Tajwan. Czołowy urzędnik zajmujący się produkcją rakiet znaleziony martwy w hotelu

2022-08-06 08:49 aktualizacja: 2022-08-06, 19:58
Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO (zdjęcie ilustracyjne)
Zastępca szefa jednostki badawczo-rozwojowej ministerstwa obrony Tajwanu Oujang Li-sing, który nadzorował zbrojenia rakietowe, został w sobotę znaleziony martwy w pokoju hotelowym – podała agencja Reutera, cytując doniesienia tajwańskiej agencji prasowej CNA.

57-letni Oujang Li-Sing, zastępca szefa należącego do armii Tajwanu instytutu badawczo-rozwojowego, został znaleziony martwy w sobotę rano w pokoju hotelowym w powiecie Pingtung na południu Tajwanu – informowała wcześniej agencja Reutera. Miał przebywać w podróży służbowej.

Jak później podała tajwańska agencja CNA, cytując władze, przyczyną śmierci tajwańskiego urzędnika była choroba serca. Jak dodano, nie wykryto śladów walki ani wtargnięcia osób trzecich.

Policja nie znalazła w pokoju ani na nagraniach z kamer monitoringu oznak walki, włamania, wtargnięcia osób trzecich ani żadnych innych niepokojących śladów – podała CNA, powołując się na przedstawiciela policji.

Lokalne centrum medyczne określiło przyczynę zgonu urzędnika jako zawał serca spowodowany chorobą. Krewni zmarłego powiedzieli policji, że cierpiał on wcześniej na chorobę serca i przebył zabieg wszczepienia stentu – przekazała tajwańska agencja prasowa.

Oujang był zastępcą szefa należącego do tajwańskiej armii Instytutu Nauki i Technologii Czung-Szan – podał Reuters. Według CNA w ramach funkcji pełnionej od początku bieżącego roku nadzorował projekty związane z produkcją pocisków. 

Tajwan w obliczu zagrożenia militarnego ze strony Chin

Instytut stara się obecnie zwiększyć produkcję pocisków ponad dwukrotnie do blisko 500 sztuk rocznie, podczas gdy Tajwan wzmacnia swoje zdolności bojowe w obliczu zagrożenia militarnego ze strony Chin - podkreśla Reuters.

Wiadomość o śmierci Oujanga zbiegła się w czasie z nasileniem napięć w relacjach Tajwanu z Chinami w związku z niedawną wizytą na wyspie spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. W odwecie za tę wizytę Chiny, które uznają Tajwan za część swojego terytorium, od czwartku prowadzą bezprecedensowe manewry wojskowe na obszarach wód i przestrzeni powietrznej otaczających wyspę.(PAP)

mmi/

TEMATY: