Diamentowa Liga. Czykier jedynym Polakiem w Monako

2022-08-09 17:13 aktualizacja: 2022-08-09, 17:20
Damian Czykier Fot. PAP/Adam Warżawa
Damian Czykier Fot. PAP/Adam Warżawa
Płotkarz Damian Czykier będzie jedynym reprezentantem Polski, który w środę wystąpi w mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Gwiazd jednak nie zabraknie - na listach startowych są m.in. Amerykanin Noah Lyles, Wenezuelka Yulimar Rojas czy Shaunae Miller-Uibo z Bahamów.

Obecny sezon jest bardzo udany dla Czykiera, który w czerwcu poprawił rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki - 13,25, a w mistrzostwach świata był czwarty. W środę 28-latek ponownie zmierzy się z najszybszymi w Eugene Amerykanami - złotym medalistą Grantem Hollowayem i srebrnym Treyem Cunninghamem.

Na Stadionie Ludwika II, który będzie areną już 10. w tym sezonie mityngu DL, wystartuje liczne grono mistrzów olimpijskich czy świata.

Na 200 m pobiegnie siedmiu zawodników, którzy zeszli w tym sezonie poniżej 20 sekund. Faworytem będzie Lyles, który jest dwukrotnym mistrzem świata na tym dystansie. Amerykanin w finale MŚ osiągnął trzeci w historii wynik na 200 m - 19,31. Szybsi od niego byli jedynie Jamajczycy Usain Bolt - 19,19 i Johann Blake - 19,26.

Wśród jego rywali będą m.in. młodszy brat - Josephus oraz Michael Norman, mistrz świata w biegu na... 400 m, który tym razem wystartuje na dwukrotnie krótszym dystansie.

Rojas spróbuje pobić własny rekord świata w trójskoku, który od tego roku wynosi 15,74. 26-latka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską oraz ma w dorobku sześć medali MŚ, zarówno na stadionie, jak i w hali.

Na 400 m pobiegnie mistrzyni olimpijska i globu Miller-Uibo. Główną rywalką Bahamki będzie brązowa medalistka MŚ z Eugene - Sada Williams z Barbadosu, która poprawiła w tym roku rekord życiowy - 49,75.

Shelly-Anny Fraser-Pryce faworytką na 100 metrów

Na 100 m pobiegnie osiem zawodniczek, z których każda złamała w tym roku barierę 11 sekund. Faworytką będzie Shelly-Anny Fraser-Pryce. W zeszłą sobotę Jamajka ustanowiła w Chorzowie rekord Diamentowej Ligi i najlepszy w tym roku wynik na świecie - 10,66. W poniedziałek na Węgrzech była tylko o 0,01 wolniejsza. W Monaco pobiegnie po raz trzeci w ciągu pięciu dni.

35-latka zdobyła trzy medale niedawnych mistrzostw świata w Eugene: złoty na 100 m, srebrny na 200 m i w sztafecie 4x100 m. Łącznie już 10-krotnie stanęła na najwyższym podium MŚ.

Najgroźniejszą konkurentką Fraser-Pryce będzie jej rodaczka Shericka Jackson, która jest mistrzynią globu na 200 m.

W biegu na 1500 m wystartuje pięć zawodniczek, które zeszły w tym sezonie poniżej czterech minut. Faworytką będzie najszybsza w Eugene Kenijka Faith Kipyegon.

W konkursie rzutu oszczepem wezmą udział trzy medalistki lipcowych MŚ, w tym złota Australijka Kelsey-Lee Barber, która w Oregonie osiągnęła najlepszy w tym roku wynik na świecie - 66,91 m.(PAP)

mar/