Smutny finał akcji ratunkowej białuchy, która utknęła w Sekwanie. Zwierzę nie żyje

2022-08-10 05:25 aktualizacja: 2022-08-10, 16:36
Białucha arktyczna utknęła w Sekwanie. Fot. Twitter/recent/lastvia
Białucha arktyczna utknęła w Sekwanie. Fot. Twitter/recent/lastvia
Białucha arktyczna, która od tygodnia była uwięziona w Sekwanie, została poddana eutanazji w trakcie akcji ratunkowej, mającej na celu wypuszczenie zwierzęcia z powrotem do morza - poinformowały władze departamentu Calvados we Francji, które oczekiwały przeniesienia białuchy do śluzy w lokalnym porcie.

"Pomimo bezprecedensowej akcji ratunkowej białuchy, z przykrością informujemy o śmierci walenia" - przekazały władze.

Weterynarz Ollivet Courtois, cytowana przez agencję AP, powiedziała, że podczas akcji ratunkowej niebezpiecznie wychudzony ssak zaczął mieć trudności z oddychaniem. Ze względów humanitarnych postanowiono go uśpić.

Około godz. 2 w nocy w środę, po około sześciu godzinach pracy, ważąca blisko 800 kg białucha, została wyciągnięta ze śluzy w Saint-Pierre-la-Garenne, 70 km na północny zachód od Paryża. Zgodnie z planem zwierzę następnie miało zostać umieszczone w ciężarówce chłodni. W celu jego przyjęcia miał zostać udostępniony basen z wodą morską w śluzie w porcie Ouistreham w departamencie Calvados w Normandii. Białucha miała tam pozostać trzy dni i zostać przygotowana do powrotu na otwarte morze.

Niedożywiona białucha została po raz pierwszy zauważona w Sekwanie w zeszłym tygodniu

Arktyczny ssak został po raz pierwszy zauważony w Sekwanie w zeszłym tygodniu. Białuchom zdarza się zapuszczać w górę rzek, mimo że ich naturalnym środowiskiem są wody Arktyki. Od piątku ruch walenia w głąb lądu był blokowany przez śluzę w Saint-Pierre-La-Garenne. Zaobserwowano znaczne pogarszanie się stanu zdrowia białuchy, która nie przyjmowała podawanego przez ratowników jedzenia. (PAP_

dsk/ js/