Kolejny protest egzaminatorów WORD. Wstrzymane egzaminy

2022-08-08 11:32 aktualizacja: 2022-08-08, 14:04
WORD, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
WORD, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Od poniedziałku egzaminatorzy WORD w całej Polsce wznawiają protest. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać - poinformowali przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP.

W poniedziałek rozpoczął się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek.

Jak ustaliła PAP w trzech spośród czterech WORD-ów na Podkarpaciu: Krośnie, Rzeszowie i Tarnobrzegu egzaminatorzy mają zwolnienia lekarskie lub wzięli urlopy na żądanie.

Najtrudniejsza sytuacja jest w WORD w Krośnie. Jak poinformował w poniedziałek PAP dyr. tego ośrodka Ryszard Siepietowski, do pracy nie przyszło 20 egzaminatorów. W związku z tym odwoływane są egzaminy zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, o czym WORD informuje kandydatów na kierowców. Prosi ich też, żeby byli w kontakcie z ośrodkiem, w celu ustalenia nowego terminu.

Z kolei w Rzeszowie i Tarnobrzegu egzaminy teoretyczne odbywają się na razie zgodnie z planem, natomiast praktyczne przeprowadzane są w poniedziałek w miarę możliwości, a pozostałe są odwoływane i przekładane na inny termin.

Kierownik Działu Egzaminowania w WORD w Rzeszowie Mirosław Marczak powiedział PAP, że z 18 egzaminatorów, tylko 6 przyszło do pracy. Z pozostałych część skorzystało ze zwolnień lekarskich lub urlopów na żądanie, a część jest na zaplanowanych urlopach.

Podobna sytuacja jest w Tarnobrzegu. "Spośród 14 egzaminatorów, którzy mieli dziś egzaminować, do pracy przyszło trzech" – przekazał PAP dyrektor tarnobrzeskiego WORD Kamil Kalinka. Dodał, że pozostali zgłaszają zwolnienia lekarskie.

Małopolska

W związku z akcją protestacyjną egzaminatorów w poniedziałek w Krakowie zostały odwołane wszystkie egzaminy praktyczne, a we wtorek i środę odbędą się praktyczne egzaminy tylko na kategorię C+E. Egzaminy teoretyczne odbywają się zgodnie z harmonogramem.

Dolny Śląsk

W związku z nieobecnością czterech egzaminatorów w trzech oddziałach Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego odwołano w poniedziałek około 20 egzaminów na prawo jazdy w skali całego województwa.

Jak powiedziała PAP, Agnieszka Brząkała z Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (DORD), w poniedziałek do pracy nie przyszyło dwóch egzaminatorów z ośrodków DORD w Jeleniej Górze i w Głogowie. "Odwołano egzaminy kategorii B dla jednej grupy w Jeleniej Górze, zaś w Głogowie udało się znaleźć zastępstwo" – powiedział Brząkała.

Do pracy nie stawiło się w poniedziałek również dwóch egzaminatorów z Legnicy. Dla jednego z nich znaleziono zastępstwo, a egzaminy prowadzone przez drugiego zostały odwołane. Łącznie w skali całego województwa w poniedziałek odwołano około 20 egzaminów na prawo jazdy.

Kontynuacja czerwcowych protestów

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, który tworzą egzaminatorzy kandydatów na kierowców, spotkali się w czerwcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy brali oni urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część ograniczyć ich liczbę.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

kw/

TEMATY: