Tragedia na festiwalu muzycznym w Hiszpanii. Policja podała liczbę ofiar zawalenia się sceny

2022-08-13 13:48 aktualizacja: 2022-08-13, 13:54
Fot. EPA/Natxo Frances
Fot. EPA/Natxo Frances
W sobotę nad ranem zawaliła się scena na festiwalu muzyki elektronicznej „Medusa” na plaży w Cullera w Walencji, w środkowo-wschodniej Hiszpanii. Jedna osoba zginęła na miejscu, a ponad 40 zostało rannych. Policja nakazała ewakuowanie terenu festiwalu.

Do zawalenia się głównej sceny doszło w wyniku nieoczekiwanych, silnych porywów wiatru; część struktury spadła na bawiącą się publiczność. Uczestniczy w rozmowie z mediami mówili o nagłym zerwaniu się „burzy piaskowej” i „palącym powietrzu”, które było jak „czarny dym”.

W 5-dniowej imprezie muzycznej, która rozpoczęła się w piątek, miało uczestniczyć - według organizatorów - 320 tys. osób, a bezpieczeństwa pilnowało 2 tys. policjantów.

Regionalny premier Walencji Ximo Puig przekazał kondolencje rodzinie zmarłego. „To straszny wypadek, który nas wszystkich szokuje” - napisał na Twitterze.

Według krajowej agencji meteorologicznej o godz. 3 w nocy z piątku na sobotę w niektórych miejscach w Walencji temperatura powietrza przekraczała 40 st. C przy prędkości wiatrów ponad 80 km/godz.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

kgr/