Ukraińcy: Rosja skupia się na opanowaniu obwodów ługańskiego i charkowskiego [RELACJA NA ŻYWO]

2022-08-15 07:26 aktualizacja: 2022-08-19, 06:47
Wojna na Ukrainie. Fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
Wojna na Ukrainie. Fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
Rosja skupia się głównie na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytoriami obwodów ługańskiego i donieckiego - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

23:00 Środki masowego przekazu często utrzymują, że Rosja jest izolowana po inwazji na Ukrainę, tymczasem zjawisko to dotyczy tylko Zachodu, ale nie innych obszarów świata; większość krajów arabskich, w tym niektórzy sojusznicy Waszyngtonu, zajmują ambiwalentne stanowisko wobec konfliktu na Ukrainie - zauważył w czwartek hiszpański „El Pais”.

22:35  W Mińsku najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, szkolą pracowników prywatnej agencji ochrony - poinformował w czwartek niezależny portal Zerkalo.io.

22:05 Siły rosyjskie koncentrują się również na utrzymaniu terenów zdobytych w obwodach chersońskim, charkowskim, zaporoskim i mikołajowskim, a także na przywróceniu zdolności bojowej swoich oddziałów, które poniosły straty oraz na zapobieganiu kontrnatarciom Sił Zbrojnych Ukrainy - napisano w komunikacie sztabu.

"Okupanci przeprowadzili bezskuteczną próbę natarcia na kierunku Mykołajiwka – Wyjimka w obwodzie donieckim. Ponieśli straty i wycofali się. Podobnie było w okolicach Bachmutu" - przekazał sztab.

Wojska rosyjskie prowadzili ostrzał z ziemi i powietrza w obwodach zaporoskim, charkowskim, ługańskim i donieckim.

Dwa rosyjskie okręty wojenne wyposażone w gotową do użytku broń o wysokiej precyzji rażenia stacjonują w pobliżu ukraińskiego wybrzeża.

Ukraińscy żołnierze zadają straty rosyjskim okupantom na wszystkich kierunkach, na których toczą się walki - poinformował ukraiński sztab. 

21:37 Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych komentuje na Twitterze opowieść byłego rosyjskiego żołnierza, który pisze o wojnie przeciwko Ukrainie. Jego zdaniem są w niej zarówno wątki prawdziwe i manipulacje, nie jest prawdziwy np. przekaz, zgodnie z którym żołnierze rosyjscy i społeczeństwo nie chcą tej wojny i ją odrzucają.

21:07 Prezydent Zełenski: szantaż nuklearny to typowa strategia Rosji. 

Sytuacja z Zaporoską Elektrownią Atomową jest obecnie najtrudniejsza w historii; szantaż nuklearny, to typowa strategia Rosji, a potencjalna awaria w siłowni może 10-krotnie przewyższyć katastrofy w Fukushimie i Czarnobylu - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:40 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas czwartkowego spotkania skoordynowali nie tylko swoje stanowiska, ale też działania w najważniejszych kwestiach; nikt nie skłaniał Ukrainy do ustępstw wobec Federacji Rosyjskiej - oświadczył w opublikowanym na Facebooku nagraniu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

 

Залаштунки Львівського саміту

Posted by Dmytro Kuleba on Thursday, August 18, 2022

20:00 Memorandum, przewidujące zaangażowanie Turcji w powojenną odbudowę infrastruktury Ukrainy, podpisano w czwartek we Lwowie w obecności prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Recepa Tayyipa Erdogana.

19:27 Od początku lata w Rosji podpalono co najmniej 10 wojskowych komend uzupełnień i jednostek wojskowych; atakowane są również budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) oraz Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował w czwartek niezależny kanał Możem Objasnit na Telegramie.

18:37 O uzgodnieniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem parametrów możliwej misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w okupowanej obecnie przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poinformował Wołodymyr Zełenski w czwartek po spotkaniu we Lwowie z szefem ONZ i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

18:10 Wizyta prezydenta Turcji, to mocny sygnał wsparcia ze strony silnego kraju – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach we Lwowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Wśród tematów spotkania były eksport ukraińskiego zboża, szantaż jądrowy Rosji i dwustronna współpraca wojskowa.

17:38 Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; pracownikom powiedziano, by tego dnia nie przychodzili do pracy – poinformował w czwartek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

„Okupanci ogłosili niespodziewany +dzień wolny+ w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 19 sierpnia ma się tam znajdować jedynie personel operacyjny. Dla wszystkich innych pracowników wejście będzie zamknięte. Wiadomo również, że przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, którzy w ostatnim czasie stale przebywali na stacji, pilnie opuścili teren obiektu” – przekazał HUR.

16:59 Zaprzestańcie handlu z Rosją w ramach sankcji gospodarczych za agresję tego kraju na Ukrainę - zaapelował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski do krajów Ameryki Łacińskiej podczas wideokonferencji transmitowanej w środę (czasu miejscowego) w wypełnionej słuchaczami auli Uniwersytetu Katolickiego Chile.

„Nie prowadźcie handlu z Rosją, aby zrozumiała, że za inwazję na Ukrainę płaci się wysoką cenę” –wzywał prezydent Ukrainy, odpowiadając na pytania studentów o to, co mogłyby uczynić dla Ukrainy kraje regionu, by wesprzeć naród ukraiński w godzinie wielkiej próby. „Instrumenty pomocy dla Ukrainy powinny mieć cywilizowany i demokratyczny charakter” - dodał.

