Minister Niedzielski w Zagrzebiu: 19 osób jest w stanie ciężkim

2022-08-06 18:11 aktualizacja: 2022-08-06, 18:51
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Z 32 osób, które przebywają w chorwackich szpitalach 19 osób jest w stanie ciężkim - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na briefingu w Zagrzebiu.

Podczas briefingu w Zagrzebiu minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził współczucie wszystkim rodzinom zmarłych i poinformował, że w autokarze wraz z kierowcami było 44 osoby. "Na miejscu 11 osób zginęło, jedna z osób zmarła tuż po przewiezieniu do szpitala" - mówił minister zdrowia.

"32 osoby ranne w tym wypadku zostały rozlokowane w pięciu szpitalach. Dwa szpitale na północy Chorwacji i trzy szpitale w Zagrzebiu. Niestety z tych 32 osób 19 osób jest w stanie ciężkim, pozostałe osoby są w stanie średnim" - powiedział Niedzielski.

Dodał, że misja medyczna, z którą przyjechał do Chorwacji została podzielona na dwa zespoły. "Jeden zespół pojechał do pacjentów zlokalizowanych w dwóch szpitalach na północy i tam będzie kompletował ich dokumentację medyczną i weryfikował, czy jest możliwość transportu do Polski. Bo jeśli jakikolwiek pacjent po ocenie będzie możliwy do przetransportowania, wróci prawdopodobnie jeszcze dziś wieczorem do kraju" - zaznaczył minister zdrowia.

Drugi zespół, jak dodał, wizytuje szpitale w Zagrzebiu i ma podobne zadania.

Niedzielski: pacjenci, którzy doznali obrażeń są pod świetną opieką

"Chciałem zapewnić wszystkich państwa, że pacjenci, którzy doznali obrażeń są tutaj pod świetną opieką" - podkreślił szef resortu zdrowia na konferencji w Zagrzebiu.

Niedzielski podziękował rządowi - premierowi, wicepremierowi oraz ministrowi zdrowia Chorwacji za udzieloną pomoc dla ofiar wypadku.

Minister dodał, że "pacjenci są pod dobrą opieką" i wszyscy dostaną "podstawowe materiały i wsparcie" m.in. w związku z tym, że ich bagaże są nadal w autobusie, który miał wypadek. "Są doskonale zaopiekowani. Także bardzo serdecznie dziękuję całemu narodowi chorwackiemu" - podkreślił Niedzielski. 

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne, z których 19 jest w ciężkim stanie

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne, z których 19 jest w ciężkim stanie, w wyniku wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje. Chorwacka telewizja publiczna HRT podała, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku było zaśnięcie kierowcy.(PAP)

Autor: Piotr Śmiłowicz

dsk/