js/