16:42 Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył do Lwowa – informują media tureckie i ukraińskie. Polityk ma odbyć rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Jak powiadomiła turecka agencja Anatolia, Erdogan najpierw odbędzie rozmowy z przywódcą Ukrainy. Następnie dojdzie do spotkania w formacie trójstronnym.

16:32 Eksport ukraińskiego zboża, nielegalna deportacja Ukraińców, uwolnienie jeńców wojennych oraz nuklearny szantaż Rosji były w czwartek tematami rozmów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa we Lwowie.

„Porozumieliśmy się co do dalszej koordynacji w ramach inicjatywy eksportu zboża. Omówiliśmy (…) kwestie nielegalnej i przymusowej deportacji Ukraińców (przez Rosjan), uwolnienie z niewoli naszych wojskowych i medyków” – powiadomił prezydent Ukrainy na Facebooku. „Szczególną uwagę poświęciliśmy kwestii szantażu jądrowego Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ten świadomy terror ze strony agresora może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla świata. ONZ powinna zapewnić bezpieczeństwo tego obiektu strategicznego, jego demilitaryzację i pełne wyprowadzenie rosyjskich wojsk” – oświadczył Zełenski.

 

У Львові провів зустріч із Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем. Домовилися про продовження координації в...

Posted by Володимир Зеленський on Thursday, August 18, 2022

16:23 Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskich ataków rakietowych na Charków i Krasnohrad wzrosła do 19, rannych jest co najmniej 45 osób – powiadomił rzecznik prasowy prokuratury obwodowej Dmytro Czubenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Do ataków tych doszło w środę wieczorem i w czwartek rano. W charkowskiej Sałtiwce w wyniku trafienia rakiety (według strony ukraińskiej był to Iskander) w blok mieszkalny zginęło 13 osób, a 12 jest rannych. W dzielnicy Słobodzkiej w tym mieście zginęły cztery osoby, a rannych zostało 22. W Krasnohradzie rakieta, która uderzyła w prywatny dom, zabiła dwie i raniła trzy osoby.

15:28 W stale ostrzeliwanym przez rosyjskie wojska Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy trwa operacja ratownica w dzielnicy Sałtiwka. Rosyjska rakieta Iskander uderzyła tam w środę wieczorem w budynek mieszkalny. Kolejne ataki nastąpiły wcześnie rano w czwartek – władze miasta poinformowały o pięciu wybuchach.

Tylko w ataku na dom w charkowskiej Sałtwice zginęło 12 osób, a 20 zostało rannych. Takie dane przekazała służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Oprócz tego ofiary i ranni byli także na terenie obwodu, gdzie w ciągu minionej doby Rosjanie ostrzelali szereg miejscowości. Wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych w Krasnohradzie. Wśród rannych w Charkowie i Krasnohradzie jest czworo dzieci.

14:45 W Nowoseliwce pod Czernihowem na północy Ukrainy otwarto w czwartek nowe miasteczko modułowe przekazane przez Polskę mieszkańcom Ukrainy, których domy zostały zbombardowane i zniszczone pociskami przez atakującą ten kraj Rosję.

W otwarciu uczestniczyli minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow oraz ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. Zapowiedział on rozszerzenie programu polskiej pomocy w zakresie tymczasowych mieszkań dla ofiar wojny. „Miejscowa społeczność została bardzo pokrzywdzona przez działania wojenne. Wokół widzicie państwo całkowicie zniszczone domy, zrujnowane obejścia. Zostały one zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo, mimo że są to domy prywatne i nie ma tu żadnych obiektów wojskowych” – oświadczył Czernyszow. Zadeklarował on, że miasteczko modułowe w Nowoseliwce zapewni schronienie potrzebującym do czasu odbudowy ich własnych mieszkań. Dziękował Polsce za pomoc udzielaną jego państwu. „Pragnę podziękować rządowi Polski za to wsparcie. Wczoraj spotkałem się (w Kijowie - PAP) z ministrem Michałem Dworczykiem. Ustaliliśmy, że program ten będzie kontynuowany i rozszerzany” – powiedział Czernyszow.

14:10 Prezydent Zełenski odwiedził rannych żołnierzy w lwowskim szpitalu.

13:54 Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów Mikołajowa na południu Ukrainy – poinformował w czwartek mer miasta Ołeksandr Sienkewycz na Telegramie.

 

13:47 Prezydent Turcji Recep Taiyyp Erdogan wylądował we Lwowie.

13:35 Sąd apelacyjny na okupowanym Krymie zmniejszył w czwartek wyrok dziennikarzowi Radia Swoboda Władysławowi Jesypence z sześciu do pięciu lat więzienia – poinformowała jego żona Kateryna na Facebooku.

 

Щойно суд апеляційної інстанції в м. Сімферополь "пом'якшив" вирок для фрілансера Радіо "Свобода" Владислав Єсипенко і...

Posted by Екатерина Есипенко on Thursday, August 18, 2022

13:24 Okupacyjne rosyjskie władze Mariupola szczycą się tym, że 1700 mieszkańców miasta bierze udział w rozbiórce gruzów kombinatu metalurgicznego, nie wspominają jednak, że co najmniej 10 cywilów zginęło tam w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 

13:20 Jedna kobieta zginęła, a trzy osoby odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy w nocy ze środy na czwartek – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew na Telegramie.

 

12:53 Sąd na anektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie wymierzył kary aresztu i grzywny dwóm mężczyznom za zamówienie i odtworzenie w barze karaoke ukraińskiej piosenki. Poinformował o tym rosyjski dziennik „Kommiersant”.

12:09 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o zatrzymaniu szpiega, który na początku rosyjskiej inwazji doprowadził pod Kijów z obwodu sumskiego 128 sztuk sprzętu wojskowego najeźdźców.

