Szef KPRM: rusza fundusz, który ma pomóc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli

2022-08-17 12:07 aktualizacja: 2022-08-17, 16:01
Michał Dworczyk, Iryna Wereszczuk, Fot. PAP/Jarosław Junko
Michał Dworczyk, Iryna Wereszczuk, Fot. PAP/Jarosław Junko
Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - poinformował w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że każde dziecko objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało około 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych).

"Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli" - oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

Szef KPRM dodał, że w środę została też uruchomiona strona internetowa, gdzie można występować o pomoc dla dzieci, które utraciły rodziców w trakcie działań wojennych.

"W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieciom. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien" - przekazał Dworczyk.

Podkreślił, że rząd polski chce też pomóc kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli i które przeżyły tam traumę. "Takie kobiety zgłaszając się do tego programu będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną" - podkreślił szef KPRM.

Dodał, że fundusz ten będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

Wicepremier Wereszczuk dziękowała rządowi Polski za olbrzymie wsparcie, które Ukraina dostaje od początku inwazji Rosji na Ukrainę. (PAP)

autor: Edyta Roś, Jarosław Junko

kw/