Ukraińcy: Rosjanie ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową

2022-08-13 15:37 aktualizacja: 2022-08-14, 13:16
Według ukraińskiego wywiadu Rosjanie Ukraińcy: Rosjanie ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową. Fot. /t.me/DIUkraine
Według ukraińskiego wywiadu Rosjanie Ukraińcy: Rosjanie ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową. Fot. /t.me/DIUkraine
Rosyjscy okupanci zamierzają ostrzelać Zaporoską Elektrownię Atomową z uzbrojenia z ukraińską flagą – poinformowała w sobotę agencja Unian, powołując się na wywiad wojskowy Ukrainy.

”Okupanci ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową z wioski Wodiane (w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy) i szykują prowokacje pod ukraińską flagą” – napisał wywiad na Telegramie.

Wywiad podał, że przy wjeździe do miasta Enerhodar, które leży niedaleko elektrowni, okupanci ustawili armatę samobieżną Pion z namalowaną literą „Z”, na której wywiesili flagę ukraińską.

Według wywiadu w wyniku jednego z rosyjskich ataków artyleryjskich zapalił się las i trawa na terenach przylegających do elektrowni, co spowodowało duże zadymienie, a gaszenie pożaru utrudnia ostrzeliwanie jednostki straży pożarnej. 

 

Mer Enerhodaru Dmytro Orłow zaapelował do mieszkańców, by ograniczyli przebywanie na ulicach ze względu na informacje o mających nastąpić prowokacjach. Jak podkreślił, siły rosyjskie znów prowadzą ostrzał w stronę elektrowni.  

 

Strona ukraińska od tygodni oskarża Rosjan o ostrzały artyleryjskie w pobliżu i na terenie siłowni.

 

Atakujące Ukrainę wojska rosyjskie okupują największą elektrownię atomową w Europie od marca. W siłowni pracuje personel ukraiński. Rosjanie rozmieścili na terenie elektrowni około 500 żołnierzy. (PAP)

gn/