11:53 W Buczy pochowano kolejne niezidentyfikowane osoby.

11:40 Po aneksji Krymu w 2014 roku Rosjanie przekształcili Krym w wielką bazę wojskową, lecz w najbliższym czasie powinna tam wzrastać liczba wybuchów; oprócz mostu łączącego półwysep z Rosją kluczowym celem dla Ukrainy jest magazyn pocisków manewrujących Kalibr w Sewastopolu - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

11:05 Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku - poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Do ataków przyznała się rosyjska grupa Killnet informując, że ich powodem było usunięcie sowieckiego pomnika czołgu T-34 z widoku publicznego w Narwie na północnym wschodzie Estonii.

10:54 Tureckie media podają, że prezydent Erdogan pomoże Zełenskiego zorganizować rozmowę z Putinem.

10:36 W celu zorganizowania na okupowanych terenach na południu Ukrainy pseudoreferendów, sankcjonujących przyłączenie tych obszarów do Rosji, najeźdźcy są zmuszeni do wycofania części swoich sił z linii frontu - powiadomił w czwartek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

10:11 Władze Ukrainy przekazały, że Sumy zostały ostrzelane 176 rakietami w ciągu.

09:55 Zaczęły się ostre represje wobec mieszkańców okupowanego przez siły rosyjskie Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował w czwartek mer miasta Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.

09:51 Jedną z przyczyn tego, że Rosja straciła na Ukrainie wiele czołgów jest niestosowanie w nich odpowiedniego pancerza wybuchowo-reaktywnego (ERA), który obniża skuteczność nadlatujących pocisków - stwierdziło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:07 Wojna na Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli dostrzec, że państwo Putina ma imperialistyczne tendencje, muszą dziś zmierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm. Ale wojna na Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców dało się omamić Władimirowi Putinowi i jest dziś w szoku - pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w kanadyjskim dzienniku "National Post".

08:07 Co najmniej cztery osoby zginęły, a 21 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Charków i Krasnohrad w obwodzie charkowskim ostatniej nocy i w czwartek nad ranem – poinformowały władze obwodowe i służby ratunkowe.

 

07:08 Mniej niż 1 procent mieszkańców okupowanych przez wojska rosyjskie terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy zgodziło się przyjąć obywatelstwo Federacji Rosyjskiej – poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji okupowanych terytoriów.

06:37 Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy. W czwartek nad ranem doszło do kolejnego ostrzału miasta – poinformowały władze lokalne i służby ratunkowe.

 

Багатостраждальний Харків… 17 серпня о 21:40 до ДСНС надійшла інформація, що у м. Харків, внаслідок ворожого обстрілу...

Posted by ДСНС України on Wednesday, August 17, 2022

22:51 Atak rakietowy na plac zabaw w Charkowie.

22:30 Tysiące uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy po przybyciu na Półwysep Iberyjski nie otrzymuje od władz Hiszpanii i Portugalii należytej pomocy - twierdzą w środę media z tych krajów, powołujące się na uciekinierów wojennych i reprezentujące ich organizacje.

 

22:10 Sześć osób zginęło w Charkowie w ostrzale dzielnicy mieszkaniowej, przeprowadzonym przez wojska rosyjskie w środę wieczorem; 16 osób zostało rannych - poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

21:28 Ukraińscy dyplomaci i specjaliści z dziedziny atomistyki są w kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); misja MAEA może zostać szybko wysłana do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:04 W aresztach śledczych w Rosji rozpoczął się werbunek na wojnę na Ukrainie; propozycje wyjazdu otrzymują osoby ze statusem podejrzanych i oskarżonych - poinformowała w środę  Olga Romanowa, działaczka organizacji Ruś Siedząca, broniącej praw więźniów.

20:44 Rosja, która jest czołowym producentem diamentów na świecie, zaprzecza jakoby służyły one finansowaniu wojny z Ukrainą. Wykorzystując luki w przepisach, usiłuje ominąć sankcje, zakazujące ich importu, m.in. do USA - podał w środę „New York Times”.

20:32 Na forum „Armia-2022” pokazano popiersia Putina, Stalina i Berii wykonane przez więźniów rosyjskich więzień. Głowa Putina lub Stalina, dokonana w ramach represji Federalnej Służby Więziennej, będzie kosztować „szczęśliwego” tylko 200 dolarów.

20:13 Wojska rosyjskie przebazowują samoloty i śmigłowce bojowe w głąb anektowanego Krymu i na lotniska na terytorium Rosji - podał w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Jak ocenia, nastąpiło to po niedawnych incydentach i eksplozjach w rejonie lotnisk na Krymie.

20:00 W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

19:25 Minister finansów Kanady Chrystia Freeland poinformowała w środę w komunikacie, że Ottawa przekazała Ukrainie 450 mln dolarów kanadyjskich (CAD), czyli 348,1 mln dolarów amerykańskich (USD), na paliwa w sezonie grzewczym.

19:18 Spadła wartość rosyjskich aktywów zamrożonych w Kanadzie, do 122,3 mln dolarów kanadyjskich (CAD); wzrosła wartość zablokowanych transakcji, do ponad 290,7 mln CAD – podała kanadyjska policja federalna w najnowszym komunikacie.

18:59 Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju - podała w środę BBC, powołując się na służby prasowe ukraińskiej armii.

