Zmarł Andrzej Stanowski, jeden z najstarszych krakowskich dziennikarzy sportowych

2022-08-23 18:14 aktualizacja: 2022-08-23, 21:22
Andrzej Stanowski, Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Andrzej Stanowski, Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
W wieku 83 lat zmarł we wtorek w Krakowie Andrzej Stanowski, jeden z najstarszych miejscowych dziennikarzy sportowych - poinformował PAP syn Rafał.

Andrzej Stanowski urodził się w Krakowie 23 lipca 1939 roku, tam też zmarł po ciężkiej chorobie. Absolwent wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, po studiach pisał na łamach "Dziennika Polskiego". W 1967 roku rozpoczął pracę w "Gazecie Krakowskiej", którą zakończył w 1990 roku". Potem był okres sportowej przygody w "Czasie Krakowskim", do 1995 roku. Do przejścia na emeryturę wchodził w latach 1996-1997 w skład zespołu redakcji sportowej miejscowego "Dziennika Polskiego", z którym nadal potem współpracował.

Jego pasją były piłka nożna, narciarstwo, hokej na lodzie oraz kolarstwo. Relacjonował od 1980 do 2010, od Moskwy do Vancouver, przebieg ośmiu letnich i zimowych igrzysk olimpijskich oraz wielu narciarskich mistrzostw świata. Nadsyłał korespondencje z kilkudziesięciu Turniejów Czterech Skoczni.

Dziennikarza pożegnał wybitny skoczek, a dziś prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz. Zamieścił na Facebooku wspólne zdjęcie pisząc: "Zmarł redaktor Andrzej Stanowski, wybitny dziennikarz sportowy. Niech spoczywa w pokoju. Ja zapamiętam Go jako niezwykle inteligentnego człowieka, pełnego profesjonalizmu i z ogromną wiedzą na temat skoków narciarskich".

Andrzej Stanowski był współautorem książek: "Małysz. Bogu dziękuję" razem z Haliną Zdebską oraz "Bieg życia Justyny" z Adamem Sosnowskim.(PAP)

kw/

TEMATY: