Superpuchar UEFA. Piąty triumf Realu Madryt 

2022-08-10 22:56 aktualizacja: 2022-08-11, 11:12
Real zdobywcą Superpucharu Fot. PAP/EPA/Mauri Ratilainen
Real zdobywcą Superpucharu Fot. PAP/EPA/Mauri Ratilainen
Real Madryt pokonał Eintracht Frankfurt 2:0 (1:0) w meczu o piłkarski Superpuchar UEFA, który rozegrano w Helsinkach. "Królewscy" zdobyli to trofeum po raz piąty w historii.

Real Madryt zdobywcą Superpucharu UEFA. "Królewscy" zdobyli to trofeum po raz piąty w historii. Bramki zdobyli: David Alaba (37) i Karim Benzema (65).

"Królewscy" zrównali się na czele klasyfikacji wszech czasów z Barceloną i AC Milan.

Rywalizacja o Superpuchar została zainaugurowana w 1972 roku z inicjatywy dziennikarza "De Telegraaf" Antona Witkampa. Było to w czasach dominacji w Europie holenderskiego futbolu, szczególnie Ajaxu Amsterdam. Stawiano sobie wówczas pytanie, która drużyna jest najlepsza na Starym Kontynencie. Sprawę miała rozstrzygnąć rywalizacja między zdobywcami Pucharu Europy i Pucharu Zdobywców Pucharów. 

Pierwszą edycję wygrał zgodnie z oczekiwaniami Ajax, który pokonał Glasgow Rangers.

UEFA zaakceptowała zaproponowaną przez Holendrów formułę dwóch meczów. Taki sposób wyłaniania najlepszego zespołu funkcjonował do 1997 roku. Od kolejnej edycji rozgrywany był już tylko jeden.

Kolejna zmiana nastąpiła po sezonie 1998/99, kiedy po raz ostatni odbyła się rywalizacja o PZP. Od rozgrywek 1999/2000 o Superpuchar walczą zespoły, które triumfowały w Lidze Mistrzów i Lidze Europy (zastąpiła Puchar UEFA). (PAP)

mar/