18:50 Wojska rosyjskie odniosły "częściowy sukces" w rejonie Nowomychajliwki i Opytnego w obwodzie donieckim; na pozostałych odcinkach frontu w Donbasie siły ukraińskie odparły próby szturmu - podał w środę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Оперативна інформація станом 18.00 17.08.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, August 17, 2022

18:14 Jesteśmy wdzięczni Rządowi RP, reprezentowanemu przez Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu ds. cyberbezpieczeństwa, który osobiście pomógł nam w budowie infrastruktury dla systemów - mówi w wywiadzie dla CyberDefence24.pl wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

17:51 Dziewiętnastu byłych amerykańskich dyplomatów i generałów zaapelowało w środę do administracji USA, by zwiększyła pomoc wojskową dla Ukrainy, zanim będzie za późno. Ich zdaniem obecny poziom wsparcia nie wystarczy do wypchnięcia sił rosyjskich z okupowanych terytoriów.

17:41 Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis wzywa państwa Unii Europejskiej do podjęcia wspólnej decyzji w sprawie zakazu wydawania wiz turystom z Rosji.

17:24 Europejskie banki umożliwiły sprzedaż rosyjskich papierów dłużnych tym klientom, którzy chcą zlikwidować swoje rosyjskie portfolio, zamrożone na skutek sankcji, nałożonych na Moskwę po inwazji na Ukrainę - podaje w środę brytyjski dziennik "Financial Times".

17:22 Ludzie w okupowanym Mariupolu ustawiają się w kolejce po kaszę i wodę z samodzielnie wykonanych studni.

17:09 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w środę w Brukseli, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powinna pilnie przeprowadzić kontrolę w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie.

"Zajęcie tego terenu przez wojska rosyjskie stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa, które zwiększa ryzyko wypadku lub incydentu nuklearnego" - powiedział Stoltenberg, nawiązując do regularnych rosyjskich ostrzałów terenów wokół elektrowni.

"Istnieje pilna potrzeba autoryzacji inspekcji MAEA i doprowadzenia do wycofania wszystkich sił rosyjskich z tego miejsca. Rosyjska kontrola elektrowni zagraża narodowi Ukrainy, krajom sąsiednim, a także społeczności międzynarodowej" - przekonywał szef NATO podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem.

16:39 Nagranie z terenu  bazy Rosjan w okupowanej Nowej Kachowce, którą zniszczyli Ukraińcy.

16:24 Most prowadzący na Krym, zbudowany przez Rosję po aneksji półwyspu, jest uzasadnionym celem wojskowym - oświadczył w wywiadzie dla dziennika "Guardian" Mychajło Podolak, jeden z głównych współpracowników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

16:22 Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zaostrzyły kryteria mobilizacji do armii wroga; pod broń powoływani są już nawet mężczyźni posiadający grupy inwalidzkie oraz ci, którzy nie przekroczyli 65. roku życia - powiadomił w środę rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

15:43 Aktów dywersji i różnego rodzaju "ekscesów" będzie coraz więcej, nie tylko na Krymie, ale i w całej Rosji – zapowiedział w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

15:14 Kolejny przypadek mimowolnego poboru do rosyjskiego wojska. 

14:53 Na Łotwie trwa zbiórka na zakup tureckiego drona bojowego Bayraktar dla armii ukraińskiej. W ciągu doby zebrano na ten cel około 300 tysięcy euro. O wynikach zbiórki poinformował na konferencji prasowej jeden z jej inicjatorów, muzyk Ralfs Eilands.

13:34 Od marca ok. 20,5 tys. Żydów wyjechało z Rosji do Izraela – informuje BBC, powołując się na dane Agencji Żydowskiej. Kolejne tysiące miały przeprowadzić się do innych krajów. Według brytyjskiego nadawcy przyczyny to sprzeciw wobec wojny z Ukrainą oraz obawa przed represjami.

13:21 "Rosyjska administracja Mariupola na każdym kroku utrudnia mieszkańcom ewakuację z miasta. W kolejce do tzw. filtracji, czyli obowiązkowej kontroli umożliwiającej uzyskanie przepustki na wyjazd, oczekuje ponad 1300 osób" - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Samorządowiec dołączył do swojego wpisu ogłoszenie, w którym okupanci oznajmili, że tzw. filtracja jest przeprowadzana tylko przez sześć godzin dziennie (z godzinną przerwą po południu) od poniedziałku do piątku.
 

12:47 Siły Zbrojne Ukrainy nie potrzebują na razie zwiększenia liczby żołnierzy, mobilizacji podlegają konkretni fachowcy - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla radia Głos Ameryki.

„Sztab Generalny określa skalę mobilizacji. To tam określane jest zapotrzebowanie na żołnierzy i środki, które są potrzebne armii do prowadzenia działań wojennych w danej chwili, to tam oceniane są straty. To właśnie Sztab Generalny dokładnie wie, na jakim kierunku potrzebne są uzupełnienia kadrowe, albo czy można wycofać brygadę i na jej miejsce wprowadzić rezerwistów” - oznajmił Reznikow. Według szefa resortu obrony w szeregi armii ukraińskiej zmobilizowano już wystarczającą liczbę ludzi. Obecnie w pierwszej kolejności potrzebni są operatorzy dronów, informatycy, łącznościowcy, artylerzyści.

12:24 Rosyjskie dowództwo nadal wykorzystuje wojskowych z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) jako "mięso armatnie"; w walkach pod Marjinką w Donbasie ocalało jedynie około 10 żołnierzy z 500-osobowego batalionu sił DRL, a wszyscy pozostali zginęli lub zostali ranni - poinformował ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. Jak dodał na Telegramie, mowa o batalionie wchodzącym w skład 5. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, stacjonującej na co dzień w Makiejewce nieopodal Doniecka.

