Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach z automatu? Będzie można je uzyskać w e-Urzędzie Skarbowym

2022-08-19 14:40 aktualizacja: 2022-08-19, 17:19
e-Urząd Skarbowy, Fot. PAP/Kamila Wronowska
e-Urząd Skarbowy, Fot. PAP/Kamila Wronowska
W e-Urzędzie Skarbowym będzie można automatycznie uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub o wysokości dochodu podatnika – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia o e-US.

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z treścią projektu, w e-Urzędzie Skarbowym będzie można uzyskać generowane automatycznie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzających stan zaległości. Poza tym podatnik będzie mógł uzyskać automatycznie zaświadczenie o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych i zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz odliczonych składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym od osób fizycznych.

„Projektowane rozporządzenie wpłynie pozytywnie na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ umożliwi załatwianie większej ilości spraw elektronicznie” – podano w uzasadnieniu do projektu.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

autor: Marek Siudaj

kw/

TEMATY: