Okrzyki "zdrajca", "kłamca" na spotkaniu Scholza z wyborcami. Realne ryzyko protestów

2022-08-18 13:17 aktualizacja: 2022-08-18, 13:32
Olaf Scholz. Fot. PAP/ EPA/CLEMENS BILAN
Olaf Scholz. Fot. PAP/ EPA/CLEMENS BILAN
Podczas spotkania z obywatelami w Neuruppin, na którym ponowił obietnicę wprowadzenia dalszych ulg dla obywateli, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i został zakrzyczany przez uczestników antyrządowego protestu - pisze portal dziennika "Berliner Zeitung". Demonstranci krzyczeli: "zdrajca narodu", "kłamca" i "spadaj". Zdaniem komentatorów może to być przedsmak zapowiadanych na jesień masowych protestów antyrządowych.

Około 300 protestujących przybyło w środę wieczorem w pobliże terenu spotkania i zaczęło zakłócać przebieg spotkania.

"Polityk SPD mimo to nie przerwał wystąpienia, choć przez gwizdy i skandowanie trudno go było zrozumieć" - podała gazeta.

W ostatnich dniach w Niemczech pojawiły się spekulacje na temat możliwych masowych protestów przeciwko polityce rządu, które miałyby odbyć się jesienią. Demonstracje chce organizować m.in. postkomunistyczna partia Lewica, mobilizacja trwa także na prawicy. W Neuruppin do protestu wzywały zarówno Lewica, jak i prawicowo-populistyczna AfD.

Scholz na spotkaniu powtórzył zapowiedź, że w najbliższych dniach przedstawi kolejny pakiet działań, które mają ulżyć obywatelom, borykającym się z inflacją i wysokimi kosztami energii. (PAP)

kgr/