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiają się liczne doniesienia o słabym poziomie wyszkolenia, przestarzałym ekwipunku i bardzo niskim morale żołnierzy z "republik ludowych", którzy często są wysyłani na pierwszą linię frontu i masowo giną na polu walki. Ukraińskie władze cywilne i wojskowe przekazywały m.in. informacje, że wiele przymusowo zmobilizowanych osób nigdy wcześniej nie służyło w armii.

12:18 "Władze wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej Czeczenii formują cztery bataliony żołnierzy na wojnę z Ukrainą" - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

Większość wcielanych do oddziałów stanowią młodzi ludzie ze wsi, porywani przez struktury podporządkowane przywódcy Czecznii Ramzanowi Kadyrowowi. Do podpisywania kontraktów z wojskiem są zmuszani torturami lub odpowiedzialnością karną na podstawie sfabrykowanych oskarżeń.

Porywanie młodych Czeczenów w celu wysyłania ich na wojnę wywołuje falę niezadowolenia wśród mieszkańców republiki, którzy oburzają się, że Kadyrow wysyła muzułmanów na cudzą wojnę dwóch chrześcijańskich narodów. "W ich opinii jest to zdrada muzułmanów" - twierdzi HUR.

11:16 "Ponad 40 procent ukraińskich szkół jest wyposażonych w schrony i przygotowanych do nauczania stacjonarnego w nadchodzącym roku szkolnym" - poinformował minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski.

10:33 Tegoroczna zima może być trudna ze względu na kłopoty z ogrzewaniem oraz przerwy w dostawach elektryczności i gazu, dlatego mieszkańcy powinni przygotować się na to z wyprzedzeniem i zakupić m.in. suche paliwo turystyczne i lampy zasilane bateriami - zaapelował mer Lwowa Andrij Sadowy.

W domach warto również posiadać m.in. elektryczne czajniki i tradycyjne płyty kuchenne na wypadek przerw w dostawach gazu. Należy też pomyśleć o wcześniejszym uszczelnieniu okien, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna - oznajmił Sadowy, cytowany przez portal TSN.

Jak dodał, w mieście podejmowane są wszelkie niezbędne działania - trwa m.in. gromadzenie zapasów węgla, drewna opałowego i przenośnych piecyków. W warunkach wojennych nie można jednak wykluczyć nieprzewidzianych sytuacji, dlatego trzeba szykować się na różne ewentualności - podkreślił mer.

10:00 Rosyjskie wojska po raz kolejny ostrzelały z artylerii rejon (powiat) nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim, który znajduje się w pobliżu okupowanego Enerhodaru i Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – na przeciwległym brzegu rzeki Dniepr na południu Ukrainy.

„Rejon nikopolski był w ciągu nocy atakowany trzykrotnie. W nocy miasto było osiem razy ostrzelane z artylerii lufowej” – powiadomił szef administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko. Rannych nie było. Według ukraińskich władz i ekspertów ostrzały kontrolowanych przez Kijów terenów znajdujących się w pobliżu elektrowni atomowej, na przeciwległym brzegu Dniepru, mają na celu sprowokowanie strony ukraińskiej do ataku na rosyjskie pozycje wojskowe w Enerhodarze i w pobliżu elektrowni.

09:46 "Rosyjskie okupacyjne władze Krymu starają się regulować ruch pojazdów na Moście Krymskim, łączącym półwysep z Rosją, ponieważ próbują stworzyć tam "elitarny korytarz" w celu ewakuowania swoich najcenniejszych zasobów" - oświadczyła rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

09:06 Po eksplozjach na Krymie rosyjscy dowódcy będą najprawdopodobniej coraz bardziej zaniepokojeni pogarszaniem się bezpieczeństwa na całym półwyspie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:52 Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

"Marynarze z Rosji znajdują się w złym stanie psychicznym z powodu długotrwałego przebywania na morzu. (...) Morale pozostałych członków załogi fregaty, (wciąż pozostających na okręcie), również pozostawia wiele do życzenia" - napisał we wtorek Cymbaluk na Telegramie. 

08:47 Wojska rosyjskie w środę rano przeprowadziły atak rakietowy na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy; ponad pięć pocisków odpalono z rosyjskiego Biełgorodu – powiadomił szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Charków i obwód charkowski są ostatnio stale ostrzeliwane.

08:09 „Dwie wrogie rakiety spowodowały zniszczenia i pożar w jednym z ośrodków wypoczynkowych i w kilku budynkach w pobliżu. Ranne są trzy osoby. Trwa operacja ratunkowa” – poinformował rzecznik władz obwodu Serhij Bratczuk na Telegramie. 

07:46 Ustalono tożsamość kolejnych ośmiu rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie w Buczy

07:26 Ukraiński sztab powiadomił, że Rosjanie ostrzelali m.in. Łebiaże na wschód od Charkowa, Dowhenke na północny zachód od Słowiańska. Zaminowane zostały także miejscowości w obwodzie zaporoskim.

 

Оперативна інформація станом 06.00 17.08.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, August 16, 2022

03:46 Rosjanie ponownie ostrzeliwali Mikołajów

21:48 Gen. Załużny: liczba rosyjskich ostrzałów naszych pozycji sięga 800 dziennie

Wojska rosyjskie przeprowadzają codziennie około 700-800 ostrzałów pozycji ukraińskich, zużywając od 40 tys. do 60 tys. sztuk amunicji - powiedział we wtorek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

21:09 Siły rosyjskie ostrzelały lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy - poinformowało we wtorek Dowództwo Centrum ukraińskich sił powietrznych. Dodało, że pociski zrzuciły samoloty Su-34 z terytorium Białorusi.

