Ukraińskie paszporty i prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel. Polska i Ukraina zacieśniają współpracę dotyczącą cyberbezpieczeństwa

2022-08-22 13:44 aktualizacja: 2022-08-23, 10:48
Mychajło Fiodorow i Janusz Cieszyński, Fot. Twitter/Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy
Mychajło Fiodorow i Janusz Cieszyński, Fot. Twitter/Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy
„W Kijowie minister Janusz Cieszyński i wicepremier Mychajło Fedorow podpisali porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy ws. cyberbezpieczeństwa. Celem dokumentu ma być wzmocnienie wzajemnej obecności Polski i Ukrainy w międzynarodowych procesach dot. zwiększania cyberbezpieczeństwa” – napisała Cyfryzacja KPRM na Twitterze. Polska postanowiła też umożliwić Ukraińcom korzystającym z cyfrowego paszportu i prawa jazdy, by były one dostępne także w polskiej aplikacji mObywtel.

 

Z kolei ukraińskie Ministerstwo Cyfrowej Transformacji podkreśliło: "Razem staniemy się silniejsi i bardziej efektywni!" I podziękowało Januszowi Cieszyńskiemu za stałe wsparcie. "razem wygramy" - dodano. 

Jak tłumaczy Rada Najwyższa Ukrainy, od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę Polska była również wielokrotnie atakowana przez rosyjskich hakerów. "Teraz będziemy mogli połączyć nasze wysiłki, aby odeprzeć wroga w cyberprzestrzeni. W ramach memorandum Ukraina i Polska będą wymieniać się najlepszymi praktykami w zakresie przeciwdziałania cyberatakom, prowadzić wspólne szkolenia, dzielić się informacjami o incydentach cybernetycznych oraz zwalczać dezinformację" - poinformowała Rada na Telegramie. "Jesteśmy wdzięczni Polsce za współpracę i odwagę w walce z wrogiem" - dodała.

Ukraińskie paszporty i prawo jazdy w polskiej aplikacji mObywatel

„Udostępnianie dokumentów między państwami to nie tylko kolejny krok w rozwoju cyfrowych relacji między Ukrainą a Polską, ale także pierwszy na świecie przypadek wymiany dokumentów w aplikacjach rządowych przez dwa kraje” – podkresla ministerstwo Transformacji Cyfrowej na Twitterze. Z kolei Mychajło Fiodorow dodał: „Poparcie Polski jest kolosalne. Od początku wojny na pełną skalę miliony Ukraińców w Polsce używa cyfrowego paszportu Diia.pl w aplikacji mObywatel. Pod koniec lipca Diia.pl uzyskała oficjalny status cyfrowego zezwolenia na pobyt. Teraz mamy udostępnianie dokumentów między państwami. Przed nami jeszcze więcej wspólnych projektów.”

Kamila Wronowska