21:08 Pisarze rosyjscy znikną z ukraińskich programów szkolnych, pojawi się m.in. Mickiewicz

Ministerstwo oświaty Ukrainy poinformowało we wtorek, że w szkołach średnich z programu literatury obcej usunęło utwory pisarzy rosyjskich z wyjątkiem twórców związanych z Ukrainą. Wśród proponowanych uczniom utworów poetyckich będzie "Niepewność" Adama Mickiewicza.

20:05 Pierwszy od inwazji statek z ukraińskim zbożem wpłynął do portu w Tartus w Syrii

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował we wtorek w porcie Tartus w Syrii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła i dane satelitarne.

Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni wypłynął z Odessy 1 sierpnia na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż. Jest to pierwsza jednostka przewożąca ukraińskie zboże od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Na jego pokładzie znajduje się 26 tys. ton kukurydzy.

19:28 Sekretarz generalny ONZ spotka się na Ukrainie z Zełenskim i Erdoganem

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uda się 18 sierpnia na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem - poinformował we wtorek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

19:01 Siły ukraińskie odparły próby szturmu rosyjskich wojsk m.in. koło Sołedaru i Mazaniwki w obwodzie donieckim; Rosjanie prowadzą działania ofensywne w pobliżu Nowomychajliwki i miejscowości Newelske; walki trwają - poinformował Sztab Generalny armii Ukrainy.

W komunikacie na Facebooku, opisującym sytuację na froncie według stanu na wtorek wieczorem, sztab podał, że Rosjanie próbowali podjąć szturm koło Mazaniwki, wsi w rejonie (powiecie) kramatorskim. Wobec niepowodzenia wycofali się. Nieudane były także próby szturmu koło Iwano-Darjiwki w rejonie bachmuckim. "Stratami i wycofaniem się zakończyły się działania szturmowe i ofensywne okupanta w okolicy Sołedaru, Zajcewego i Majorska" - oznajmił sztab.

18:48 Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek na Twitterze, że pomoc uchodźcom wewnętrznym była jednym z głównych tematów jego rozmów we Lwowie z gubernatorem obwodu lwowskiego Maksymem Kozyckim i merem tego miasta Andrijem Sadowym.

"Współpraca i pomoc uchodźcom wewnętrznym na Ukrainie były głównymi tematami spotkań z Gubernatorem Obwodu Lwowskiego Maksymem Kozyckim i merem Lwowa Andrijem Sadowym" - napisał Dworczyk.

18:03 Ponad 20 samolotów mieściło rosyjskie lotnisko wojskowe Hwardijske na anektowanym Krymie, w rejonie, gdzie, według mediów z Rosji, doszło we wtorek do eksplozji - poinformował na Twitterze dziennikarz śledczy portalu Bellingcat Christo Grozew.

W komentarzu Grozew odniósł się do doniesień rosyjskich mediów o wybuchach w rejonie lotniska w miejscowości Hwardijske i unoszących się tam kłębach dymu. Lotnisko to "mieściło 12 samolotów Su-24M oraz 12 Su-25SM i było zintegrowane z rosyjską marynarką wojenną" - napisał Grozew

17:31 Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, rozmawiali we wtorek telefonicznie na temat sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Zełenski poprosił o rozszerzenie zakresu sankcji wobec Rosji, Macron opowiedział się za wysłaniem do elektrowni międzynarodowej misji.

Rosyjskie prowokacje wywołały obawy przed możliwą katastrofą nuklearną, co w minionym tygodniu stało się tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

16:44 Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat powiedział we wtorek, że Rosja używa obecnie w wojnie przeciwko Ukrainie około 360 śmigłowców. Na początku inwazji, pod koniec lutego, grupa śmigłowców liczyła około 250 maszyn - dodał Ihnat.

"Na początku wojny na pełną skalę zgrupowania lotnicze Federacji Rosyjskiej naokoło Ukrainy liczyły 700 maszyn: 450 samolotów i 250 śmigłowców. (...) Samolotów dziś jest nieco mniej - wokół granic ukraińskich na różnych lotniskach na Białorusi, na Krymie znajduje się ich 430" - powiedział rzecznik podczas briefingu w Kijowie. W tym samym czasie liczba śmigłowców znacznie wzrosła - dodał - i zgrupowanie to "stanowi teraz ponad 360 maszyn, które przeciwnik ma do swojej dyspozycji w pobliżu Ukrainy". Zdaniem rzecznika dzieje się tak dlatego, że Rosja do wsparcia wojsk lądowych najczęściej używa lotnictwa szturmowego i śmigłowców bojowych.

16:02 Przyczyna eksplozji na Krymie nadal nie jest znana.

15:55 W trakcie ataku na Krym zniszczeniu uległ węzeł kolejowy.

15:52 Władze Finlandii zadeklarowały wprowadzenie ograniczenia wiz dla Rosjan z początkiem września.

15:30 Po raz kolejny rozmawiałem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; poinformowałem go o sytuacji na froncie i rosyjskim terroryzmie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także podziękowałem Francji za znaczącą pomoc w zakresie zbrojeniowym - napisał we wtorek na Twitterze przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:07 W rejonie miasta Dżankoj na anektowanym Krymie, gdzie doszło we wtorek do eksplozji, rozmieszczonych zostało co najmniej osiem rosyjskich systemów rakietowych S-400, trzy systemy S-300 i pięć zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 - podała ukraińska armia.

 

14:55 Mój rząd zdecydował o usunięciu sowieckich pomników z przestrzeni publicznej w całym kraju – poinformowała na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas.

14:02 Na rosyjskich targach Armia-2022 można kupić nietypowe pamiątki -popiersia sowieckich przywódców. 

13:35 Na Krymie aresztowano DJa, który puścił ukraińską patriotyczną piosenkę pt.  "Wild Field".

13:13 Sąd w Ufie skazał we wtorek Jurija Szewczuka, lidera popularnego zespołu DDT, na grzywnę w wysokości 50 tys. rubli (ok. 3750 zł. – PAP) za dyskredytację armii rosyjskiej - poinformował niezależny portal Meduza.

13:10 Wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Od lat UE nie chce słuchać ostrzeżeń o rosyjskim zagrożeniu, a zniesienie zasady jednomyślności doprowadziłoby do jeszcze większego uzależnienia (Unii) od Niemiec – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Monde".

13:00 W wypadku sytuacji awaryjnej w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie należałoby ewakuować blisko 400 tys. mieszkańców – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha.

12:40 W pobliżu miasta Krasnogwardiejskoje w centralnej części Krymu widać kłęby czarnego dymu - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

12:36 "Operacja 'demilitaryzacja', prowadzona z jubilerską precyzją przez Siły Zbrojne Ukrainy, będzie trwać aż do całkowitego wyzwolenia ukraińskich terytoriów" – napisał na Telegramie Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

11:13 Estonia kolejnym krajem niszczącym rosyjskie pomniki. 

10:47 Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu deklaruje,  że Rosja nie zamierza używać broni nuklearnej na Ukrainie. 

10:35 Doradca prezydenta Ukrainy Mychaiło Podolak potwierdza, że doszło do ataku na Krym.

10:26 Wybuch na Krymie. 

10:18 Prezydent Ukrainy skomentował sytuację na Zaporożu. 

10:06 "Rozpoczęła się ewakuacja ludności z okolic Dżankoja, spowodowana wybuchami amunicji. Nikt nie zdoła się ukryć. A niedługo nie będzie się gdzie wycofać” – napisał we wtorek ukraiński mer Melitopola Iwan Fedorow.

10:01 Turcję i Rosję łączy więcej, niż mogłoby się wydawać; oba kraje są mistrzami w podsycaniu kryzysów w swoim sąsiedztwie i wykorzystywaniu ich na swoją korzyść - czytamy w artykule opublikowanym przez brukselski portal EUobserver autorstwa Hugo Blewett-Mundy'ego, doradcy brytyjskiego konserwatywnego posła do Izby Gmin Henry'ego Smitha.

09:35 Zatrzymanym w Mariupolu przez żołnierzy rosyjskich Chorwatowi, Brytyjczykowi i Szwedowi grozi kara śmierci; separatystyczny sąd na wschodzie Ukrainy oskarżył ich o walkę po stronie ukraińskiej w charakterze najemników - podał we wtorek chorwacki dziennik "Slobodna Dalmacija".

09:09 "Wiemy dobrze, że Rosjanie chcą przekierować energię, produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową, na Krym i całkowicie odciąć od tej energii te tereny Ukrainy, które znajdują się pod kontrolą rządu w Kijowie" - powiedział we wtorek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki.

08:28 Pierwszy statek z żywnościową pomocą humanitarną dla Afryki wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie; wiezie 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla mieszkańców Etiopii – podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

07:54 Wojska rosyjskie zaatakowały wsie, położone na północ od Mikołajowa na południu Ukrainy; napastnicy ponieśli duże straty i się wycofali - poinformował we wtorek ukraiński Sztab Generalny.

07:39 Pojawiły się doniesienia, że część żołnierzy z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) odmówiła kontynuowania walki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a dalsze podziały wewnątrz wojsk kierowanych przez Rosję mogą osłabić rosyjską ofensywę – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

22:00 Świat przegra z terroryzmem i ulegnie nuklearnemu szantażowi, jeśli nie podejmie żadnych działań w sprawie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym nagraniu wideo.

21:00 Na lotnisku Ziabrowka w obwodzie homelskim Białorusi skoncentrowano dużą liczbę rosyjskich systemów rakietowych, co może świadczyć o przygotowaniach do ataku na Ukrainę – ocenili w poniedziałek blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi.

19:40 Minister obrony Łotwy: przekazaliśmy Ukrainie cztery śmigłowce.

Portal delfi podał, że chodzi o dwa śmigłowce Mi-17 i dwa Mi-2, które przekazano Ukrainie w postaci częściowo rozmontowanej.

„Zachód musi wspierać Ukrainę, dopóki całe jej terytorium nie zostanie wyzwolone z rosyjskich sił okupacyjnych” – podkreślił minister. 

 

Pabriks zaznaczył, że pociski przeciwlotnicze Stinger, które Łotwa przekazała Ukrainie pół roku temu, przyczyniły się do opóźnienia rosyjskiej inwazji. „Teraz, kiedy ukraińscy żołnierze zaczynają w wielu miejscach kontrofensywę, podarowane przez nas śmigłowce będą wspomagać operacje militarne i ratować życie ludzkie” – dodał.

Podkreślił też, że nie ma dla Rosji powrotu do Europy, dopóki Ukraina jej nie wybaczy i dopóki Rosja się nie zreformuje.

19:00 W uzdrowisku Darków-Zdrój na Zaolziu rozpoczęli leczenie dwaj ukraińscy żołnierze, którzy zostali ranni na wojnie z Rosją - poinformowała w poniedziałek placówka medyczna. To pierwsi tacy pacjenci w Czechach, w najbliższych dniach ma przyjechać kolejnych pięciu.

18:17 Biełsat. Rosjanie ostrzelali w nocy Słowiańsk.

17:35 Kobieta poniosła śmierć, a jej syn został ciężko ranny w poniedziałek, gdy ich samochód wjechał na minę we wsi Herojske w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowała szefowa władz hromady (gminy) czułakiwskiej Ołeksandra Musijenka na Facebooku.

Kobieta była nauczycielką w miejscowym liceum. Jej syn został doznał poważnych poparzeń. Musijenka powiedziała, że leczenie chłopca będzie wymagać znacznych kosztów, których rodzina nie ma. Obwód chersoński jest niemal całkowicie okupowany przez wojska rosyjskie

17:07 Sytuacja na Moru Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.

„Sytuacja na Morzu Czarnym jest dość spokojna i stabilna, bo jest zapewnione funkcjonowanie 'korytarzy zbożowych' pod międzynarodowymi gwarancjami i monitoringiem stambulskiego centrum koordynacyjnego. Te gwarancje na razie działają i statki płyną bez jakichkolwiek przeszkód” – oznajmiła rzeczniczka. Humeniuk podkreśliła przy tym, że zagrożenie nie zniknęło, gdyż na Morzu Czarnym przebywają okręty floty rosyjskiej – trzy jednostki wyposażone łącznie w 24 rakiety manewrujące Kalibr.

W piątek agencja Ukrinform zaznaczyła, że morskimi „korytarzami zbożowymi” z Ukrainy wyeksportowano już około 375 tys. ton ziarna i innych towarów rolno-spożywczych.

16:22 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła w poniedziałek stan wojenny oraz powszechną mobilizację w kraju na kolejnych 90 dni, czyli do 21 listopada – poinformowali deputowani Ołeksij Honczarenko i Jarosław Żelezniak w mediach społecznościowych.

Stan wojenny został wprowadzony w Ukrainie 24 lutego, czyli w dzień wtargnięcia wojsk rosyjskich na terytorium kraju. Był on od tego czasu kilkakrotnie przedłużany. Informując o przedłużeniu stanu wojennego do 21 listopada Honczarenko napisał na Facebooku: „Daj Boże, żebyśmy do tego czasu już uporali się z Moskalami”.

16:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w poniedziałek Polakom za wsparcie i podkreślił, że oba narody osiągnęły obecnie największe porozumienie w historii. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych z okazji święta Wojska Polskiego.

15:40 Olena Żeleńska zaapelowała do świata: Przyzwyczaić się do wojny to narazić się na niebezpieczeństwo.

14:50 "Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy" – poinformował szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow. 

13:29 Rosyjscy okupanci przeprowadzili zmasowany ostrzał w obwodzie czernihowskim. Na obrzeżach wsi Kamiańska Słoboda doszło do ponad 70 wybuchów - pisze w poniedziałek portal Ukraińska Prawda.

12:30 Mina eksplodowała na plaży w obwodzie odeskim, gdzie przebywali wczasowicze.

11:58 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefów struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodach kijowskim i tarnopolskim, a także skierował dotychczasowego szefa SBU w obwodzie lwowskim do kierowania strukturami SBU w Kijowie.

10:57 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny złożyli w poniedziałek życzenia Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego, nawiązując m.in. do wspólnej walki polsko-ukraińskiej przeciwko Rosji bolszewickiej.

"Wszystkiego najlepszego dla naszej zaprzyjaźnionej Polski i Wojska Polskiego! Nasi ludzie dobrze wiedzą, że Siły Zbrojne są gwarancją niepodległości państwa i wolności narodu. Za wolność naszą i waszą!" - napisał Reznikow na Twitterze. Życzenia opublikował w języku polskim. Gen. Załużny w wystąpieniu wideo zwrócił się do Polaków słowami "Drodzy bracia!" i złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. "W bitwie warszawskiej wasz naród bronił państwowości i uratował Europę przed najazdem bolszewików. Sojusznikiem Polski w tej wojnie była Ukraińska Republika Ludowa" - powiedział naczelny dowódca sił zbrojnych, występując na tle ukraińskich sztandarów i polskiej flagi państwowej.

09:56 Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło a 13  zostało rannych w rosyjskich ostrzałach  w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek szef regionalnej administracji Pawło Kyryłenko.

08:55 Rosja prawdopodobnie jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, ale nie jest jasne, czy decyzja o jego przeprowadzeniu już zapadła - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:26 "Sztab rosyjskiej firmy najemniczej nazywanej grupą Wagnera został zniszczony w ostrzale ukraińskim w mieście Popasna w obwodzie ługańskim" - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej administracji obwodu, Serhij Hajdaj.

08:23 Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,519 mln osób – przekazała Straż Graniczna. W niedzielę do naszego kraju z Ukrainy wjechało 24,3 tys. osób.

07:05 Armia ukraińska oparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano.

05:35 Sześć kolejnych statków otrzymało pozwolenie na transport zboża z ukraińskich portów - poinformował w poniedziałek rano portal Ukraińska Prawda.

01:32 "Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń" - poinformował na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski.

22:04 "Ukraina i jej partnerzy zdobywają coraz więcej informacji o osobach bezpośrednio odpowiedzialnych za terror i tortury, za tak zwaną filtrację i deportację naszych obywateli, za grabieże; wszyscy ci zwyrodnialcy na pewno odpowiedzą za swoje czyny" – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:20 W piwnicach domu poprawczego w Chersoniu funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przesłuchują uprowadzonych obywateli Ukrainy, stosując tortury - poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony (HUR).

19:37 Na jednej z plaż w Zatoce Odeskiej, w pobliżu Białgorodu nad Dniestrem (historycznego Akermanu) dwie osoby zginęły, a jedna została ranna wskutek eksplozji ładunku wybuchowego nieznanego pochodzenia – poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”.

(PAP)